Newsy

Nauka zdalna może wrócić do części szkół. Kogo dotyczy nowe rozporządzenie?

Newsy

Autor:
Lidia
Ostólska
Pusta klasa szkolna

Dyrektorzy szkół znajdujących się przy granicy z Ukrainą będą mogli zdecydować o przejściu placówek w tryb nauki zdalnej. Szef MEiN podpisał rozporządzenie. Które powiaty i na jakich zasadach będą mogły z niego skorzystać od poniedziałku?

Szef MEiN w mediach społecznościowych wyraził solidarność z Ukrainą oraz nauczycielami i uczniami zza wschodniej granicy.

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

W tym niezwykle trudnym czasie przekazuję słowa wsparcia i wyrażam solidarność ze społecznością Ukrainy, w szczególności z nauczycielami, uczniami, rodzicami oraz przedstawicielami środowiska naukowego i akademickiego

Na słowach wsparcia się nie skończyło. Minister Przemysław Czarnek poszedł krok dalej i wydał rozporządzenie dotyczące nauki zdalnej na terenach polskich przylegających do granicy z Ukrainą. Kluczowe w tej sytuacji jest zapewnienie bezpieczeństwa uczniom i nauczycielom oraz innym placówkom oświatowym. Z dokumentu wynika, że dyrektorzy placówek oświatowych znajdujących się w strefie przygranicznej, będą mieli możliwość zawieszenia zajęć stacjonarnych i przejścia na naukę zdalną.

Rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z sytuacją na granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej z Ukrainą zostało podpisane przez ministra Przemysława Czarnka późnym wieczorem, 25 lutego 2022.

Jakie powiaty obejmuje nowe rozporządzenie MEiN? Gdzie możliwa będzie nauka zdalna?

Biorąc pod uwagę sytuację panująca na Ukrainie, MEiN podjął decyzję, że dyrektorzy szkół i placówek oświatowych znajdujących się na obszarze powiatów: bieszczadzkiego, chełmskiego, hrubieszowskiego, jarosławskiego, lubaczowskiego, przemyskiego, tomaszowskiego i włodawskiego oraz miast na prawach powiatu Chełma i Przemyśla będą mogli podjąć decyzję o przejściu na zdalne nauczanie. Wcześniej należy ją skonsultować z organem nadrzędnym, którym dla większości placówek będzie kurator oświaty.

Do kiedy będzie możliwa nauka zdalna na terenach przygranicznych?

Po zaakceptowaniu takiego wniosku szkoły będą miały możliwość całkowitego zawieszenia zajęć lub poszczególnych lekcji. Rozporządzenie podpisane przez ministra Czarnka obowiązuje zarówno placówki publiczne, jak i niepubliczne. Rozporządzenie MEiN ma obowiązywać do 30 kwietnia 2022.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Lidia Ostólska

Źródło zdjęcia głównego: gettyimages/John Coletti

Pozostałe wiadomości