Pinczer miniaturka jako pies rodzinny. Charakter, odżywianie i hodowla

pinczer miniaturka z góry
Veselina Alexandrova/Getty Images
Źródło: Moment RF
Pinczer miniaturka to niewielki pies o małych wymaganiach. Ceni sobie towarzystwo człowieka i nie lubi samotności. Pinczerki lubią się uczyć, bawić i spędzać czas z człowiekiem.

Pinczer miniaturka ( Zwergpinscher ) to rasa psów zaliczana do niemieckich pinczerów. Hodowano je na przełomie XIX i XX wieku przede wszystkim w celu łapania szczurów. Obecnie są wiernymi towarzyszami rodzin i uwielbiają zabawę. Pinczerki pochodzą z rodziny terierów, dlatego cechuje je tak samo duży temperament i odwaga. Charakter pinczera miniaturki doceniają seniorzy i rodziny z dziećmi.

Pinczer miniaturki - krótka historia rasy

Podobnie jak ratlerek, pinczer miniaturka był bardzo popularnym psem w XIX i XX wieku. Te małe psy doskonale wpisały się w ideał ze względu na czujność i zwinność w trakcie polowań na gryzonie. Niestety oceniano je również bardzo krytycznie i uznano, że do niczego się nie nadają. Jednym z przeciwników pinczera miniaturki był pisarz Richard Strebel, spierający się o tę rasę w Klubie Sznaucera i Pinczera.

Pinczer miniaturka – opis rasy

Pies pinczer miniaturka, nazywany również ratlerem, waży ok. 4,5 kg i mierzy od 25–30 cm wysokości. Są niewielkie, przez co bardzo chętnie kupowane przez rodziny z dziećmi i osoby starsze. Nie sprzeciwiają się podróżom, dlatego możemy zabierać je zarówno na wakacje, jak i do znajomych. Te psy odziedziczyły temperamentny charakter po swoich przodkach – terrierach i wymagają dużej aktywności fizycznej. Pinczer miniaturowy to dobry i lojalny przyjaciel rodziny, który uwielbia spacery i jest bardzo energiczny. Żyje statystycznie 15 lat, a w niektórych przypadkach nawet dłużej. Jest miniaturą pinczera średniego, który waży ok. czterokrotnie więcej i rośnie do 50 cm.

Jak wygląda pinczer miniaturka?

Pinczer miniaturka to rasa charakteryzująca się kwadratową budową ciała, wąską głową i stojącymi uszami. Pinczer jest wyższy od praskiego ratlera i chihuahuy o kilka centymetrów i osiąga maksymalną wysokość 30 cm - zarówno w przypadku samców, jak i suczek. Jest niewielkim psem o ciemnym umaszczeniu, który nie wymaga intensywnej pielęgnacji. Sierść pinczerka w głównej mierze ma kolor miedziany, ale dużą popularnością cieszą się barwy czekoladowe i czarne. Krótkie włosie tej rasy nie wymaga przycinania, a jedynie czesania i przecierania. Pełnowartościowa dieta psów sprawia, że ich sierść jest bardziej zdrowa i lśniąca. Pinczerki nie posiadają podszerstka, który chroni psy przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, dlatego nie są odporne na niskie temperatury.

by vesi_127/Getty Images

Charakter pinczerka

Mały rozmiar psa nie odzwierciedla jego dynamicznej natury. Pinczer jest niewielki, ale bywa żywiołowy, wścibski, a czasami przesadnie hałaśliwy. Należy do psów przywiązujących się do jednego właściciela i źle reaguje na brak ulubionego opiekuna. Decydując się na pinczerka, należy być dyspozycyjnym i często obecnym w domu. W innym wypadku pies może źle reagować na samotność lub pozostałych członków rodziny.

Odpowiednia technika wychowania pinczera może sprawić, że będzie wyważony i grzeczny. Pinczerki są inteligentne i chętne do nauki, dlatego warto zachęcać je do edukacyjnej zabawy.

Hodowla pinczera miniaturowego

Hodowla pinczera miniaturki nie jest skomplikowana i wymagająca, a częstotliwość czesania i kąpania jest zależna od właściciela. Krótkie włosie i brak podszerstka sprawiają, że psom może być zimno, dlatego w sezonie jesienno-zimowym warto wyposażyć je w ubranko.

To, ile powinien jeść pinczer miniaturka zależy od jego wieku i wagi, która nie powinna przekraczać 5 kg. Szczeniaki powinny jeść ok. 3–4 razy dziennie, natomiast młode psy do 2 razy. Nie należy zmieniać sposobu odżywiania się szczeniąt, ponieważ takie eksperymenty mogą skończyć się biegunką i problemami układu pokarmowego. Pinczer miniaturka nie posiada specyficznych wymagań odnośnie posiłków. Możemy je odżywiać zbilansowaną karmą suchą i unikać podawania przekąsek.

Przesadnie żywiołowe pieski powinno się ujarzmić w szkołach wychowawczych lub na własną rękę. Wychowywanie pinczerków należy zacząć jak najwcześniej.

Zdrowie pinczerków

Zdrowie pinczerów zależy od opiekuna i hodowli, z jakiej pochodzi. Należy zapewnić im odpowiednio dużo ruchu i uwagi. Opiekun prowadzący siedzący tryb życia lub pracujący poza domem niestety nie sprawi, że piesek się wybiega.

Pinczerki to psy odporne na choroby, aczkolwiek powinniśmy kontrolować ich uzębienie i pazury. Zimą należy zakładać psom ubranka, ponieważ są podatne na odmrożenia.

Pinczer miniaturka ma skłonność do otyłości, więc nie należy przekarmiać go przysmakami i jedzeniem ludzkim.

Należy również mieć świadomość, że ratlerki i pinczery miniaturki są psami wrażliwymi, a tęsknota za opiekunem może przyczynić się do chorób układu krwionośnego, a nawet… depresji!

Zobacz też:

Jak rozczesać kołtuny u psa? Praktyczne wskazówki

Shih tzu – w małym ciele wielki duch. Poznaj wyjątkową rasę

Jaki pies dla alergika jest najlepszy? Którą rasę wybrać?

Zobacz video: Psy kochamy jak dzieci

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana