To już jutro. Europejska Agencja Kosmiczna wydała ostrzeżenie

Czy grozi nam niebezpieczeństwo? Szczątki satelity uderzą w Ziemię
Źródło: Dzień Dobry TVN
Kto poleci na szkolenie kosmiczna w USA?
Kto poleci na szkolenie kosmiczna w USA?
Drukowanie organów – niesamowity efekt biologizacji technologii
Drukowanie organów – niesamowity efekt biologizacji technologii
Malvertising - niebezpieczne reklamy
Malvertising - niebezpieczne reklamy
Jaka jest energia przyszłości?
Jaka jest energia przyszłości?
Dolina Krzemowa szykuje ogromną zmianę telewizji
Dolina Krzemowa szykuje ogromną zmianę telewizji
Jak się uchronić przed atakiem hakera?
Jak się uchronić przed atakiem hakera?
Tarcza, która czyni niewidzialnym
Tarcza, która czyni niewidzialnym
Cyberprzestępcy wyłudzają dane i hasła
Cyberprzestępcy wyłudzają dane i hasła
Maciej Kawecki Ambasadorem Cyfrowym UE
Maciej Kawecki Ambasadorem Cyfrowym UE

Satelita obserwacyjny ERS-2, należący do Europejskiej Agencji Kosmicznej, prawdopodobnie wejdzie w atmosferę Ziemi już niedługo. Ten ważący ponad dwie tony obiekt w większości spłonie, jednak jego fragmenty mogą dostać się na naszą planetę. Czy grozi nam niebezpieczeństwo?

Satelita uderzy w Ziemię?

Europejska Agencja Kosmiczna na bieżąco śledzi losy satelity ERS-2, która została wystrzelona w kosmos 21 kwietnia 1995 roku. Choć statek kosmiczny jest już nieaktywny, to zgodnie z przewidywaniami ESA, satelita wejdzie w atmosferę ziemską już w środę (21.02). Z przewidywań naukowców wynika, że do zdarzenia dojdzie około godziny 12:13 czasu polskiego. Jednak szacunki te są obarczone 15-godzinnym błędem.

Naukowcy podkreślają, że wejście obiektu w atmosferę jest niekontrolowane, dlatego nie można dokładnie ustalić, gdzie i kiedy spadnie. Według astronomów, jest to bardzo prawdopodobne, że dojdzie do tego nad oceanem, ponieważ woda pokrywa około 70 procent powierzchni Ziemi.

Co istotne, większość obiektu spłonie w atmosferze, jednak niewykluczone, że jego szczątki spadną na Ziemię. Jak poinformowało ESA, największy fragment ESR-2, jaki może do nas dotrzeć, nie powinien ważyć więcej niż 52 kilogramy.

Na zachowanie satelity wpływ będzie miała m.in.: aktywność słoneczna, która może zmienić gęstość atmosfery ziemskiej i sposób, w jaki oddziałuje ona na obiekt.

Satelita ERS-2 - czym jest?

ERS-2  to satelita obserwacyjna, wystrzelona w kosmos 21 kwietnia 1995 roku. Była wtedy jedną z najbardziej zaawansowanych satelit do obserwacji Ziemi, jaką opracowano w Europie. Wraz z innymi obiektami zgromadziła, wiele istotnych danych na temat powierzchni lądów, oceanów i czap polarnych. Satelita monitorowała także klęski żywiołowe, takie jak powodzie i trzęsienia Ziemi.

W 2011 roku ESA podjęła jednak decyzję o zdeorbitowaniu satelity, by nie zwiększać ilości kosmicznych śmieci.

Zobacz więcej na TVN24.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości