Tło do akwarium do jeden z najważniejszych elementów dekoracji. Rynek akwarystyczny oferuje kilka rodzajów rozwiązań pozwalających zaaranżować tylną ścianę w akwarium. Od płaskich fototapet, przez jednolite folie po tło strukturalne dające naturalny efekt przestrzeni. Które z nich wybrać?
Tło w akwarium to ważny element dekoracyjny. Odpowiednio dobrane będzie doskonałym uzupełnieniem aranżacji wewnętrznej akwarium. Powinno więc nawiązywać do klimatu i stylu, w którym utrzymany jest cały wystrój. Jeżeli akwarium stoi w centralnej części mieszkania i możemy je obejść dookoła, tło jest zupełnie zbędne. W przypadku, kiedy akwarium stoi przy ścianie, zastosowanie tła jest jak najbardziej wskazane. Żadne z roślin lub wewnętrznych dekoracji nie są aż tak duże, by pięknie wypełniać przestrzeń również tylnej ściany. Tło będzie więc swoistą kropką nad i w aranżacji akwarium, tym bardziej, jeśli przez tylną ścianę widać np. wzory tapety w naszym pokoju.
Tło do akwarium – jak zaaranżować tylną ścianę?
Tło akwariowe na pewno nie powinno odwracać uwagi od zawartości akwarium. Pstrokate wzory i kolory zaburzą harmonię dekoracji. Rynek akwarystyczny oferuje kilka rodzajów tła. Wiele lat temu modne stało się przyklejanie na akwarium fototapety. Nie zawsze jest to dobre rozwiązanie, szczególnie w przypadku niewielkich zbiorników.
Zwierzęta
Zwierzęta
Stosowanie fototapety z gotowym zdjęciem przedstawiającym bogate życie podwodne również będzie kłóciło się ze zwartością raczej skromniejszego akwarium. Wybór fototapety do akwarium sprawdzi się, jeśli będzie przedstawiać roślinność morską lub zdjęcie skał bądź spokojne odcienie głębin. Umieszczanie fototapety z egzotycznymi zwierzętami morskimi w domowym akwarium będzie wyglądało groteskowo. Bardzo często problemem fototapet jest również niespójność obrazu z rzeczywistością pod względem skali. Duże zdjęcia przytłaczają niewielkie wnętrze akwarium, w którym hodujemy małe rybki.
Alternatywa dla fototapety
Naprzeciw fototapecie wychodzą tła akwarystyczne występujące w jednolitym kolorze. Dostępne w wielu odcieniach, najlepiej prezentują się te w ciemnych kolorach: czerni, graficie, szarości. Ciemne tło dodatkowo podbija wewnętrzne dekoracje i kolorowe ryby, tworząc dla nich kontrast. Poza tym na czarnej ścianie dobrze odbija się światło, co jeszcze bardziej potęguje efekt estetyczny. Tło akwarystyczne występuje ponadto w wersji matowych folii, które dodatkowo podświetlane od tyłu dodają zbiornikowi głębi. Tak zaaranżowane akwarium wygląda bardzo efektownie i elegancko.
Zarówno fototapeta, jak i folia potrzebują dobrego przygotowania szyby, na którą zostaną naklejone. Po dokładnym umyciu jej z zanieczyszczeń powinna być dodatkowo przetarta środkiem, mającym w składzie alkohol, który pozwoli na odtłuszczenie powierzchni.
Niektórzy akwaryści sięgają po metodę hand made i decydują się na pomalowanie farbą tylnej ściany akwarium. Nie jest to dobry pomysł z kilku względów. Przede wszystkim malowanie na szkle jest trudne, ponieważ często widoczne są smugi. Jest to efekt na stałe, a dodatkowo koszt całego zabiegu nie jest adekwatny do efektu. Należy pamiętać, że do malowania szkła potrzebne nam będą specjalne farby, dedykowane tej powierzchni, a te z kolei są bardzo drogie.
Tło strukturalne – naturalny efekt głębi
Wielu akwarystów, którym szczególnie zależy na estetyce i ciekawym efekcie, decyduje się na tło strukturalne do akwarium. To bardzo wymagające rozwiązanie polecane jest osobom naprawdę zaangażowanym w życie akwarium. Sklepy akwarystyczne oferują gotowe tło, które w całości możemy umieścić na tylnej ścianie, można je jednak wykonać samodzielnie, wykorzystując do tego kamienie, skały, kawałki drewna. Tło, ponieważ jest naturalne, może zarastać glonami i pokrywać się nieczystościami. Dlatego ważne jest jego regularne czyszczenie. Alternatywą jest tło strukturalne, wykonane z syntetycznych materiałów, imitujące kamienie lub drewno.
Jeśli chcemy postawić na syntetyczne modele, warto zainwestować w te droższe, by cieszyć się naturalnym efektem, a nie widokiem taniego plastiku. Niektórzy z akwarystów, chcąc uniknąć konieczności czyszczenia tła strukturalnego, ustawiają je za szybą. Ma to jednak minus, bowiem nie da się oszukać oczu i w dalszym ciągu tylna ściana akwarium pozostaje pusta. Przewagą tła strukturalnego nad fototapetą jest głębia i efekt trójwymiarowości.
Zobacz także:
- Mechanizm działania pompki do akwarium. Jakie są rodzaje i którą pompkę warto wybrać?
- Kamienie do akwarium – rodzaje i ich funkcje
- Szafka akwariowa – funkcjonalna i bezpieczna
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Getty Images/Przemyslaw Iciak/EyeEm