Jak rozczesać kołtuny u psa? Praktyczne wskazówki

długowłosy pies w hawajskich kwiatach i okularach słonecznych w ogrodzie na leżaku, jak rozczesać kołtuny psa
Keep It 100/Getty Images
Źródło: Digital Vision
Jak rozczesać kołtuny u psa? To ważne pytanie, ponieważ wbrew pozorom kołtuny mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia zwierzęcia. Mogą prowadzić do stanów zapalnych i rozwijających się u psa infekcji. Nauka rozczesywania kołtunów to więc nie tylko kwestia pielęgnacji sierści, lecz także troski o zdrowie pupila.

Jak rozczesać kołtuny bez szkody dla struktury włosa? Zadanie to właściwie jest niemożliwe do wykonania, ponieważ kołtun to taki zbitek, którego nie sposób usunąć bez bardziej radykalnych działań. Można jednak starać się wykonać je tak, aby uszkodzenia były jak najmniejsze.

Jak rozczesać kołtuny – dlaczego to takie ważne?

Sposób rozczesywania kołtunów u psa w dużej mierze zależy od typu sierści i skali problemu. W przypadku niektórych ras psów kołtuny są właściwie nie do uniknięcia. Ponadto tarzanie się w trawie czy piasku, co tak kochają psy, przyspiesza tylko powstawanie takich splotów. Warto natomiast pamiętać, że w przypadku psów, u których kołtuny pojawiają się często, konieczna jest regularna pielęgnacja sierści. Nie warto odkładać jej na później, ponieważ nieusunięte kołtuny mogą przyczyniać się do rozwoju stanów zapalnych (np. kołtun w uchu) oraz infekcji. Kołtuny w okolicach rodnych mogą utrudniać zwierzęciu właściwą pielęgnację tych miejsc. Kołtunienie i filcowanie się sierści może prowadzić także do odparzeń.

Jak rozczesać kołtuny i wygrać walkę z psem?

Jak rozczesać kołtuny u wiercącego się psa? Nie jest to proste zadanie, ale trzeba sobie zdawać sprawę, że większość psów nie lubi czesania głównie dlatego, że jest wykonywane niewłaściwie. Jeśli właściciel będzie ciągnął i szarpał sierść i skórę psa, zwierzak z pewnością tego zabiegu nie polubi.

Warto przede wszystkim przyzwyczaić psa do regularnego czesania. Wiedza na temat tego, jak rozczesać kołtuny u psa to jedno, regularne wykonywanie tego zabiegu – to drugie. Pies, który zostanie przyzwyczajony do tego, że raz w tygodniu przechodzi czesanie, w końcu przestanie sprzeciwiać się temu zabiegowi. Jest spora szansa, że przestanie się wiercić i cierpliwie podda się szczotce. Nauka rozczesywania kołtunów u psa ma również przełożenie na kontakt właściciela i zwierzęcia. W końcu pies zaczyna traktować czesanie jako jeden ze sposobów okazywania mu troski i uwagi, co przyczynia się do wzmocnienia wzajemnej relacji.

Ważne jest również, aby czesania nie przerywać z każdym ruchem zwierzęcia. Jeśli przyzwyczai się do takiej reakcji na swoje zachowanie, to szanse na to, że kiedyś spokojnie usiądzie podczas czesania, będą bardzo nikłe.

Zamiast uczyć się, jak rozczesać kołtuny u psa, lepiej nauczyć siebie i zwierzaka regularnego czesania, które jest najlepszym środkiem zapobiegawczym.

Jak rozczesać kołtuny u psa – rodzaje sierści

To, jak rozczesać kołtuny u maltańczyka lub yorka, w dużej mierze zależy od typu sierści zwierzęcia. Przede wszystkim jednak pojawia się pytanie, czy rozczesanie kołtuna jest w ogóle możliwe. Jeżeli u psa pojawi się kołtun, możliwe są trzy reakcje:

  • wyczesanie kołtuna
  • wycięcie kołtuna
  • spryskanie kołtuna specjalnym preparatem.

Najmniej inwazyjne jest wykorzystanie specjalnie przygotowanego oleju, np. z awokado, który sprawia, że włosy są lepiej nawilżone, odbudowane i zregenerowane, przez co nie wykazują tendencji do kołtunienia i filcowania. Wycięcie lub wygolenie kołtuna to ostateczne rozwiązanie, gdy rozczesanie kołtunów u psa jest niemożliwe. Jeśli kołtun wciągnął do wewnątrz skórę, jedynym wyjściem jest jego wygolenie. W takiej sytuacji nie wolno kołtuna wycinać. Po nożyczki można sięgnąć tylko wtedy, gdy kołtun jest wyraźnie oddzielony od skóry.

Nie ma jednej skutecznej metody na rozczesanie kołtunów u yorka, maltańczyka albo spaniela. Trzeba jednak pamiętać, że można rozczesywać jedynie te kołtuny, które nie są głęboko osadzone. Do wykonania zabiegu potrzebne jest zgrzebło z wąsko rozstawionymi ząbkami. Warto mieć na uwadze, że dla pasa jest to zabieg bardzo bolesny, więc konieczne jest zachowanie ostrożności.

Jak rozczesać kołtuny u kota?

Pytanie, jak rozczesać kołtuny u kota, jest właściwie źle postawione. Kołtuny u kota można jedynie wyciąć. Ich wyczesywanie jest dla kotów bardzo bolesne i właściwie mija się z celem. Jeśli u kota pojawi się kołtun, koniecznie trzeba pospieszyć z pomocą, ponieważ zwierzę samo nie poradzi sobie z jego usunięciem. Na powstawanie kołtunów narażone są przede wszystkim koty długowłose, starsze oraz otyłe. Powstawaniu kołtunów zapobiega regularne wylizywanie się, ale niektóre koty nie zawsze mają na to siłę, a inne są zbyt duże, aby dosięgnąć językiem wszystkich miejsc.

Zobacz wideo: Dlaczego mój pies się drapie?

Zobacz także:

Niewydolność nerek u psa to cichy zabójca. Jak objawia się ta choroba i jak ją leczyć?

Kardiolog, który leczy także psie serca. "Zwierzęta bardzo pomogły w rozwoju medycyny, czas im to oddać"

Pies zaczął kuleć, gdy jego właściciel złamał nogę. W jaki sposób zwierzęta okazują empatię?

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!