Plecak ewakuacyjny - warto w nim umieścić?
W takim plecaku dobrze, aby znalazła się specjalna maska lub kaptur, który ochroni nas przed dymem, jeśli np. doszło do pożaru. Ale to nie wszystko. - Niech się państwo zastanowią, co byście wzięli z domu, gdyby przyszło wam wyjść na chwilę i nie byłoby wiadomo, czy wracamy w ciągu godziny, dwóch, czy ośmiu? Być może jest to latarka i tutaj rekomendacją jest taka latarka czołowa [...], czyli taka maska i mój EDC stanowi taki wsad pierwszego plecaka - powiedział w Dzień Dobry TVN Grzegorz Cieślak, ekspert ds. terroryzmu, Collegium Civitas.
Specjalista dodał, że - jeśli w sytuacji zagrożenia - możemy ukryć się domu, to warto mieć żywność z długim terminem ważności. Nie musimy jej wkładać do plecaka. - Militarne ewakuacje bardzo często wiążą się od początku z organizacją pomocy humanitarnej, a zatem będziemy szli od punktu do punktu, w którym często dostajemy żywność, dostajemy wodę - tłumaczył nasz rozmówca.
Jak zdecydować, co włożyć do plecaka?
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przygotowało grafikę, co powinno znaleźć się w takim plecaku. - RCB robi nam listę i my myślimy, że to jest proste, bo zrobili nam listę. To nie będzie proste, bo my będziemy musieli podjąć decyzję, co weźmiemy, co udźwigniemy, co uda nam się zabrać, a co na przykład jest kompaktowe, po spakowaniu da się do takiego plecaka zmieścić - dodał.
W plecaku powinien znaleźć się także powerbank oraz ubranie, które pozwoli nam przetrwać w deszczu. - Do ewakuacji cywilnych nie rekomenduje przebierania się za żołnierza. Obie strony konfliktu wezmą państwa za swojego wroga - wyjaśnił.
Co jeszcze warto włożyć do plecaka? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Rodzina terroryzuje mieszkańców bloku? Policja interweniowała 230 razy. "Uderzyła mnie też pięścią"
- 8-latek został wybudzony ze śpiączki. "Nikt nie jest nam w stanie powiedzieć, co będzie"
- Potężny wybuch gazu w Tychach. "Naszą córkę uratował materac". Jak doszło do tragedii?
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News