Gwiazdy

Agnieszka Holland skrytykowała festiwal w Cannes. "Jego słowa potwierdziły moje złe przeczucia"

Gwiazdy

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Źródło:
filmweb.pl/Variety
Agnieszka Holland
Jerzy Dudek/East NewsAgnieszka Holland skrytykowała festiwal w Cannes

Agnieszka Holland - wybitna polska reżyserka - skrytykowała organizatorów trwającego Festiwalu Filmowego w Cannes. Zdaniem twórczyni przyjęcie rosyjskiej produkcji do konkursu głównego jest nie na miejscu. - Gdyby to zależało ode mnie, nie włączyłabym - podkreśliła.

Uczestnicy Festiwalu Filmowego w Cannes mieli okazję usłyszeć przemówienie Wołodymyra Zełenskiego, który wezwał twórców kina, by nie milczeli w obliczu wojny w Ukrainie. Mimo to do konkursu głównego przyjęto film "Żona Czajkowskiego" rosyjskiego reżysera Kiriłła Sieriebriennikowa. To jedyny przedstawiciel, dla którego organizatorzy zrobili wyjątek.

Zobacz wideo: Wojna w Ukrainie

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

Agnieszka Holland skrytykowała festiwal w Cannes za projekcję rosyjskiego filmu

Zdaniem Agnieszki Holland - która do Cannes przyjechała w roli jurorki przyznającej nagrodę Złote Oko najlepszemu filmowi dokumentalnemu - taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. Jak podaje portal "Variety", podczas branżowego spotkania poświęconego wsparciu ukraińskiego przemysłu filmowego w czasie wojny, polska twórczyni skrytykowała decyzję organizatorów.

-  Gdyby to ode mnie zależało, nie włączyłabym rosyjskich filmów do oficjalnego programu festiwalu — nawet tak utalentowanego artysty jak Sieriebriennikow - przyznała Agnieszka Holland, po czym odniosła się do wypowiedzi rosyjskiego reżysera.

- Niestety, jego słowa potwierdziły moje złe przeczucia. Wykorzystał on [konferencję prasową - przyp. red.], by wychwalać rosyjskiego oligarchę i porównywać tragedię rosyjskich żołnierzy do ukraińskich obrońców. W tej chwili nie dałabym mu szansy - dodała.

Sponsorem filmu Kiriłła Sieriebriennikowa jest objęty sankcjami miliarder Roman Abramovich.

Bojkot rosyjskiej kultury

Zdaniem Agnieszki Holland "wszystkie dzieła rosyjskiej kultury, nawet XVIII-wieczna klasyka, powinny zostać poddane rewizji w związku z wojną w Ukrainie". 

Zobacz wideo: Kultura a wojna w Ukrainie

Kultura a wojna na Ukrainie
Kultura a wojna na Ukrainie
Dzień Dobry TVN

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło: filmweb.pl/Variety

Źródło zdjęcia głównego:  Jerzy Dudek/East News

Pozostałe wiadomości