Gorące tematy

UNICEF apeluje w sprawie pomocy dla dzieci z Ukrainy. "Potrzeby humanitarne rosną z każdą chwilą"

Gorące tematy

Autor:
Nastazja
Bloch
Źródło:
UNICEF
Dzieci w Ukrainie

UNICEF Polska prosi o wsparcie. Eskalacja działań wojennych sprawia, że potrzeby humanitarne najmłodszych rosną w szybkim tempie. Organizacja wzywa wszystkie strony do powstrzymania się od niszczenia podstawowej infrastruktury, w tym wodociągów, placówek ochrony zdrowia i szkół.

Oświadczenie organizacji UNICEF

Sytuacja w Ukrainie stanowi zagrożenie nie tylko dla walczących, ale także dla ludności cywilnej. Narażone jest życie i zdrowie 7,5 mln dzieci w tym kraju. UNICEF jest na miejscu i stale pomaga ukraińskim dzieciom.

Niestety w ciągu ostatnich dni potrzeby rodzin dramatycznie wzrosły. Zniszczona została część infrastruktury wodnej i edukacyjnej, występują ograniczenia w dostawie prądu i gazu. Dostęp do opieki medycznej w nagłych przypadkach jest coraz trudniejszy. Co więcej, mieszkańcy opuszczają swoje domy, a poziom ubóstwa wzrasta. Ludzie przenieśli się do metra oraz licznych schronów. Wciąż brakuje produktów higienicznych, ręczników, apteczek pierwszej pomocy, a także paliwa.

Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi Źródło: Dzień Dobry TVN

Wy też możecie pomóc przekazując darowiznę poprzez stronę unicef.pl.

UNICEF wsparcie psychologiczne dla dzieci

Dramatyczna sytuacja w Ukrainie znacząco wpływa na stan psychiczny dzieci. Zebrane środki UNICEF przekaże także na zapewnienie dzieciom wsparcia psychologicznego oraz opieki medycznej.

- Pracownicy UNICEF są obecni w pięciu lokalizacjach. Mobilne zespoły organizacji zapewniają wsparcie psychologiczne dzieciom, które ucierpiały na skutek traumy, lęku i niepewności. Zespoły te reagują m.in. na przypadki przemocy, nadużyć, rozdzielenia z rodziną czy wykorzystania seksualnego - czytamy na stronie UNICEF.

Pracownicy UNICEF są na miejscu. Mamy biuro centralne w Kijowie oraz cztery biura terenowe: w Mariupolu, Kramatorsku, Doniecku i Ługańsku. Sytuacja jest bardzo dynamiczna! Ostrzał dokonany w ostatnich dniach wzdłuż linii frontu uszkodził krytyczną infrastrukturę wodną i edukacyjną. Dziesiątki tysięcy rodzin zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów. Potrzeby humanitarne rosną z każdą chwilą. Obecnie nasza pomoc skupia się na zapewnieniu czystej wody i na wsparciu medycznym. Wspierane przez UNICEF zespoły mobilne zapewniają dzieciom również opiekę psychologiczną. W najbliższych dniach planowane są dostawy artykułów medycznych, higienicznych, wody, koców i zimowych ubrań dla dzieci – czytamy w treść listu Dyrektora UNICEF Polska opublikowanego na portalu Forbes.pl

UNICEF apeluje do stron konfliktu

UNICEF wspiera apel Sekretarza Generalnego ONZ o natychmiastowe zawieszenie broni i wzywa wszystkie strony konfliktu do przestrzegania ich międzynarodowych zobowiązań w zakresie ochrony dzieci. Należy także zapewnić organizacjom humanitarnym możliwość bezpiecznego i szybkiego dotarcia do potrzebujących dzieci. UNICEF apeluje również do wszystkich stron o powstrzymanie się od atakowania podstawowej infrastruktury, w tym wodociągów, placówek ochrony zdrowia i szkół.

- W nadchodzących dniach będziemy współpracować z UNHCR i innymi agencjami ONZ nad planem działania dla krajów sąsiadujących. Aktywowaliśmy również tzw. Blue Dots, czyli punkty wsparcia dla dziecka i rodziny. Z tego mechanizmu korzystaliśmy już podczas kryzysu uchodźczego i migracyjnego w Europie w latach 2015-2016, zapewniając podstawową pomoc przemieszczającym się dzieciom i rodzinom. Liczymy na wspólne wysiłki całej rodziny ONZ, aby razem odpowiedzieć na tę sytuację - powiedziała Afshan Khan, Regionalna Dyrektor UNICEF ds. Europy i Azji Środkowej.

UNICEF apeluje o 66,4 mln dolarów, aby zapewnić dostęp do czystej wody, urządzeń sanitarnych, szczepień, opieki zdrowotnej, edukacji, wsparcia psychologicznego oraz finansowego dla 7,5 mln dzieci w Ukrainie.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Nastazja Bloch

Źródło: UNICEF

Źródło zdjęcia głównego: RJW/GettyImages

Pozostałe wiadomości