Gorące tematy

Astronomiczne i kalendarzowe lato 2022. Kiedy się rozpoczyna?

Gorące tematy

Aktualizacja:
Lato w Polsce, Morze Bałtyckie

Pierwszy dzień lata - na ten moment czeka wielu z nas. Lato kojarzy się bowiem ze słońcem, wypoczynkiem i relaksem. To ulubiona pora roku zarówno dzieci, które cieszą się wtedy wakacjami, jak i wielu dorosłych, którzy mogą planować urlopy. Kiedy rozpoczyna się astronomiczne, a kiedy kalendarzowe lato 2022?

Kiedy jest pierwszy dzień lata 2022? Astronomiczne i kalendarzowe

Wraz z początkiem astronomicznego lata Słońce przejdzie przez punkt przesilenia letniego i wstąpi w znak Raka. Nasza dzienna gwiazda będzie w tym dniu górować w zenicie nad zwrotnikiem Raka.

Pierwszy dzień lata kalendarzowego wypada zawsze w ten sam dzień - 22 czerwca. W 2022 roku będzie to środa. Astronomiczne lato w 2022 r. wypada dzień wcześniej niż lato kalendarzowe, czyli 21 czerwca. W tym roku będzie to wtorek.

Pierwszy dzień astronomicznego lata to także najdłuższy dzień w 2022 roku, a następująca po nim noc - najkrótszą ze wszystkich. Słońce wzejdzie o godzinie 4:14, a zachód słońca rozpocznie się o 21:01. Dzień będzie trwał 16 godz. 47 min i będzie dłuższy od najkrótszego o 9 godz. i 4 min.

Jakie będzie lato w tym roku?
Jakie będzie lato w tym roku? Źródło: Dzień Dobry TVN

Lato astronomiczne i kalendarzowe - czym się różnią?

Co ciekawe, astronomiczny początek lata nie zawsze przypada w ten sam dzień, co kalendarzowy. Zazwyczaj jest to różnica jednego, niekiedy dwóch dni.

Czym to jest spowodowane? Ma to swoje uzasadnienie w momencie przesilenia letniego. Na półkuli północnej dzień ten następuje 21-22 czerwca, a w latach przestępnych o jeden dzień wcześniej, czyli między 20 a 21 czerwca. W 2022 pierwszy dzień lata astronomicznego wypada dzień wcześniej niż lato kalendarzowe. Wraz z początkiem lata każdy kolejny dzień będzie już krótszy od poprzedniego, a każda kolejna noc coraz dłuższa - potrwa to aż do przesilenia zimowego, czyli najdłuższej nocy w roku.

Zobacz też:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: ewg3D/Getty Images

Pozostałe wiadomości