Zdarza się, że grzyby tego samego gatunku rosną w okręgu, tworząc tym samym tzw. czarci krąg. Nie jest to nadzwyczajne zjawisko, dosyć często można je spotkać nie tylko w lasach, ale nawet w ogródkach. Mimo to wygląda niecodziennie i przykuwa wzrok. Dawniej wierzono, że ma magiczne znaczenie. Lasy Państwowe opublikowały intrygujące zdjęcie.
Grzyby rosnące w kręgu
Deszczowe dni, których ostatnio jest wiele, wciąż sprzyjają pojawiającym się grzybom, które nie zawsze rosną pojedynczo. Czasem zbierają się w nieco bardziej "zorganizowane" struktury, np. w kręgu. Owocniki jednego gatunku grzyba rosną w takiej sytuacji jakby po obwodzie niewidzialnego koła. Mogą się pojawiać po kilka lub nawet wyrastać jako "zwarty krąg". Leśnicy z Nadleśnictwa Kłodawa (woj. lubelskie) pokazali w mediach społecznościowych, że niedawno pojawiły się w lasach.
Czarci krąg - gdzie i kiedy występuje?
Jak wyjaśnili leśnicy, powstawanie kręgów z grzybów związane jest ze zjawiskiem mikoryzy, czyli obopólnie korzystnego związku między dwoma organizmami, w tym przypadku - grzybów i np. drzew. Inną teorią jest wyjaławianie gleby przez dany gatunek, dzięki czemu możliwe jest jego rozprzestrzenianie się w charakterystycznym kształcie. Najczęściej spotkać je można w lasach mieszanych, w zacienionych miejscach, chociaż mogą pojawiać się też na trawnikach czy w parkach.
Dawniej wierzono, że w takim miejscu odbywały się sabaty czarownic bądź inne praktyki magiczne. Jak uważano, kiedy w lesie ktoś odprawiał czary, w takim miejscu wyrastał czarci krąg. Jego przekroczenie mogło ściągnąć na intruza nieszczęście, a przede wszystkim utratę zdrowia.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Więcej przeczytasz na TVN Meteo
Zobacz także:
- Uszy Judasza i rozczochrane kalafiory, czyli nietypowe grzyby w polskich lasach. Co warto zbierać?
- Purchawica olbrzymia - tajemniczy przysmak polskich lasów. Jak ją przyrządzić?
- Czernidłak kołpakowaty - grzyb z "roztapiającym się" kapeluszem. Czy jest jadalny?
Autor: Teofila Siewko
Źródło: TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: Sebastian Sonnen/Getty Images