Satelita obserwacyjny ERS-2, należący do Europejskiej Agencji Kosmicznej, prawdopodobnie wejdzie w atmosferę Ziemi już niedługo. Ten ważący ponad dwie tony obiekt w większości spłonie, jednak jego fragmenty mogą dostać się na naszą planetę. Czy grozi nam niebezpieczeństwo?
Satelita uderzy w Ziemię?
Europejska Agencja Kosmiczna na bieżąco śledzi losy satelity ERS-2, która została wystrzelona w kosmos 21 kwietnia 1995 roku. Choć statek kosmiczny jest już nieaktywny, to zgodnie z przewidywaniami ESA, satelita wejdzie w atmosferę ziemską już w środę (21.02). Z przewidywań naukowców wynika, że do zdarzenia dojdzie około godziny 12:13 czasu polskiego. Jednak szacunki te są obarczone 15-godzinnym błędem.
Naukowcy podkreślają, że wejście obiektu w atmosferę jest niekontrolowane, dlatego nie można dokładnie ustalić, gdzie i kiedy spadnie. Według astronomów, jest to bardzo prawdopodobne, że dojdzie do tego nad oceanem, ponieważ woda pokrywa około 70 procent powierzchni Ziemi.
Co istotne, większość obiektu spłonie w atmosferze, jednak niewykluczone, że jego szczątki spadną na Ziemię. Jak poinformowało ESA, największy fragment ESR-2, jaki może do nas dotrzeć, nie powinien ważyć więcej niż 52 kilogramy.
Na zachowanie satelity wpływ będzie miała m.in.: aktywność słoneczna, która może zmienić gęstość atmosfery ziemskiej i sposób, w jaki oddziałuje ona na obiekt.
Satelita ERS-2 - czym jest?
ERS-2 to satelita obserwacyjna, wystrzelona w kosmos 21 kwietnia 1995 roku. Była wtedy jedną z najbardziej zaawansowanych satelit do obserwacji Ziemi, jaką opracowano w Europie. Wraz z innymi obiektami zgromadziła, wiele istotnych danych na temat powierzchni lądów, oceanów i czap polarnych. Satelita monitorowała także klęski żywiołowe, takie jak powodzie i trzęsienia Ziemi.
W 2011 roku ESA podjęła jednak decyzję o zdeorbitowaniu satelity, by nie zwiększać ilości kosmicznych śmieci.
Zobacz więcej na TVN24.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jowisz widziany okiem Teleskopu Webba zachwycił nie tylko astronomów
- Z kosmosu został nadany zaszyfrowany sygnał. Na czym polega projekt "A Sign in Space"?
- Polak na liście rezerwowej do lotu w kosmos. "Miałem tutaj bardzo dobry start"
Autor: Anna Gondecka
Źródło: tvn24, rmf fm
Źródło zdjęcia głównego: Royalty-free/GettyImages