Kolejny Nadzwyczajny Szczyt Bukareszteńskiej Dziewiątki odbędzie się w środę 22 lutego 2023 r. w Warszawie. W spotkaniu głów państw wschodniej flanki NATO weźmie udział również Prezydent USA, Joe Biden. Kiedy i w jakim celu powstało B9? Kto wchodzi w jego skład?
Bukaresztańska Dziewiątka - historia i skład
Bukaresztańska Dziewiątka jest zrzeszeniem wschodniej flanki NATO (Sojuszu Północnoatlantyckiego). W jej skład wchodzi dziewięć państw Europy Środowo-Wschodniej: Polska, Litwa, Łotwa, Estonia, Czechy, Słowacja, Bułgaria i Rumunia.
Początki Bukaresztańskiej Dziewiątki sięgają momentu., kiedy rozpoczęła się rosyjska agresja na Ukrainę (wojna w Donbasie, aneksja Krymu). W związku z sytuacją, 22 lipca 2014 r. w Warszawie odbyło się spotkanie przywódców wyżej wymienionych dziewięciu państw. Spotkanie było niezbędne również ze względu na zaplanowany we wrześniu tamtego roku szczyt NATO w Newport.
Za oficjalny początek istnienia Bukaresztańskiej Dziewiątki uznawany jest jednak 4 listopada 2015 r., kiedy to z inicjatywy prezydentów Polski i Rumunii: Andrzeja Dudy i Klausa Iohannisa, przywódcy państw wschodniej flanki NATO spotkali się w Bukareszcie. Efektem szczytu było podpisanie deklaracji, że Polska, Litwa, Łotwa, Estonia, Czechy, Słowacja, Bułgaria i Rumunia połączą siły na rzecz "silnej, wiarygodnej, zrównoważonej obecności wojskowej" NATO w regionie, zwłaszcza wtedy, gdy to konieczne.
Główne cele B9
Wśród licznych wspólnych zadań Bukaresztańskiej Dziewiątki do najważniejszych zalicza się:
- wzmocnienie wschodniej flanki NATO, ze szczególnym uwzględnieniem działań Federacji Rosyjskiej,
- zapewnienie stabilności i bezpieczeństwa krajów Europy Środkowo-Wschodniej oraz wzmocnienie ich głosu w ramach NATO.,
- współpraca militarna.
W ramach B9 organizowane są spotkania na różnym szczeblu: prezydentów, ministrów spraw zagranicznych i obrony narodowej, doradców ds. bezpieczeństwa narodowego czy przewodniczących parlamentarnych komisji obrony.
Szczyty Bukaresztańskiej Dziewiątki w Warszawie
Od początku istnienia, czyli od 2015 r. miało miejsce 6 szczytów B9. Drugi odbył się w Warszawie w czerwcu 2018 r. 22 lutego 2023 r. odbędzie się Nadzwyczajny Szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki z udziałem prezydenta Stanów Zjednoczonych, Joe Bidena. Ma to szczególne znaczenie w obliczu trwającej w Ukrainie wojny i rosyjskiego zagrożenia dla Europy Wschodniej.
Więcej na ten temat na tvn24.pl
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Wojna w Ukrainie
- Kulisy wizyty Joe Bidena w Polsce
- Joe Biden - jego kariera, walka z jąkaniem, rodzinna tragedia i prezydenckie rekordy
Autor: Diana Ryściuk
Źródło: i.pl/tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Wlodarczyk/Getty Images