Czy twój pies wie, że go kochasz? Znana behawiorystka o komunikacji z pupilem

Jak mówić do psa, by nas zrozumiał?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy twój pies wie, że go kochasz?
Czy twój pies wie, że go kochasz?
„Opcja adopcja” – nowy cykl w „Dzień Dobry TVN”
„Opcja adopcja” – nowy cykl w „Dzień Dobry TVN”
Opcja adopcja - Dior
Opcja adopcja - Dior
Adopcja to dobra opcja
Adopcja to dobra opcja
Opcja adopcja - Dior cz. 2
Opcja adopcja - Dior cz. 2
Opcja adopcja - Dyzio cz. 2
Opcja adopcja - Dyzio cz. 2
Opcja adopcja - Dyzio
Opcja adopcja - Dyzio
Opcja adopcja - Slava
Opcja adopcja - Slava
Opcja adopcja - Slava w domu
Opcja adopcja - Slava w domu
Opcja adopcja – Zoja
Opcja adopcja – Zoja
Opcja adopcja – Zoja - cz. 2
Opcja adopcja – Zoja - cz. 2
Właściciele psów potrafią się komunikować ze swoimi pupilami, a im więcej czasu spędzają razem, tym lepiej potrafią odczytywać dane gesty i reakcje. Jednak czy pies rozumie, co do niego mówimy? Czy istnieje ryzyko, że zbyt duże okazywanie czułości będzie mieć negatywny wpływ na czworonoga? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała Sonia Maciuszek, behawiorystka zwierzęca i trenerka psów.

Jak rozmawiać z psem?

W porozumieniu z psem istotne znaczenie mają: mowa ciała człowieka, ton głosu, a także mimika. - Psy rozumieją emocje, ruch, feromony, rozumieją, jak się czujesz. Z perspektywy psiej starałabym się zrozumieć, jak się z nim komunikować, żeby być dla niego jasnym, czytelnym, żeby wyciągał informacje - powiedziała Sonia Maciuszek. - Na przykład kiedy nachylam się nad nim, pokazuję zęby, uśmiecham się, mam duże oczy, to jestem agresywna. Pies w tym momencie może prosić o zwiększenie dystansu, będzie na mnie warczał - dodała behawiorystka.

Niektórzy opiekunowie czworonogów zwracają się do swoich pupili jak do małych dzieci. Taka metoda komunikacji może się sprawdzić w przypadku szczeniąt.

- To tzw. puppy talk, kiedy mówimy do psa takim bardzo prostym językiem, powtarzającymi się słowami i modulując głos do góry. Okazuje się, że rzeczywiście psy wtedy czują wsparcie w nas i mogą chętniej wchodzić w sytuacje, które są trudne. Wzmacniamy dobre zachowania jak u dzieci - wskazała Maciuszek.

Jak okazywać psu miłość?

Zdaniem trenerki psów to gesty mają większą siłę przekazu niż słowa i ich treść. - Chciałabym, żebyśmy się mniej skupiali na wokalnej komunikacji, a bardziej na komunikacji ciałem. Na przykład mówię do psa: "Ta sytuacja jest dla ciebie trudna, widzę to". Kucam, obracam się do wyjścia i pokazuję ramionami drzwi. Mówię, że tam się będziemy kierować. Powinno być więcej mowy ciała, bo ona jest po prostu bardziej jasna dla psów - podkreśliła ekspertka.

Jakie zachowania człowieka mogą być negatywnie odebrane przez naszego pupila? - Każdy pies zareaguje na coś innego. Jeśli coś jest zbyt intensywne, pies będzie szczekał, warczał albo się stresował. Już na ten stres powinniśmy w pierwszej kolejności reagować. Pies będzie się oblizywał, unosił łapkę, odwracał spojrzenie. To on wyznacza mi granice w komunikacji. Dla niego może być stresujące to, jeśli ja kicham, kaszlę, gestykuluję. Jeśli chodzi o generalne zasady, to głównie te agresywne miny, o których mówiłam, czyli odsłanianie zębów, duże oczy, wpatrywanie się. To jest komunikacja agresywna dla psa - wyjaśniła Sonia Maciuszek.

Wielu właścicieli traktuje swoje psy jak członków rodziny. Kochają je, dają dużo uwagi, czułości. Czy zwierzak może mieć za dużo miłości? Czy jest jakaś granica w okazywaniu uczuć?

- Wydaje mi się, że można przegiąć, jeśli się za bardzo uczłowiecza psa. Jest taka tendencja, żeby traktować psa jak dziecko. Zapominamy o takich psich potrzebach wtedy. Ta miłość może być uzależniająca, może sprawiać, że pies nie jest odważny w eksplorowaniu, nie doświadcza. My w tej miłości możemy być zaborczy i możemy stworzyć mechanizm zależności - powiedziała behawiorystka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości