Materiał promocyjny

Influencerzy zaniżają samoocenę nastolatek. "Nierealne standardy piękna są odbierane jako prawda"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Przerabiasz zdjęcia w sieci? Pamiętaj o swoim dziecku
Przerabiasz zdjęcia w sieci? Pamiętaj o swoim dziecku
Magdalena Chorzewska o depresji
Magdalena Chorzewska o depresji
Magdalena Chorzewska o samobójstwach
Magdalena Chorzewska o samobójstwach
Magdalena Chorzewska o przepracowaniu dzieciństwa
Magdalena Chorzewska o przepracowaniu dzieciństwa
Aż 56% młodych osób nie akceptuje swojego wyglądu. Publikujesz w sieci przerobione zdjęcia? Pamiętaj, że promowanie wyidealizowanego i nieprawdziwego wizerunku odbija się na samoocenie dzieci. Szczególnie podatne na wyniszczające psychikę treści prezentowane w social mediach są nastolatki. Jak powstrzymać to zjawisko? W Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy o tym z Joanną Koroniewską oraz dr Aleksandrą Piotrowską.

Alarmujące statystyki o niskiej samoocenie młodych kobiet

Wyniki badań przeprowadzonych w ramach programu Dove Self-Esteem są bardzo niepokojące. Co druga nastolatka twierdzi, że nie spełnia standardów piękna kreowanych przez social media. Ponad 70% dziewczynek postuluje, by influencerzy pokazywali w sieci swój prawdziwy wizerunek i informowali o jakichkolwiek przeróbkach zdjęć. Tylko 7% młodych kobiet nie widziało udostępnianych na Instagramie, Facebooku czy TikToku treści, które nakłaniają do przejścia na dietę i utraty wagi. Około 40% nastolatek przyznaje, że tego typu kontent obniża ich samoocenę i wprawia w kompleksy.

Jak można przeciwstawić się panującym trendom, które destrukcyjnie wpływają na psychikę zarówno młodszych, jak i starszych użytkowników sieci? Warto między innymi ograniczyć obserwowanie nieniosących żadnej wartości kont prowadzonych przez zakłamujących rzeczywistość influencerów.

- Od wielu lat bardzo modne jest to, żeby prowadzić swoje social media w bardzo przejrzysty, ładny, nieskomplikowany sposób, a przede wszystkim nieprawdziwy. (...) Ja jestem mamą nastolatki, więc widzę to na przykładzie swojego dziecka. To wygląda tak, że te nierealne standardy piękna są odbierane jako prawda. I to jest przerażające - tłumaczy w Dzień Dobry TVN Joanna Koroniewska, ambasadorka kampanii #DetoxFeedu marki Dove.

Aktorka przekonuje, że większość rodziców nie zdaje sobie sprawy, jak duży wpływ mają social media na samopoczucie, samoocenę i kształtowanie poglądów ich dzieci. Aktywna na Instagramie gwiazda zachęca więc do podpisania petycji, której celem jest zmiana w oznaczaniu przerobionych zdjęć i nagrań.

- Bardzo zależy nam na tym, żeby wszystkie treści, które były poprawiane, miały jakiś znaczek. Żeby była pokazana prawda i bardzo ładna kreacja, żebyśmy mogli odróżnić jedno od drugiego. Bo my, jako użytkownicy starsi tego nie odróżniamy, to jak mają odróżniać to nasze dzieci? - pyta retorycznie Koroniewska. Pod petycją zebrano już ponad milion głosów.

- Znamy bardzo mało osób publicznych, które nie używają Photoshopa, nie wydłużają sobie nóg itd. (...) Ja oglądam profile osób, które mówią, że są naturalne, a ja sama widzę, że mało że nie są naturalne, to jeszcze wpuszczają jakieś filtry, które są niewidoczne. Ja, świadomy użytkownik Internetu to wiem. Dzieciaki naprawdę tego nie wiedzą - zapewnia gwiazda.

W jaki sposób rozmawiać z dziećmi o negatywnym wpływie social mediów?

Obecna w studiu Dzień Dobry TVN psycholog dr Aleksandra Piotrowska zaznacza, że w rozwiązaniu problemu z obniżoną samooceną dziecka pomocna jest przede wszystkim rozmowa.

- Akcja informacyjna, ale nie polegająca na na tym, że ja mówię: "Siadaj Ewuniu, teraz porozmawiamy ze sobą 5 minut", bo to jest lipa, to nic nie daje - twierdzi ekspertka. Psycholog zaleca, by wielokrotnie przeglądać wraz z nastolatkami media społecznościowe i na przykładzie konkretnych profili tłumaczyć mechanizmy zakłamywania rzeczywistości w sieci.

Dr Aleksandra Piotrowska zwraca również uwagę, jak istotne jest uświadamianie społeczeństwa, że duża część młodych ludzi nie akceptuje swojego wyglądu. - Nie lubi widzieć siebie w lustrze, przymyka oczy, myjąc zęby - wylicza ekspertka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości