Przybierają różne kolory – od ciemnoczerwonego po ciemnozielony. Najczęstsze są czarne lub brązowe glony w akwarium, które wyglądem i strukturą przypominają muł lub błoto, co bywa mylące szczególnie dla początkujących miłośników akwarystyki. W prowadzeniu akwarium istotne jest zapobieganie rozwojowi glonów. Usuwanie ich nie jest trudne, ale za to bardzo pracochłonne.
Glony w akwarium to zmora każdego wielbiciela akwarystyki. Wbrew powszechnej opinii, mówiącej że jest to wynik zaniedbań, glony mogą się rozwijać nawet w najbardziej zadbanym akwarium. Ich występowanie świadczy o dobrej jakości wody i panującym w akwarium środowisku bogatym w substancje odżywcze.
Kiedy powstają glony w akwarium?
Rozwój glonów w akwarium jest efektem zbyt dużej ilości mikroelementów w wodzie w stosunku do zapotrzebowania organizmów żyjących w akwarium. Ma to związek z występowaniem następujących substancji:
- związki fosforu – najbardziej przyczyniają się do rozwoju glonów, opanowanie ich jest bardzo trudne, dlatego należy stale kontrolować ilość obecnych związków w wodzie;
- mikro- i makroelementy w postaci magnezu, wapnia, żelaza i potasu;
- dwutlenek węgla – produkt uboczny oddychania ryb, procesu rozkładania się obumarłych roślin i odchodów;
- azotany – zawarte w odchodach ryb, resztkach pokarmu.
Czyszczenie akwarium
Zanim doprowadzimy do zarośnięcia akwarium glonami i konieczności jego czyszczenia, warto zadbać o niezwykle ważną profilaktykę. Akwarystyka polega również na podjęciu odpowiednich działań, które mają pozytywnie wpływać na środowisko panujące w akwarium. Jak już wcześniej wspomniano, wzrost glonów determinowany jest przez nadmiar substancji odżywczych. Warto więc zadbać o ich unormowanie i pilnować, by nie została przekroczona właściwa ilość. Bardzo duże znaczenie w profilaktyce ma jakość i wielkość filtra z wkładem do filtracji biologicznej. To rzecz, na której w przypadku komponowania wyposażenia akwarium nie należy oszczędzać. Dobrej jakości filtr pomoże utrzymać w akwarium odpowiedni poziom czystości i warunki do życia.
Jak pozbyć się glonów z akwarium?
Najgroźniejsze są fosforany, które dostarczane są do akwarium wraz z odżywkami, nawozami. Szybszy rozwój glonów dodatkowo determinowany jest przez zbyt intensywne oświetlenie i zbyt wysokie pH wody. Dlatego w pierwszej kolejności należy zmniejszyć dopływ światła, a dodatkowo nawozić wodę dwutlenkiem węgla, co obniży jej pH.
Posiadacze akwariów do usuwania glonów polecają również sterylizatory UV. Emitowane przez świetlówkę ostre światło zabija komórki glonów i jednocześnie odkaża wodę.
Domowym sposobem na obniżenie pH wody jest stosowanie wywaru z zielonej herbaty, która jest bogata w garbniki i taninę – związki, które poradzą sobie z glonami. Wystarczy wlać do akwarium 250 ml naparu.
W przypadku akwarium, w którym żyje kilka gatunków ryb, szczególnie ryzykowny może się okazać chemiczny preparat na glony. Choć skutecznie zwalcza uporczywe glony, jest niebezpieczny dla życia i zdrowia ryb oraz zwierząt wodnych.
Najskuteczniejszym sposobem jest jednak mechaniczne usuwanie glonów z akwarium i jego regularne, gruntowne czyszczenie. Glony osiadłe na szybie można usuwać za pomocą szorstkiej gąbki lub specjalnych czyścików magnetycznych. Rośliny, na których rozwijają się glony, również można przecierać szorstką gąbką. Dla ułatwienia należy wyjąć roślinę z akwarium, dokładnie oczyścić, osuszyć, a następnie ponownie umieścić w środku. W przypadku roślin, na których glony spowodowały widoczne szkody w postaci gnicia liści lub pędów, należy sięgnąć po rozwiązanie ostateczne – odciąć nożyczkami zaatakowaną część rośliny.
Jak usunąć glony z kamieni w akwarium?
Czyszczenie kamieni z glonów jest proste, chociaż pracochłonne. Aby dobrze wyczyścić kamienie, należy wyjąć je z akwarium, a następnie dobrze wyszorować, używając do tego szorstkiej gąbki. Zabieg ten pozwoli usunąć wierzchnią warstwę glonów. Jednak kamienie, które zostały obrośnięte glonami, nawet po czyszczeniu będą nosiły ciemne ślady w miejscach ich żerowania. Zaleca się zatem wygotowanie kamieni w roztworze wody z solą. Gotowanie powinno trwać przynajmniej 30 minut. Przed ponownym umieszczeniem kamieni w akwarium należy je dokładnie wytrzeć.
Ryby zjadające glony
Decydując się na akwarium i wybierając konkretne ryby, warto wprowadzić do niego również te, które z natury zajmują się zjadaniem glonów. Będą pomocne szczególnie w przypadku dużych akwariów, które rzadziej poddaje się gruntownemu czyszczeniu. Dzięki ich obecności glony nie będą się tak szybko rozwijać. Do ryb żywiących się glonami zaliczają się m.in. zbrojnik pospolity, zbrojnik niebieski, otosek przyujściowy, otosek zebra, glonojad złoty czy grubowarg syjamski.
Zobacz także:
- Pokrywa do akwarium - dlaczego jest potrzebna?
- Zakładanie akwarium – morskie czy słodkowodne? Jakie są rodzaje i jak się przygotować?
- CO₂ w akwarium – jakie ma znaczenie i jaką spełnia rolę?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Icy Macload/Getty Images