Gorące tematy

Czy w Polsce zabraknie chleba? Piekarze alarmują: "W najczarniejszym scenariuszu"

Gorące tematy

Autor:
Daria
Pacańska
Źródło:
businessinsider.com.pl/ wiadomoscihandlowe.pl
Eksperci ostrzegają, a piekarze proszą rząd o pomoc. Czego oczekują?

Piekarze proszą polski rząd o wsparcie. Wszystko dlatego, że niedługo może zabraknąć chleba. W związku z wojną w Ukrainie jest coraz mniej pszenicy, a dodatkowo drożeje ona w zastraszającym tempie. Ceny idą więc gwałtownie w górę.

W Polsce zabraknie chleba?

Branża piekarnicza postanowiła zaapelować do rządu o pomoc. Na skutek wojny w Ukrainie jest ogromny problem z dostępnością pszenicy. Kolejnym aspektem jest to, że drożeje ona w wyjątkowo szybkim tempie.

Drożyzna

Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
wideo 2/4

- Producenci nie mają wyboru, muszą podnosić ceny chleba, którego i tak w najczarniejszym scenariuszu (...) może zabraknąć - napisali w specjalnym piśmie do rządu piekarze. Jego treść została opublikowana przez serwis wiadomoscihandlowe.pl.

Ukraina jest jednym z największych producentów pszenicy w całej Europie. Ze względu na atak Rosji na Ukrainę zakontraktowane partie pszenicy nie dotarły do Polski, ale także innych krajów.

Ceny pszenicy idą w górę

Ukraina odpowiada za ok. 30 proc. rynku europejskiego, czyli zapewnia ok. 1 mln ton pszenicy. Natomiast Rosja, która wstrzymała dostawy do Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej, odpowiadała za 11 proc. udział w rynku. Sumując te wartości, widać, że na rynku od wybuchu wojny zabrakło prawie połowy surowca.

Ceny pszenicy idą w górę, a producenci muszą za mąkę, która jest podstawowym surowcem zapłacić, jak twierdzą, o 30 proc. więcej niż miesiąc wcześniej.

- Niestety, wszystko wskazuje na to, że sytuacja na rynku zbóż może się dalej pogarszać. Oznaczałoby to, że powrót do poziomu cen pszenicy sprzed wojny nastąpi nie wcześniej niż w drugiej połowie 2024 roku - czytamy w serwisie wiadomoscihandlowe.pl.

Piekarze proszą o wsparcie

Piekarze postanowili zająć wspólne stanowisko. Przedstawili w nim mechanizmy, które pozwolą ustabilizować sytuację. Pismo skierowali do ministra rolnictwa i rozwoju wsi oraz innych decyzyjnych podmiotów. Sugerują w nim, że należy m.in. wprowadzić ograniczenia dla wywozu surowców strategicznych włączając zboża, uruchomić rezerwy strategiczne oraz dopłaty do zboża dla rolników przy sprzedaży ziarna w Polsce.

Według ich wiedzy, na podobne rozwiązania zdecydowały się już inne kraje. W ten sposób chronią swoje rynki oraz obywateli przed kolejnymi wzrostami cen chleba, a nawet przed jego brakiem.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Daria Pacańska

Źródło: businessinsider.com.pl/ wiadomoscihandlowe.pl

Źródło zdjęcia głównego: Daniel Day/Getty Images

Pozostałe wiadomości