Gwiazdy

Nieznane oblicze Stanisława Lema. Powstała sztuka na podstawie prywatnych listów pisarza

Gwiazdy

Autor:
Justyna
Piąsta
100. rocznica urodzin Stanisława Lema

Z okazji setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema w krakowskim Teatrze STU można zobaczyć sztukę pt. "L do L" w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego. Spektakl napisany m.in. na podstawie listów, które pisał do swojej przyjaciółki, odsłania jego mniej znane, prywatne oblicze. W rolach głównych występują Olaf Lubaszenko i Beata Rybotycka.

Stanisław Lem prywatnie

Ewa Lipska, znakomita pisarka, przez wiele lat przyjaźniła się ze Stanisławem Lemem. Jej prywatna korespondencja z pisarzem, a także ceniona przez niego poezja i teksty piosenek tworzą w spektaklu "L do L" opowieść o wyjątkowej relacji dwóch wybitnych osobistości. Reżyser sztuki, Krzysztof Jasiński, pokazuje widzom inną stronę Lema, którego wielu ludzi kojarzy głównie jako autora powieści "Solaris".

W Ewę Lipską wcieliła się Beata Rybotycka. - Ewę Lipską mam szczęście znać prywatnie. Znam ją też z piosenek, które wykonuje do muzyki wspaniałych kompozytorów Andrzeja Zaryckiego, Zbigniewa Preisnera, Grzegorza Turnaua. Z tych piosenek wychodzi cała cudowna dusza Ewy, jej poetyckość, dobro, mądrość - powiedziała aktorka.

Niezwykła konwencja spektaklu

Olaf Lubaszenko gra rolę Stanisława Lema. Udział w spektaklu "L do L" jest dla niego wyjątkowym, artystycznym przeżyciem. - To, jaki jest Lem w listach do Lipskiej, nie jest kluczem do naszego spektaklu, bo tego, co osobiste, co było naprawdę, co było w przeszłości dowiadujemy się mimochodem. Mnie bardzo ujęła konwencja rozmowy o śnie, dzięki której możemy właściwie dotykać każdego tematu - podkreślił aktor.

Sztuka Jasińskiego była już kilkukrotnie wystawiana na deskach Teatru STU. Reżyser jest bardzo zadowolony z pozytywnych reakcji publiczności. - Już odniosła sukces - podkreślił.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości