Gorące tematy

Dlaczego kobiety żałują macierzyństwa? "Kocham swoje dziecko, ale są momenty, kiedy jestem wyczerpana"

Gorące tematy

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Reporter:
Katarzyna Jaroszyńska, Mateusz Jarosławski
Kobiety, które żałują macierzyństwa

Wciąż żywe jest przekonanie, że pełnię szczęścia osiąga się dopiero po urodzeniu dziecka. Tymczasem coraz więcej kobiet przyznaje, że rola matki nie do końca im odpowiada. Wiele z nich żałuje, że zdecydowały się założyć rodzinę. To właśnie one stały się bohaterkami projektu rosyjskiej artystki Diany Karklin. Dlaczego zdecydowała się poruszyć ten niełatwy temat?

Dlaczego kobiety żałują macierzyństwa?

Diana Karklin jest rosyjską fotografką i pisarką. Artystka postanowiła przełamać społeczne tabu i oddała głos kobietom, które nie odnajdują się roli matki. W ramach projektu "Undo Motherhood" wysłuchała ich niezwykłych historii. Dlaczego się na to zdecydowała? - W 2016 roku pisałam pracę magisterską. Wtedy też przygotowywałam się do ślubu. W tym czasie zaczęłam odczuwać ogromną presję społeczną. Z każdej strony byłam zasypywana pytaniami, kiedy będę miała dziecko. Zaczęło mnie to bardzo irytować - mówiła Diana Karklin.

Artystka w rozmowie z Katarzyną Jaroszyńską wyznała, że dotarło do niej, jak bardzo obraz macierzyństwa - zwłaszcza w mediach społecznościowych - jest przesłodzony. Tak narodził się pomysł, aby pokazać opiekę nad dzieckiem z innej strony i pozwolić wypowiedzieć się tym kobietom, które żałują macierzyństwa. - Bardzo wiele kobiet tak czuje, a ich wyznania można znaleźć na forach internetowych. To rosnące grono kobiet, które czują się oszukane. Mówienie o tym jest dla nich formą buntu przeciwko wyidealizowanemu wizerunkowi macierzyństwa - dodała artystka.

W swojej książce zamieściła siedem takich historii. Niemal wszystkie rozmówczynie wyznały, że w opiece nad dzieckiem nie miały żadnej pomocy ze strony swoich parterów. Ale to nie jest jedyny powód, dla którego żałują swojej decyzji. - Niektóre z nich, choć chciały być mamami, dopiero po przyjściu dziecka na świat zdały sobie sprawę, że przez najbliższe 18 lat będą tylko matkami. Wraz z macierzyństwem straciły swoje życie, nie mogą realizować swoich marzeń i pasji - opowiadała.

Trzeba podkreślić, że kobiety, z którymi rozmawiała artystka, nie żałują tego, że posiadają dzieci, a jedynie roli, którą muszą odgrywać, gdy zdecydowały się na macierzyństwo. - Sama kocham swoje dziecko, ale są momenty, kiedy jestem wyczerpana. Rodzicielstwo to nie tylko szczęście, ale przede wszystkim ciężka fizyczna praca - podkreśliła.

Kto żałuje rodzicielstwa?

To, jak Polacy odnajdują się roli rodziców, postanowił sprawdzić dr Konrad Piotrowski, psycholog z Uniwersytetu SWPS. Przeprowadzone przez niego badania pokazały, że aż 13 proc. respondentów żałuje decyzji o założeniu rodziny. Dlaczego? - Nie ma jednego powodu. Rodzicielstwa częściej żałują te osoby, które są w kiepskiej sytuacji finansowej, rozstały się z parterem, ale nie tylko. Wśród pełnych rodzin i tych dobrze usytuowanych też bez trudu znajdziemy osoby, które żałują, że mają dziecko. Czasami mają problemy, aby pogodzić ze sobą pewne rzeczy i sprostać wymaganiom, a te są bardzo duże - wyjaśniał w Dzień Dobry TVN psycholog.

Choć badania pokazują, że ogromna większość mieszkańców Unii Europejskiej chce mieć dzieci, to, niestety, rzeczywistość często weryfikuje wyobrażenia o rodzicielstwie. Warto dodać, że żal wywołany założeniem rodziny może być tylko czasowy. Jak sobie poradzić z tymi niełatwym uczuciami? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Zobacz wideo: Kobiety, które żałują macierzyństwa

Kobiety, które żałują macierzyństwa
Kobiety, które żałują macierzyństwa Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Katarzyna Oleksik

Reporter: Katarzyna Jaroszyńska, Mateusz Jarosławski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości