Zwierzęta

Napowietrzacz akwarium - niezbędnik akwarysty

Zwierzęta

Autor:
Adrian
Adamczyk
Mężczyzna pochylający się nad dużym akwarium.

Napowietrzanie akwarium jest niezbędnym procesem, mającym na celu pielęgnację i ochronę ryb. Zachowanie w wodzie odpowiedniej ilości tlenu i prawidłowego stężenia dwutlenku węgla pozwala na utrzymanie w wodzie odpowiednich warunków do życia. Rynek akwarystyczny oferuje wybór kilku napowietrzaczy, które dobierane są do akwarium pod względem jego wielkości i głębokości. Jak wybrać właściwy napowietrzacz do akwarium?

Napowietrzacz akwarium jest niezbędny. Dlaczego? Źródłem tlenu w akwarium są rośliny, które przeprowadzają proces fotosyntezy z wykorzystaniem światła. Kiedy któregoś z tych czynników brakuje, rośliny zaczynają pobierać tlen z wody, zabierając go tym samym rybom. Skutkami niedotlenienia są m.in. choroby ryb i organizmów żyjących w akwarium, obumieranie roślin, tworzenie się nalotu bakteryjnego na powierzchni wody, wzrost temperatury wody i nadmierne powstawanie glonów i zanieczyszczeń. Dodatkowe napowietrzanie wody jest więc procesem, który wspomaga naturalne procesy fotosyntezy, a dodatkowo wspiera usuwanie gazów z wody.

Jaki napowietrzacz do akwarium?

Napowietrzanie wody w akwarium odbywa się poprzez:

  • napowietrzanie naturalne, czyli wprowadzenie do akwarium dodatkowych roślin;
  • filtr z napowietrzaczem do akwarium;
  • pompę tzw. brzęczyka, który wtłacza powietrze przez membranę - to najtańsze i najłatwiej dostępne na rynku rozwiązanie do napowietrzania wody. Jego minusem jest charakterystyczne brzęczenie. Praca brzęczyka oparta jest na pracy bębenka i membrany, przez którą wypychane jest powietrze, w końcowej fazie trafiające do wody przez rurkę;
  • pompę tłokową, która zwykle używana jest przez doświadczonych akwarystów w dużych akwariach - jej praca opiera się na tłokach, cylindrze i kole. Podłączona do prądu pompa wprawia w ruch koło, które następnie wtłacza w cylinder powietrze. Wypychane jest ono za pomocą tłoków do gumowych wężyków, przez które powietrze trafia do wody;
  • deszczownicę, która, umieszczona nad powierzchnią wody, kieruje strumienie prosto w dół, imitując padający deszcz - to bardzo efektowne rozwiązanie, sprawdzające się w dużych i mocno zarybionych akwariach. Istnieje również możliwość odwrotnego zamontowania deszczownicy. Wówczas umieszczona wewnątrz akwarium deszczownica porusza wodą, stwarzając efekt fal, co również przekłada się na lepsze napowietrzenie wody;
  • kamień i listwy napowietrzające, które są idealnym rozwiązaniem dla osób szukających cichego napowietrzacza do akwarium. Kamienie to dobre rozwiązanie dla osób szukających efektownych napowietrzaczy – zastosowanie, np. kamienia w formie dysku, da efekt unoszącej się ku górze łuny malutkich bąbelków. Kamienie występują też w modelach obłych, kształtem przypominających kamienie naturalne. Listwy natomiast to subtelne rozwiązanie - ułożone przy jednej z krawędzi i przykryte roślinnością, będą całkowicie niewidoczne;
  • kapsułki, które po wrzuceniu do wody wydzielają aktywny tlen.

Hobby

Pasja od dzieciństwa
Pasja od dzieciństwa Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Wybierając napowietrzacz wody do akwarium, należy zwrócić uwagę na następujące wartości: wydajność (tj. ile powietrza jest w stanie wtłoczyć napowietrzacz), maksymalną moc pracy i maksymalną głębokość, na której może pracować. W przypadku napowietrzaczy membranowych istotna jest również ilość stosowanych membran i liczba wyjść. Warto pamiętać, że im wyższe parametry, tym wydajniejszy jest napowietrzacz. Ma to przede wszystkim znaczenie w dużych zbiornikach, w których muszą panować wręcz tropikalne warunki.

Napowietrzacz do akwarium - jak zamontować?

Napowietrzacz akwariowy powinien być zabezpieczony przed cofnięciem się wody i efektem zadławienia przewodów. Aby tego uniknąć, pompę należy umieścić ponad poziomem wody. Dodatkowo należy zamontować tzw. rozpylacz, który, rozbijając powietrze na drobne pęcherzyki, będzie potęgował proces napowietrzania. 

Co daje napowietrzanie akwarium?

Przede wszystkim stwarza rybom optymalne środowisko do życia. Opóźnia i minimalizuje powstawanie oraz rozwój glonów. W połączeniu z filtrem, dba o dobrą jakość wody i prawidłowe stężenie dwutlenku węgla w wodzie. Napowietrzanie powinno się odbywać cały czas, nie należy robić przerw w dostawie tlenu, chyba że zadbamy o dodatkową roślinność.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: vgajic/Getty Images

Pozostałe wiadomości