Zwierzęta

Cieczka u psa – ile trwa? Co ile występuje?

Zwierzęta

Autor:
Adrian
Adamczyk

Cieczka u suczki trwa średnio ok. 3–4 tygodni. Typowe jej objawy to: krwawienie, częstsze oddawanie moczu, niepokój. Ruję u psa można podzielić na 4 etapy, z których każdy charakteryzuje się nieco innymi symptomami. Sposobem na plamienie u pupila są np. specjalne majtki na cieczkę.

Cieczka u psa to czas, w którym zwierzę jest gotowe do prokreacji. Suczka potrzebuje wówczas cierpliwości i wyrozumiałości ze strony opiekuna, ponieważ działające na nią hormony, mocno wpływają na jej zachowanie.

Cieczka u psa – co to jest?

Cieczka u psa to czas, w którym suczka staje się bardzo atrakcyjna dla samców. Następuje wówczas charakterystyczne krwawienie z dróg rodnych, pies staje się niespokojny, często oddaje mocz, a także intensywnie wylizuje się w okolicach dróg rodnych. Cieczka u psa zapowiada, że w niedługim czasie komórka jajowa uwolni się z pęcherzyka jajnika i będzie mogło dojść do zapłodnienia. Na początku cieczki wydzielina jest intensywnie czerwona, dopiero później (mniej więcej dziewiątego, dziesiątego dnia) nieco jaśnieje bądź jest bezbarwna. Suczka jest wówczas najbardziej atrakcyjna dla samców, gdyż następują jej dni płodne. Cykl płciowy dzieli się na cztery etapy: fazę poprzedzającą ruję, ruję właściwą (wówczas feromony wysyłane przez suczkę zwabiają najwięcej samców), fazę porujową oraz fazę bezrujową.

Najbardziej wymagające rasy psów
Najbardziej wymagające rasy psów Źródło: Dzień Dobry TVN

Ile trwa cieczka u psa?

Cieczka u suczki trwa zwykle ok. 3 tygodni bądź nieco dłużej, np. 4 tygodnie. Jest to czas, w którym właściciele powinni zwrócić szczególną uwagę na swojego pupila, zwłaszcza jeśli nie chce doprowadzić się do niechcianej ciąży. Osoby, które nie są hodowcami i nie planują rozmnażania danej rasy, często korzystają z chirurgicznego zabiegu sterylizacji, który uniemożliwi suczce zajście w ciążę. O tym, kiedy można wysterylizować psa, najlepiej, aby zdecydował weterynarz, oceniając wcześniej stan jego zdrowia.

Pierwsza cieczka u psa i czas jej trwania

Pierwsza cieczka u czworonoga zwykle pojawia się, mniej więcej, w wieku 6–24 miesięcy, jednak w przypadku małych ras, które szybciej dojrzewają, może wystąpić już ok. 5–6 miesiąca życia suczki. Zdarza się również, że suczka może dostać cieczkę wcześniej, gdy przebywa w towarzystwie innych zwierząt, u których ona występuje. Zależy ona także od rasy psa, np.

  • pierwsza cieczka u yorka, maltańczyka może pojawić się po 5–6 miesiącach,
  • u labradora – po 6–8 miesiącach,
  • u owczarka niemieckiego – po 6–18 miesiącach,
  • u psa rasy olbrzymiej występuje po 12–24 miesiącach.

Pierwsza cieczka u suczki trwa – jak każda kolejna – średnio ok. 21–28 dni. Zwykle pojawia się między 6. a 24. miesiącem życia, a występuje najpóźniej u ras olbrzymich, dlatego, jeśli małej wielkości suczka w wieku dwóch lat nie dostała jeszcze cieczki, może to oznaczać zaburzenia hormonalne i należy wówczas skonsultować się z weterynarzem. Warto pamiętać o tym, że przy pierwszej cieczce, jak i kolejnych, suczka może czuć się źle. Zdarza się, że zwierzęta gorączkują bądź temperatura ich ciała jest za niska, brak im apetytu, mają suchy nos, są niespokojne.

Co ile pies ma cieczkę?

Cieczka u psa występuje zwykle raz, czasem dwa razy w roku, w odstępach ok. pół roku, ale zdarza się, że ten czas może się nieco wydłużyć bądź skrócić, w szczególności u młodych psów. W dniach, gdy pies ma cieczkę, najrozsądniej jest wychodzić z nim na spacer jedynie w celu załatwienia potrzeb fizjologicznych i tylko na smyczy. Długi spacer może okazać się kłopotliwy, zwłaszcza gdy w okolicy pojawi się gromada zwabionych atrakcyjnym zapachem samców. W celach higienicznych, jak również, aby uniknąć niechcianego krycia, można założyć suczce specjalne majtki. Taka bielizna dla psów wykonana jest z przewiewnych i miękkich materiałów, a w środku posiada specjalną kieszonkę, w której umieszcza się wkładkę higieniczną. Majtki na cieczkę można kupić w każdym sklepie zoologicznym. Można też użyć zwykłej bielizny dziecięcej, wycinając w niej jedynie otwór na ogon. Po zakończonej rui warto również wyprać psie legowisko, ręczniki czy koce, na których spał pupil.

Kiedy suczka jest płodna?

Dni płodne u suczki najczęściej przypadają między 8 a 14 dniem cieczki, jednak zawsze lepiej uważnie obserwować zwierzę przez cały okres. Zdarza się, że dotychczas grzeczne i posłuszne psy, potrafią w trakcie rui zupełnie nie słuchać poleceń właściciela. W sytuacji, gdy nie planuje się rozrodu, należy wychodzić na spacery z psem tylko na smyczy i nie pozostawiać bez nadzoru, np. w ogrodzie (samiec może przeskoczyć przez ogrodzenie).

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Kiszon Pascal/Getty Images

Pozostałe wiadomości