Hej kolęda, kolęda! Alicja Majewska: "Słuchajmy, o czym śpiewamy, bo to przecudne przesłania"

Aktualizacja:

Historia kolędowania w Polsce jest bardzo długa. Wspólne śpiewanie pieśni bożonarodzeniowych przy stole niesie radość oraz poczucie bliskości i jedności. O rodzinnym kolędowaniu opowiadali w naszym programie Alicja Majewska, Anna Wyszkoni i Piotr Kupicha. Potem brawurowo wykonali "Dzisiaj w Betlejem" na głosy - razem z Dorotą Wellman i Marcinem Prokopem.

Kolędowanie jest jedną z bożonarodzeniowych tradycji kultywowaną już w czasach średniowiecza. Polega na śpiewaniu pieśni, które opisują narodziny Chrystusa, a także mówią o znaczeniu tego wydarzenia dla ludzi. Jedną z najstarszych kolęd jest „Anioł pasterzom mówił”, a największą popularność zdobyła „Cicha noc” przetłumaczona na setki języków.

Alicja Majewska śpiewa kolędy

Wokalistka spędziła dzieciństwo we wsi sandomierskiej, czasem nie było tam nawet prądu, więc śpiewanie kolęd, często przy świecach, było dla niej namiastką szczęścia, ciepła, ale też trudnych chwil. Od kilkudziesięciu lat kolęduje w różnych projektach artystycznym - najpierw z Łucją Prus, Jerzym Połomskim, potem z Andrzejem Zauchą, Haliną Frąckowiak i Zbigniewem Wodeckim.
- Czuję się nadworną kolędująca tego kraju - żartuje piosenkarka.
Według niej, nasze kolędy oparte na tańcach ludowych są najpiękniejsze na świecie, a ich wspólne śpiewanie łączy ludzi. To cudowna tradycja, która trzeba przekazywać i kultywować.
- Śpiewajmy kolędy ze zrozumieniem tekstu , słuchajmy, o czym śpiewamy, bo to są tak przecudne przesłania - podkreśla Alicja Majewska w Dzień Dobry TVN.

Anna Wyszkoni kolęduje

W domu rodzinnym Anny Wyszkoni zawsze śpiewano kolędy. Artystka uważa, że mają one ogromną moc, ponieważ są połączeniem tradycji, melodii i tekstu, a muzyka w nich jest ponadczasowa.
- Zaczynamy okres przedświąteczny, kiedy ubieramy choinkę i włączamy amerykańskie piosenki świąteczne. Ale kiedy przychodzi wigilia i Boże Narodzenie, wtedy kolędy mają ogromne znaczenie, dodają wartości muzycznej do tego, co się dzieje - twierdzi wokalistka.
Dwie kolędy są szczególnie dla niej ważne – „Mizerna cicha” i „O Gwiazdo Betlejemska”, którą mama śpiewała jej do snu.

Piotr Kupicha o kolędach

Piosenkarz przyznaje, że u niego w domu nie śpiewało się za dużo kolęd, ponieważ wszyscy kiepsko śpiewali. Teraz to on stara się inicjować kolędowanie, ale częściej gra w tle. Lubi kolędy tradycyjne, jak „Cicha noc” czy „Pójdźmy wszyscy do stajenki”.
- Żeby melodia była tradycyjna, to musi być pozytywny klimat. On nastraja bardzo dobrze, jest ciepło, przyjemnie i po to właśnie mamy kolędy, a mamy najpiękniejsze kolędy na świecie - mówi Piotr Kupicha.
Święta i kolędowanie są dla niego bardzo ważne, bo to czas, kiedy można się zatrzymać i poczuć bliskość.
Na scenie Dzień Dobry TVN Piotr Kupicha zaśpiewał utwór "Bo to są święta". Zobacz wideo:
Kolędowanie z TVN
„Kolędy z Białegostoku” będzie można obejrzeć w wigilię na antenie TVN24 o godz. 17.00, w TVN o 18.00 oraz w TVN7 o 20.00.
Zobaczcie także jakie kolędy śpiewała redakcja Dzień Dobry TVN:
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl
Zobacz też:
Autor: Luiza Bebłot

Odkryj legendarne tytuły i zapomniane klasyki

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości