Mistrzostwa Świata w Katarze zabrudzone krwią robotników
Marcin Margielewski to dziennikarz specjalizujący się w tematyce kultury arabskiej, który napisał książkę pt. "Dubaj krwią zbudowany". Autor publikacji zwrócił w niej uwagę na praktykowane w Zjednoczonych Emiratach Arabskich nieludzkie traktowanie, które przyczyniło się do śmierci robotników pracujących przy budowaniu tamtejszej imponującej infrastruktury.
Okazuje się, że podobny problem można zaobserwować w organizującym tegoroczny mundial Katarze. Do wznoszenia stadionów wynajęto ubogich mieszkańców Indii, Pakistanu, Bangladeszu, Sri Lanki czy Nepalu. Większość z nich poniosła śmierć.
- Oni [władze Kataru - przyp. red.] mówią oficjalnie o 37 osobach, które zginęły, (...) a ambasady krajów, które wysyłają ludzi do Kataru, nie mogą się doliczyć 7 tysięcy. Są też takie dane, które mówią o 15 tysiącach, co też jest prawdopodobne, bo te 7 tysięcy było do pandemii. To jest sytuacja, w której oni najzwyczajniej w świecie nie klasyfikują śmierci z powodu zawału serca jako śmierci z powodu przegrzania na budowie. Uważają, że to jest śmierć z przyczyn naturalnych - wyjaśnia Marcin Margielewski.
Mundial 2022. Dlaczego Katar został organizatorem?
To pytanie zadaje sobie wielu kibiców, którzy mają świadomość, że planowanie ogromnej imprezy międzynarodowej w tak małym kraju było niedorzecznym i pozbawionym sensu pomysłem. Jak donosi BBC, to bardzo prawdopodobne, że o organizacji wydarzenia przesądziła korupcja.
- W 2010 roku przyznano Katarowi Mistrzostwa Świata razem z Rosją. Z 23 osób w FIFA, które brały udział w tych wyborach, 17 ma już albo zarzuty korupcyjne, albo zostało wykluczonych, albo wokół nich się toczą jakieś śledztwa, więc nie ma wątpliwości, że to wszystko oparte jest na jednej, wielkiej korupcji. Ale to był cały system. Bo część działaczy była przekupywana, część zastraszana. Były też wynajęte całe agencje PR-owskie i detektywi, którzy poszukiwali haków na kontrkandydatów Kataru, więc to było przemyślane ze wszystkich stron - tłumaczy w Dzień Dobry TVN dziennikarz Szymon Jadczak.
Czy Katar, w którym można trafić do więzienia między innymi za homoseksualizm, przyjmie z otwartymi ramionami kibiców z różnych stron świata o odmiennych poglądach, wyznaniach czy orientacjach seksualnych? Tego dowiesz się z naszego materiału wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Artur Renkowski jest najmłodszym trenerem piłki nożnej w Polsce. "Nie dawałem sobie taryfy ulgowej"
- Krakowskie mamy biegają za piłką. "Wchodzę na boisko i zapominam, że mam coś do zrobienia"
- 9-letniego Kacpra dostrzegły europejskie kluby. "Zagrałem mecz w lidze portugalskiej i strzeliłem 4 bramki"
Autor: Berenika Olesińska
Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News