7 kultowych piosenek, które zmieniły świat. Jakie utwory na stałe zapisały się w naszej pamięci?

Whitney Houston

Każdy z nas z pewnością ma własną playlistę, która wywołuje masę wspomnień. Zarówno radosne momenty, jak i smutne chwile przypisujemy do konkretnych utworów, które towarzyszyły nam na przestrzeni lat. Wspominamy hity, które zmieniły świat. Zobaczcie które piosenki znalazły się w naszym TOP 7.

Te piosenki na stałe zapisały się w historii branży muzycznej. Towarzyszyły milionom słuchaczy w różnych momentach życia i dodawały energii, gdy brakowało siły do działania. Dzięki swoim uniwersalnym tekstom stały się ponadczasowe, wciąż zachwycają pokolenia melomanów i inspirują nowych odbiorców.

"Respect" - Aretha Franklin (1967)

Utwór "Respect" pierwotnie wykonany był przez Otisa Reddinga. Artysta ciepłym głosem opowiadał historię porzuconego mężczyzny domagającego się odrobiny szacunku. Przekaz piosenki w 1967 r. zmieniła Aretha Franklin. Od czasu nowej interpretacji "Respect" stał się hymnem feministek, który zjednoczył kobiety z całego świata.

Czesław Niemen – "Dziwny jest ten świat" (1967)

Czesław Niemen na stałe zapisał się w historii polskiej sceny muzycznej. Artysta zasłynął m.in. utworem "Dziwny jest ten świat", który od lat wzrusza i wywołuje dreszcze. Protest song wydany w 1967 roku, uważany jest za jeden z najważniejszych utworów w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Tekst rozprawiający nad ludzkością, mimo upływu lat, jest aktualny.

David Bowie - "Heroes" (1977)

To piosenka nieśmiertelna, tak jak jej twórca. David Bowie pozostawił po sobie potężne dziedzictwo, które do dziś inspiruje młodych słuchaczy. Utwór "Heroes" wielokrotnie towarzyszył fanom wokalisty w trudnych chwilach, a także dawał siłę do działania. Jak śpiewał Bowie, mimo przeciwności losu "możemy być bohaterami na zawsze, na wieczność".

Cyndi Lauper – "Girls Just Wanna Have Fun" (1983)

Ta piosenka to największy hit wokalistki. Kobiecy hymn opowiada o wolności, zabawie i wyzwoleniu, które w ówczesnych latach było symbolem nowoczesności. Lauper choć przez chwilę pragnęła ponieść się spontanicznej zabawie i zapomnieć o codziennych problemach. "Kiedy kończy się dzień pracy, dziewczyny chcą świetnie się bawić" – śpiewała.

Scorpions - "Wind of Change" (1990)

Scorpions i piosenka "Wind of Change" porusza miliony ludzi na świecie. Ballada na stałe wpisała się w historię muzyki rockowej i wciąż inspiruje nowe pokolenia.

Whitney Houston - "I Will Always Love You" (1992)

Whitney Houston w 1992 roku nagrała nową aranżację piosenki Dolly Parton. Utwór "I Will Always Love You" znalazł się na ścieżce dźwiękowej do filmu "Bodyguard", był jednym z największych hitów lat 90-tych i najlepiej sprzedającym się singlem artystki.

Beyonce - "Run The World" (2011)

Królowa Beyonce ma na swoim koncie wiele piosenek, które wpłynęły na odbiorców jej twórczości. Wokalistka w utworach bardzo często nawiązuje do praw kobiet, a także podkreśla ich siłę. Ważny przekaz usłyszeć możemy między innymi w "Run The World" i "Single Ladies". Ponadto Beyonce poprzez muzykę zwraca uwagę na kwestię zwalczania dyskryminacji wśród społeczeństwa Afroamerykanów.
Zobacz także:
Autor: Nastazja Bloch

Odkryj legendarne tytuły i zapomniane klasyki

Pozostałe wiadomości