Gorące tematy

Klimatyzacją chłodzisz organizm, ale ocieplasz klimat. Jak poradzić sobie z tym paradoksem?

Gorące tematy

Autor:
Berenika
Olesińska
Klimatyzacja w pomieszczeniu, dłoń z pilotem

Upalne dni skłaniają nas do tego, by wspomóc się technologią i obniżyć temperaturę panującą w pomieszczeniu, w którym przebywamy, a tym samym schłodzić nasz organizm. Włączenie klimatyzacji przynosi ulgę, lecz to efekt jedynie doraźnej pomocy. W ogólnym rozrachunku pogłębiamy problem, bo korzystając ze sprzętów napędzanych prądem, ocieplamy klimat. Jak wyjść z tego błędnego koła? Porozmawialiśmy o tym z fizykiem atmosfery dr Aleksandrą Kardaś.

Korzystanie z klimatyzacji a globalne ocieplenie - negatywne skutki

Stoimy u progu katastrofy klimatycznej. Globalne ocieplenie jest realnym zagrożeniem, które pogłębia się głównie przez szkodliwe działanie na środowisko dużych przedsiębiorstw oraz koncernów. To na ich przedstawicielach spoczywa główna odpowiedzialność za losy świata. Jednak my, zwykli ludzie, wykonujący codziennie wiele podstawowych i wydawałoby się niegroźnych czynności, również mamy wpływ na pogorszenie się sytuacji ekologicznej.

Przykładem może być nadmierne korzystanie z klimatyzacji, którą coraz częściej włączamy podczas dokuczliwych fal upałów.

- Systemy klimatyzacji są zwykle napędzane prądem elektrycznym. Jeśli prąd produkowany jest w sposób konwencjonalny, czyli przez spalanie węgla, ropy czy gazu, to używanie klimatyzacji wiąże się oczywiście z pośrednimi emisjami CO2 - ostrzega w rozmowie z dziendobry.tvn.pl fizyk atmosfery dr Aleksandra Kardaś.

Ochrona środowiska

Ekoskóra z naszych polskich jabłek
Ekoskóra z naszych polskich jabłekDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Ekspertka zwraca uwagę na fakt, że sytuacja klimatyczna, do której już zdążyliśmy doprowadzić, niesie za sobą także szereg zagrożeń zdrowotnych, dlatego stosowanie klimatyzacji niedługo może okazać się koniecznością zapewniającą ludziom bezpieczeństwo w niezwykle gorące dni.

Rozwiązanie jest jedno. Włączajmy klimatyzację, ale róbmy to z głową. - Przestanie to być dużym problemem dla ochrony klimatu, gdy zmienimy źródła jej zasilania na nieemisyjne - tłumaczy specjalistka.

Koszenie traw źle wpływa na klimat? Ekspertka odpowiada

Lato, wysokie temperatury i dość spora wilgotność powietrza wpływają na szybszy porost traw. Posiadacze ogródków i działek starają się dbać o wygląd trawników, dlatego intensywnie koszą oraz przycinają roślinność. Istnieje przekonanie, że takie działanie również negatywnie wpływa na klimat. Czy to prawda?

Dr Aleksandra Kardaś w rozmowie z nami zaznacza, że koszenie traw "to jedna z wielu czynności, która może skutkować emisjami dwutlenku węgla w wyniku spalania paliwa w kosiarce lub w elektrowni" i "nie wyróżnia się spośród innych" podobnych sytuacji, w których używamy urządzeń napędzanych przez prąd.

- Jeśli zależy nam na ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych, warto zastanowić się, jak często takie koszenie jest faktycznie potrzebne - radzi ekspertka.

Fizyk atmosfery wyjaśnia, że nieprzyjazne środowisku skutki koszenia traw mają swoje podłoże gdzie indziej.

- Na koszenie trawników zwracamy uwagę raczej w kontekście tego, jak żywa i zielona roślinność pomaga lokalnie w gromadzeniu wilgoci w glebie i chłodzeniu okolicy. Nieprzemyślane, nadmierne koszenie w czasie upałów może pogarszać jej stan i likwidować dobroczynne efekty - uświadamia ekspertka.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Bohdan Bevz/Getty Images

Pozostałe wiadomości