Czy w Polsce zabraknie chleba? Piekarze alarmują: "W najczarniejszym scenariuszu"

Eksperci ostrzegają, a piekarze proszą rząd o pomoc. Czego oczekują?
Czy w Polsce zabraknie chleba?
Źródło: Daniel Day/Getty Images
Piekarze proszą polski rząd o wsparcie. Wszystko dlatego, że niedługo może zabraknąć chleba. W związku z wojną w Ukrainie jest coraz mniej pszenicy, a dodatkowo drożeje ona w zastraszającym tempie. Ceny idą więc gwałtownie w górę.

W Polsce zabraknie chleba?

Branża piekarnicza postanowiła zaapelować do rządu o pomoc. Na skutek wojny w Ukrainie jest ogromny problem z dostępnością pszenicy. Kolejnym aspektem jest to, że drożeje ona w wyjątkowo szybkim tempie.

Drożyzna

Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Najwyższa inflacja od 20 lat
Przed nami podwyżki cen prądu
Przed nami podwyżki cen prądu
Stopy w górę. Jak zmieni się twoja rata?
Stopy w górę. Jak zmieni się twoja rata?

- Producenci nie mają wyboru, muszą podnosić ceny chleba, którego i tak w najczarniejszym scenariuszu (...) może zabraknąć - napisali w specjalnym piśmie do rządu piekarze. Jego treść została opublikowana przez serwis wiadomoscihandlowe.pl.

Ukraina jest jednym z największych producentów pszenicy w całej Europie. Ze względu na atak Rosji na Ukrainę zakontraktowane partie pszenicy nie dotarły do Polski, ale także innych krajów.

Ceny pszenicy idą w górę

Ukraina odpowiada za ok. 30 proc. rynku europejskiego, czyli zapewnia ok. 1 mln ton pszenicy. Natomiast Rosja, która wstrzymała dostawy do Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej, odpowiadała za 11 proc. udział w rynku. Sumując te wartości, widać, że na rynku od wybuchu wojny zabrakło prawie połowy surowca.

Ceny pszenicy idą w górę, a producenci muszą za mąkę, która jest podstawowym surowcem zapłacić, jak twierdzą, o 30 proc. więcej niż miesiąc wcześniej.

- Niestety, wszystko wskazuje na to, że sytuacja na rynku zbóż może się dalej pogarszać. Oznaczałoby to, że powrót do poziomu cen pszenicy sprzed wojny nastąpi nie wcześniej niż w drugiej połowie 2024 roku - czytamy w serwisie wiadomoscihandlowe.pl.

Piekarze proszą o wsparcie

Piekarze postanowili zająć wspólne stanowisko. Przedstawili w nim mechanizmy, które pozwolą ustabilizować sytuację. Pismo skierowali do ministra rolnictwa i rozwoju wsi oraz innych decyzyjnych podmiotów. Sugerują w nim, że należy m.in. wprowadzić ograniczenia dla wywozu surowców strategicznych włączając zboża, uruchomić rezerwy strategiczne oraz dopłaty do zboża dla rolników przy sprzedaży ziarna w Polsce.

Według ich wiedzy, na podobne rozwiązania zdecydowały się już inne kraje. W ten sposób chronią swoje rynki oraz obywateli przed kolejnymi wzrostami cen chleba, a nawet przed jego brakiem.

Zobacz także:

Autor: Daria Pacańska

Źródło: businessinsider.com.pl/ wiadomoscihandlowe.pl

Źródło zdjęcia głównego: Daniel Day/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości