Gwiazdy

Nie żyje Antonina Girycz-Dzienisiewicz. Aktorka odeszła w wieku 82 lat

Gwiazdy

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
TVN 24
Wiadomości z show-biznesu
Wiadomości z show-biznesu Dzień Dobry TVN
wideo 2/3
Dzień Dobry TVNWiadomości z show-biznesu

Antonina Girycz-Dzienisiewicz - jedna z najwybitniejszych polskich aktorek teatralnych, filmowych, radiowych i dubbingowych - nie żyje. Gwiazda miała 82 lata. O śmierci artystki poinformowała jej córka, Julia Dzienisiewicz.

Antonina Girycz-Dzienisiewicz nie żyje

Aktorka przez ponad 30 lat występowała na scenie warszawskiego Teatru Współczesnego. - Nie była aktorką pierwszoplanową, ale jej charakterystyczne postaci drugoplanowe, epizody oraz kreacje dubbingowe na długo zostaną w pamięci widzów - czytamy w informacji przesłanej przez rodzinę.

- Słowa pożegnania, wyrazy uznania i smutek w naszych sercach, ponieważ nie ma już z nami wspaniałej aktorki, Antoniny Girycz-Dzienisiewicz - wspomniał w studio Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki, który wymienił ważne role zmarłej artystki, między innymi te w serialach "Czterdziestolatek", "Usta usta" oraz w filmie Andrzeja Wajdy "Polowanie na muchy".

Artystka urodziła się 20 lutego 1939 roku w Berdyczowie (dzisiejsza Ukraina). W 1959 roku ukończyła we Wrocławiu studia dramatyczne i zadebiutowała rolą Ady w "Lekkomyślnej siostrze" Włodzimierza Perzyńskiego w reżyserii Igora Przegrodzkiego we wrocławskim Teatrze Dramatycznym.

Antonina Girycz–Dzienisiewicz - kariera

W latach 1960-67 była aktorką między innymi Teatru Lubuskiego w Zielonej Górze, Teatru im. W. Bogusławskiego w Kaliszu i Teatru Polskiego we Wrocławiu. W 1962 roku otrzymała nagrodę na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych za rolę Magdy w przedstawieniu "Kondukt" wystawianym w Teatrze Lubuskim. Od 1967 do 2001 roku Antonina Girycz-Dzienisiewicz miała etat w Teatrze Współczesnym w Warszawie. W tym czasie powstało trzynaście spektakli Teatru Telewizji z jej udziałem, m.in.: "Strach i nędza III Rzeszy", "Malowana żona", "Dziady", czy "Komu wierzycie".

Aktorka w swoim dorobku miała też wiele ról filmowych i serialowych, m.in. w "Polowaniu na Muchy" Andrzeja Wajdy, "Bilansie kwartalnym" Krzysztofa Zanussiego i "Czterdziestolatku" Jerzego Gruzy. Jak podaje Encyklopedia Teatru Polskiego, wystąpiła w 156 audycjach i słuchowiskach Teatru Polskiego Radia, m.in. w: "Co tu kłopotu", "Komu bije dzwon" i "Sława i chwała". Kreacje głosowe tworzyła też w dubbingu w bajkach i filmach dla dzieci, m.in. jako Swatka w "Mulan", babcia Georginia w "Charliem i fabryce czekolady" czy matka Gru w "Jak ukraść księżyc".

Uwielbiała pracę z młodzieżą. - Poza własną pracą zawodową zajmowała się przygotowaniem do egzaminów do szkół teatralnych i filmowych późniejszych koleżanek i kolegów, którzy obecnie pracują w zawodzie - czytamy w przesłanej Polskiej Agencji Prasowej informacji.

Była żoną Macieja Dzienisiewicza (1939-87), aktora, reżysera, dyrektora teatru i pedagoga. Ma z nim dwie córki - Julię i Izabellę.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: TVN 24

Źródło zdjęcia głównego: Peter Dazeley/Getty Images

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości