Gorące tematy

Julia Wróblewska wspiera Gosię, która próbowała popełnić samobójstwo: "Byłam w bardzo podobnej sytuacji"

Gorące tematy

Aktualizacja:

Na początku czerwca przedstawiliśmy historię Gosi Budak, która z powodu depresji targnęła się na swoje życie. Próbę samobójczą przeżyła dzięki swojej mamie. Obecnie dziewczyna przechodzi kosztowną rehabilitację. W pomoc zaangażowało się wielu ludzi, m.in. aktorka Julia Wróblewska. Jak można pomóc tym, którzy - podobnie jak Gosia - stracili chęć do życia?

Gosia walczy o zdrowie po próbie samobójczej

Gosia zmagała się z depresją. Przez chorobę zdecydowała się na dramatyczny krok - podjęła próbę samobójczą. Uratowała ją mama, która jest ratowniczką medyczną. Pani Natalia zrobiła wszystko, żeby córka przeżyła, jednak środki, które zażyła dziewczyna, uszkodziły jej mózg. Przez wiele miesięcy nie było z nią kontaktu, a kiedy odzyskała przytomność, okazało się, że czeka ją długa, ciężka i kosztowna rehabilitacja. Na szczęście wokół niej są dobrzy ludzie zdecydowani na pomoc. Zorganizowali między innymi piknik, podczas którego zbierane były pieniądze na leczenie.

Jak pomóc osobom cierpiącym na depresję?

Piknik został zorganizowany w Katowicach. Pani Natalia w rozmowie z Marcinem Sawickim podkreśliła, że Gosi potrzebne jest wsparcie, pieniądze i dobra energia. Ponadto, jak zaznaczyła, trzeba szerzyć świadomość o depresji.

- Dojrzewanie młodych ludzi w tych czasach jest trudne, kiedyś było chyba łatwiejsze. Trzeba mówić, żeby być czujnym, żeby był większy dostęp do terapeutów, do psychiatrów - mówiła mama Gosi.

Na pikniku pojawiła się Julia Wróblewska, która także zmaga się z problemami emocjonalnymi. Aktorka od kilku lat edukuje swoich rówieśników w kwestii depresji, jednak - jej zdaniem - do zrobienia nadal jest bardzo wiele, ponieważ ludzie wciąż nie potrafią rozmawiać z osobami z zaburzeniami.

- Szczególnie, kiedy wielokrotnie trzeba tłumaczyć komuś swoje zachowania. Ja po trzech latach z terapeutą umiem powiedzieć, nad czym czasami nie jestem w stanie zapanować. Ludzie mówią, że rozumieją, a kiedy sytuacja się dzieje, to jest moja wina - wyznała młoda gwiazda.

Na pikniku, oprócz terapeutów i osób, które pomagają na co dzień młodzieży z zaburzeniami, pojawili się sportowcy. Zorganizowano treningi hokejowe z udziałem reprezentacji artystów polskich, były licytacje przedmiotów. Pani Natalia podkreśliła, że czuje ogromne wsparcie od innych rodziców i osób z branży medycznej. Po nagłośnieniu historii swojej córki nie spotkała się z negatywnym odbiorem.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

>>> Zobacz także:

Monika Richardson gorzko o zakończonym związku. "Byłam złodziejką męża, złą macochą i osobą współuzależnioną jednocześnie"

Nie odchudzamy się na wakacje. Kobiety mają dość presji: "Tu chodzi o kanon, a powinno chodzić o wolny wybór"

Jak się odżywiać, aby nie przytyć na wakacjach? "Chodzi o to, żeby nasze wybory były mądrzejsze"

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Daria Pacańska

Reporter: Marcin Sawicki

Pozostałe wiadomości