Najczęstsze choroby królików i ich objawy

Autor:
Adrian
Adamczyk
Królik miniaturka

Króliki domowe potrafią sprawić człowiekowi wiele radości, ale dość łatwo zapadają na różnego rodzaju choroby. Decydując się na adopcję królika, należy o tym pamiętać. Ważne, aby poświęcić mu czas, pielęgnować go i nie zapominać o regularnych szczepieniach oraz wizytach u weterynarza.

Królik, który jest chory, manifestuje swoje złe samopoczucie. Zwykle odmawia jedzenia i picia wody, a jeśli mieszka w klatkach z innymi zwierzętami, może trzymać się od nich z daleka. Każda choroba charakteryzuje się innymi objawami, ale kiedy rozpoznasz nawet najmniejsze dolegliwości, skonsultuj się z weterynarzem. Poznaj najczęstsze choroby królików.

Zwierzęta

To miejsce przytuli każde zwierzątko
To miejsce przytuli każde zwierzątkoDzień Dobry TVN
wideo 2/33

Królik – choroby skóry

Choroby u królików pojawiają się dość często. Jednym z głównych powodów wizyty u weterynarza są choroby skóry królików, np. ropnie. Jeśli zostaną szybko zdiagnozowane i poddane leczeniu, nie będą utrudniać życia zwierzęciu. W przeciwnym razie mogą prowadzić do licznych problemów zdrowotnych. Ropień to zamknięta przestrzeń w tkankach miękkich wypełniona ropą, o średnicy nawet kilkunastu centymetrów. Przy próbie ich uciśnięcia zwierzę reaguje na ból. Choroba ta atakuje króliki w różnym wieku, a jej przyczyną są zakażenia bakteryjne. Po zauważeniu ropni należy jak najszybciej udać się do weterynarza i podjąć leczenie. Polega ono na otwarciu ropnia, opróżnieniu go i zastosowaniu kuracji antybiotykowej.

Choroby skóry u królika to także grzybica i myksomatoza. Ta pierwsza objawia się wyłysieniem niektórych części ciała zwierzęcia. Najczęściej jest to skóra głowy, łapy i małżowiny uszne. Leczenie jest bardzo proste i polega na spryskaniu klatki środkiem przeciwgrzybiczym. Druga choroba królików – myksomatoza – to wirusowa choroba skóry, przenoszona m.in. przez komary lub pchły. W łagodniejszej postaci objawia się tym, że na skórze zarażonego zwierzaka pojawiają się guzki, które często się rozlewają, zamieniają w strupki i odpadają. Rozmiar guzków bywa różny, najmniejsze przypominają ziarna prosa, a największe – ziarna fasoli. Zwykle pojawiają się nosie, łapach i małżowinach usznych. Cięższa postać choroby objawia się obrzękiem okolic głowy (zazwyczaj wokół oczu) i zewnętrznych narządów rozrodczych. Niestety, chore króliki należy uśpić, a zwłoki zutylizować, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. Trzeba też przeprowadzić dezynfekcję klatki. Choroby królików mogą mieć tragiczne skutki, dlatego powinno się je regularnie szczepić.

Choroby królików – wzdęty brzuch

Choroby królików domowych objawiają się różnie. Wzdęcie brzucha u królika może być spowodowane spożyciem silnie fermentujących albo mokrych lub zimnych (wyjętych wprost z lodówki) pasz. Zjedzenie przez zwierzaka kapusty, surowych kartofli czy koniczyny również może okazać się powodem rewolucji w żołądku. Choroby królika, takie jak wzdęcia, wymagają konsultacji z lekarzem weterynarii. Jeśli pupil ma problemy z oddychaniem i odczuwa ostry ból, wzdęcia mogą zagrażać jego życiu.

Choroby królików – biegunka

Królicze choroby mogą wystąpić po zjedzeniu zepsutego jedzenia, ale mogą być także spowodowane zwykłym przeziębieniem. Do tego rodzaju chorób zaliczamy biegunkę. Jak ją rozpoznać? Kał zwierzęcia staje się mazisty, płynny i ma dość przykry zapach. Po zdiagnozowaniu biegunki należy trzymać pupila w temperaturze pokojowej, z dala od przeciągów. Królik powinien jeść w tym czasie suchą paszę, siano i gotowany ryż. Pamiętaj, że nawet jeśli udało ci się samemu rozpoznać choroby królika, warto powiadomić o nich weterynarza i działać według jego zaleceń.

Choroby królików miniaturek

Choroby królików miniaturek mogą mieć różne przyczyny. Najpoważniejsze schorzenia to wyżej wspomniana myksomatoza i kokcydioza. Ta druga wywoływana jest przez pasożyty atakujące komórki wątroby oraz nabłonek jelit. Objawia się ospałym zachowaniem, utratą apetytu, wychudzeniem, osłabieniem i biegunką. Czas od momentu zakażenia do śmierci zwierzęcia wynosi od dwóch do trzech dni. Niestety, śmiertelność jest bardzo wysoka – 70-90%.

Choroby uszu u królików miniaturek także pojawiają się dość często. Zwykle wywołane są przez świerzb, który osiedla się w zewnętrznych przewodach słuchowych. Zwierzęta drapią swędzące ucho i wstrząsają tylną nogą. Po wdrożeniu leczenia należy pamiętać o wyczyszczeniu klatki, w której przebywało zwierzę. Pozostałe choroby u królików miniaturek to m.in. kłaczenie, guzy macicy czy przerost zębów.

Choroby królików – podsumowanie

Króliki to urocze zwierzęta, niestety są bardzo podatne na różne choroby. Jeśli zaobserwujesz dziwne zachowanie u swojego pupila, zgłoś się z nim do weterynarza. Choroby królików bywają śmiertelnie niebezpieczne, ale szybkie zdiagnozowanie przez specjalistę może ocalić im życie. 

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Tanja Ivanova/Getty Images

Pozostałe wiadomości