Gorące tematy

15-latek zabił 13-latkę. Psycholog: "Nie rozmawiamy z dziećmi, one nie wiedzą, w jaki sposób radzić sobie z emocjami"

Gorące tematy

Aktualizacja:

Ta tragedia wstrząsnęła całą Polską. 13-letnia Patrycja z Bytomia została zamordowana przez swojego o 2 lata starszego chłopaka. Dlaczego dziecko zabiło dziecko? Jaki mógł być powód tej zbrodni? O tym w naszym programie mówił psycholog Dominik Gebler.

13-letnia Patrycja nie żyje

12 stycznia około godziny 23:00 mama Patrycji z Bytomia powiadomiła policję, że córka nie wróciła do domu i nie ma z nią kontaktu. Rozpoczęły się poszukiwania nastolatki. Pierwsze ustalenia wskazywały na to, że dziewczyna pokłóciła się ze swoim chłopakiem, Kacprem, który następnego dnia skończył 15 lat. Początkowo chłopak pomagał w poszukiwaniach. Kolejne ustalenia podważały jednak jego prawdomówność.

Ciało Patrycji leżało na nieużytkach w centrum Piekar, przykryte kartonami. Dziewczyna miała rany kłute w klatce piersiowej i w brzuchu. Z sekcji zwłok wynika, że dziewczyna była w ciąży.

- Chcielibyśmy mieć proste wyjaśnienie - dlaczego zabił, jak to się stało. Tak naprawdę nie wiemy. Możemy się domyślać - podkreśla psycholog Dominik Gebler.

Biegli podejrzewają, że to właśnie ciąża dziewczyny mogła być powodem kłótni i zbrodni.

- Mamy dzieciaki, które zaszły w ciążę. Co one mogły z tym zrobić? Mamy sytuację taką, że mówimy: życie trzeba chronić od poczęcia, mówimy o tym, że nie wolno zabijać, mówimy o tym, że każda ciąża ma być donoszona, nie mamy edukacji seksualnej. To są masowe informacje, dystrybuowane w bardzo dużej ilości i te dzieciaki nie umieją sobie poradzić w żaden sposób – tłumaczy gość Dzień Dobry TVN.

Młodzi ludzie nie umieją sobie poradzić, działają w afekcie, nie myśląc o konsekwencjach swoich czynów.

- Mamy dwie osoby, które nie żyją. Nie żyje dziewczyna, która została zamordowana przez chłopaka i chłopak, który to zrobił. On już nie żyje psychicznie, jego nie ma w tej sytuacji. Jego rodzice, rodzice dziewczyny – dodaje specjalista.

Dziecko zabija dziecko

Wstrząśnięci informacjami pojawiającymi się w mediach zastanawiamy się, co jest przyczyną takich tragedii. Dlaczego dzieci zabijają się nawzajem?

- Wiem, że dzisiaj nie rozmawiamy z dziećmi, nie uczymy ich podejmowania wyborów, nie uczymy ich krytycznego myślenia, one nie wiedzą, w jaki sposób mają sobie radzić ze swoimi emocjami. W związku z tym, kiedy pojawia się sytuacja, która przerasta ich możliwości, jest niewyobrażalna, to wtedy pojawia się afekt, czyli działanie, które jest odłączone od myślenia, jest sposobem poradzenia sobie w sytuacji, która jest niewyobrażalna – zauważa Dominik Gebler.

Psycholog apeluje do rodziców, żeby okazali wsparcie swoim dzieciom.

- Dzieci muszą się uczyć odpowiadać na złożone pytania. Jeżeli my ich nie będziemy uczyli od samego początku krytycznego myślenia, wyborów etycznych, to potem mamy to, co mamy – zauważa nasz rozmówca.

Zobacz też:

Czarny rynek szczepionek przeciwko COVID-19. Ile handlarze chcą za dwie dawki preparatu?

Złodziej zasnął podczas włamania. Przyłapał go właściciel nieruchomości

Do kiedy potrwa lockdown w Polsce? Przedsiębiorcy już to wiedzą

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Anna Korytowska

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości