Jak oswoić szczura domowego? Praktyczny poradnik

Dziewczynka, która trzyma szczura domowego
Jak oswoić szczura domowego?
Źródło: Brett White/Getty Images
Szczury zyskują coraz większą akceptację i zainteresowanie osób, które pragną przygarnąć je jako zwierzątka domowe. Te inteligentne małe stworzenia dają się oswoić i mocno przywiązują do człowieka, stając się jego wiernymi kompanami. Zanim jednak to nastąpi, człowiek musi zyskać akceptację i zaufanie szczura. Proces ten wymaga czasu i pracy. Sprawdź porady, jak oswoić szczura.

Oswajanie szczura dobrze jest zacząć w pierwszych tygodniach jego życia, najlepiej po upływie 1. miesiąca. Zwierzę jest wówczas bardziej świadome, jednocześnie potrzebuje bliskości i opieki. Szczury są z natury zwierzętami towarzyskimi i potrafią być wiernymi kompanami. Przywiązują się do swoich opiekunów i szczerze odwzajemniają uczucia. Jak oswoić szczura, który gryzie? Należy dać jemu i sobie czas. Przyjęte zasady oswajania zwierząt są jedynie ogólnymi wskazówkami, wg których warto postępować. Należy jednak pamiętać, że każde zwierzę jest inne i u każdego proces oswajania może przebiegać inaczej.

Oswajanie szczura krok po kroku

Oswajanie szczura należy wprowadzać stopniowo, tak by dać zwierzęciu czas na akceptację każdego bodźca i nowej sytuacji. Zdarza się, że próba narzucania więzi odbierana jest przez zwierzę jako niekomfortowa i kończy się gryzieniem. Kluczem do sukcesu jest cierpliwość i czas, jaki dasz sobie i nowego podopiecznemu.

1. Pozwól poznać mu jego nowy dom

Odłączenie szczura od matki i przeniesienie w nowe miejsce jest dla niego małym szokiem i sytuacją stresową. To normalne, jeśli początkowo zwierzę nie będzie chciało wychodzić ze swojej kryjówki lub będzie siedzieć wystraszone w kącie klatki. Nowe głosy, zapachy i otoczenie – to wszystko musi zaakceptować i oswoić się z tym, a na to potrzebuje trochę czasu. Dlatego postaw klatkę w widocznym miejscu, tak by szczur miał możliwość obserwacji wszystkiego, co się dzieje wokoło. To pozwoli na szybsze zaadaptowanie się w nowym miejscu.

2. Nawiąż pierwszy kontakt

Po około tygodniu zacznij podchodzić do klatki kilka razy dziennie i mów do szczura, aby oswoił się z twoim głosem. Włóż rękę do klatki, ale nie dotykaj zwierzęcia i nie wykonuj gwałtownych ruchów, które szczur może odebrać jako atak i Cię ugryźć. Wkładaj rękę, aby oswajał się z twoim zapachem, i poczekaj, aż sam do ciebie podejdzie. Możesz dodatkowo przygotować dla niego smakołyk i trzymać na dłoni. Jeśli zwierzątko się odważy, podejdzie i zje. Poza tym Twoja ręka zacznie kojarzyć mu się z czymś miłym – ulubionym smakiem i zapachem.

Czy domowe zwierzęta wyczuwają choroby?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Pupil w domu – twój osobisty lekarz
Pupil w domu – twój osobisty lekarz
Zwierzęta o niezwykłych talentach
Zwierzęta o niezwykłych talentach
Lisy jak psy i koty. Czy staną się zwierzętami domowymi?
Lisy jak psy i koty. Czy staną się zwierzętami domowymi?
Nietypowe zwierzęta domowe
Nietypowe zwierzęta domowe
Sekretne  życie wiewiórek
Sekretne życie wiewiórek

3. Spróbuj wziąć go na ręce

Jeśli szczur chętnie podchodzi do Twojej dłoni, je z niej, a nawet na nią wchodzi, to znak, że najgorszy etap za tobą! Pierwsza nić porozumienia została zawiązana, dlatego czas na kolejny krok. Jeśli zwierzę wchodzi ci na dłoń i chętnie na niej siedzi, wykorzystaj ten moment i wyciągnij je z klatki, przykrywając drugą dłonią. Głaszcz i delikatnie drap szczura za uchem. Przytul go, ale niezbyt mocno. Jeśli znowu cię ugryzie, odłóż go z powrotem do klatki i powtarzaj zabieg tak długo, aż zwierzę zacznie chętnie spędzać czas na twoich rękach.

4. Daj mu trochę wolności i baw się z nim

Jeśli twój szczur cię nie gryzie, to czas na wspólną zabawę na większym terenie. Pozwól mu poznać twój pokój i miejsce jego zabaw. Na większej przestrzeni jeszcze łatwiej będzie ci nawiązać z nim więź. Szczury to bardzo inteligentne zwierzęta i chętnie biorą udział w zabawach. Ustawiaj mu tor przeszkód, wołaj go po imieniu, angażuj do zabawy z wykorzystaniem małych piłek.

Smakołyki dla szczura, które warto mieć

Smakołyki w procesie oswajania szczura domowego są bardzo przydatne i warto po nie sięgać. Zaproponowanie szczurkowi pyszności jeszcze bardziej go do ciebie zbliży i sprawi, że zwierzę będzie cię kojarzyć z samymi przyjemnościami. Co prawda sklepy zoologiczne oferują gotowe mieszanki dla szczurów, jednak po jego ulubiony smakołyk warto udać się do kuchni. Świeże i pachnące jedzenie nie tylko lepiej mu zasmakuje, ale będzie zdrowsze i bardziej odżywcze.

Szczury lubią:

  • gotowane mięso drobiowe, bez przypraw;
    • ugotowany ryż;
      • gotowane jajka;
        • ziarna słonecznika i dyni;
          • świeże owoce (banany, pomarańcze, mandarynki, brzoskwinie, winogrona, kiwi);
            • ugotowane warzywa (brokuły, ziemniaki, fasolę, bób, ciecierzycę);
              • produkty i wypieki mączne (ugotowany makaron, chleb, bułki, ciasto drożdżowe).

                Zobacz także:

                Autor: Adrian Adamczyk

                Źródło zdjęcia głównego: Brett White/Getty Images

                podziel się:

                Pozostałe wiadomości