Gorące tematy

Upały i beton nas zabiją? Naukowcy biją na alarm

Gorące tematy

Autor:
Daria
Pacańska
Upały i beton nas zabiją?

Już w 2040 roku potężne upały w połączeniu z betonem w dużych miastach będą negatywnie wpływały na nasze zdrowie. Tak twierdzą naukowcy. Zdaniem prof. dr hab. Szymona Malinowskiego "zabija nas bezmyślność w betonowaniu i podgrzewaniu atmosfery".

Dlaczego w mieście upał bardziej doskwiera

W mieście zdecydowanie mocniej odczuwamy upały, gorzej je znosimy. Wystarczy wyjechać na obszary, które są bardziej zazielenione i z dala od betonowej zabudowy, aby poczuć się lepiej. Jakie czynniki mają na to wpływ?

- Zjawisko nazywa się miejską wyspą ciepła. Ono występuje i latem i zimą. Zimą może być nam nawet wygodniej, bo możemy mniej śniegu sprzątać, jak wiemy, krócej on zalega w mieście, co ma swoje dobre i złe strony. Latem mamy podwójny problem. Duże betonowe powierzchnie, duże budynki, obszary bez zieleni akumulują energię promieniowania słonecznego, ściany robią się coraz cieplejsze. W nocy w tych kanionach ulic, w tych obszarach, które zakumulowały dużo ciepła, powietrze też ogrzewa się od niego i jest bardzo ciepło. Drugi problem, jaki mamy, to jest to, że my, aby schłodzić wnętrza budynków, zużywamy coraz więcej energii. Chłodzenie to polega na tym, że zabieramy ciepło ze środka i to ciepło wraz z energią potrzebną do schłodzenia wypuszczamy na zewnątrz, czyli jeszcze dalej podgrzewamy nasze miasto - wyjaśnił prof. dr hab. Szymon Malinowski w Dzień Dobry TVN.

Dużym problemem jest złe zarządzanie przestrzenią, tzw. patodeweloperka, a także brak inwentaryzacji obiektów, które już stoją, pod kątem emisji energii.

Upały i beton nas zabiją?

Istotną rolę odgrywa zieleń w przestrzeni miejskiej. Według naszego rozmówcy, tej niebezpiecznej sytuacji dla naszego zdrowia nie zatrzyma wycinanie drzew.

- Powinniśmy pamiętać, że miasto pełni różne funkcje. My tam mieszkamy, parkujemy samochody, ale chcemy też tam wypoczywać, chcemy mieć ładne otoczenie, chcemy mieć przyjemne miejsce. O tym wszystkim zapominamy - podkreślił profesor Malinowski.

Lato w mieście z każdym rokiem może nam bardziej doskwierać. Warto zmienić politykę zagospodarowania przestrzeni, aby zahamować ten proces. Naukowcy alarmują, że jest coraz gorzej.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Daria Pacańska

Źródło zdjęcia głównego: Damian Grochocki/East News

Pozostałe wiadomości