Zwierzęta

Kamienie do akwarium – rodzaje i ich funkcje

Zwierzęta

Autor:
Adrian
Adamczyk
Akwarium

Kamienie w akwarium spełniają bardzo ważne role, od dekoracyjnej po użytkową, wpływającą na jakość życia. Przed młodym akwarystą stoi konieczność poznania definicji kamieni ozdobnych i kamienia napowietrzającego – czym się różnią i jaką spełniają rolę?

Podłoże akwarium to jedna z najważniejszych rzeczy. Nie tylko pełni rolę dekoracyjną, ale też użytkową, stanowiąc miejsce schronienia ryb, a także mocowanie roślin. Wybór podłoża powinien być podyktowany preferencjami ryby i jak najwierniej oddawać jej środowisko naturalne. Kamienie napowietrzające to podstawowy sprzęt do pielęgnacji ryb, którego zadaniem jest stworzenie jak najbardziej przyjaznych warunków do życia.

Dekoracyjne kamienie do akwarium

Obok żwiru, piasku i skał popularne są kamienie akwariowe. Najczęściej wybierane ze względu łatwość w utrzymaniu i akceptację ze strony ryb. Pośród tradycyjnych kamieni, białych i o obłym kształcie, rynek akwarystyczny oferuje wersje kolorowe o różnych rozmiarach, które dodatkowo spełniają rolę dekoracyjną. Kamienie ozdobne nie powinny posiadać ostrych krawędzi, istotna jest również ich wielkość, gdyż większe ryby mogą połknąć zbyt mały kamień.

Zwierzęta

Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić Dzień Dobry TVN
wideo 2/27

Do wyboru mamy kamienie naturalne, wykonane z granitu lub marmuru oraz sztuczne, wiernie imitujące te występujące w środowisku morskim. W zależności od wielkości akwarium warto postawić na urozmaicone kształty kamieni ozdobnych. Duże kamienie, imitujące nieregularne skały i jaskinie, będą dodatkowo pełniły funkcję miejsca schronienia rybek.

Użycie kamieni i ułożenie z nich kompozycji pozwoli na stworzenie ciekawego podwodnego świata. Doskonale prezentują się w połączeniu z roślinnością i korzeniami, jednak – z racji naturalnego pochodzenia i swojej budowy – kamienie wymagają szczególnej pielęgnacji i regularnego czyszczenia. Na ich powierzchni szybciej gromadzą się substancje organiczne i rozrastają szkodliwe dla otoczenia glony. W efekcie przyczynia się to do zaburzenia prawidłowego ekosystemu panującego w akwarium. Zmieniające się pH wody i wahania jej parametrów mogą niekorzystnie odbić się na zdrowiu i kondycji rybek. Dlatego też kamienie ozdobne naturalne powinny być regularnie wyjmowane i dokładnie czyszczone. Alternatywą dla nich będą syntetycznekamienie ozdobne.

Jakie są najpopularniejsze kamienie ozdobne stosowane w akwariach? Kamienie Manten Stone, pochodzące z japońskich gór. Charakteryzują się ciekawym nieregularnym, popękanym kształtem, dzięki czemu aranżacje wykonane tymi kamieniami przywodzą na myśl dzikie tereny ze skalnymi masywami. Występują w kolorze jasnego brązu lub szarym. Kamienie Scenery Stone – najpopularniejsze pochodzące z Azji kamienie o ciemnoszarym, wręcz czarnym kolorze – przyciągają ze względu na swoje nieregularne kształty, przypominające wyciosane klify. Na uwagę zasługują również Skały Dragon Stone, występujące w odcieniach pomarańczu, żółci i oliwki. W naturalnym środowisku występują w wielu rejonach świata. Można jest spotkać u wybrzeży stawów i jezior.

Kamień do napowietrzania akwarium

Kamień do napowietrzania przez wielu akwarystów jest wybierany jako jedno z rozwiązań dostarczania tlenu do akwarium. Połączony z pompką, rozpyla powietrze, tworząc w wodzie wir z malutkich bąbelków. Efektowny strumień unoszących się bąbelków jest wykorzystywany przez niektórych akwarystów jako efekt dekoracyjny w akwarium. Przewagą kamienia napowietrzającego nad innymi tego typu urządzeniami są jego niewielkie gabaryty i obły kształt, który łatwo ukryć w roślinności akwarium, nie zaburzając jego estetyk.

Napowietrzanie akwarium jest niezbędne w zbiornikach z małą lub niewystarczającą liczbą roślinności, która może wytwarzać potrzebny rybom tlen. Napowietrzanie normuje też stężenie dwutlenku tlenu w wodzie, co przyczynia się do dobrej kondycji ryb. Kamienie napowietrzające dostępne są w różnych rozmiarach i kształtach (w formie dysku, walca, obłego kształtu przypominającego kamień naturalny), dzięki czemu można je stosować w akwariach o różnych gabarytach.

Przy zakupie kamienia należy zwrócić uwagę na jego moc, maksymalny przepływ wody oraz głębokość, na jakiej może pracować kamień. Wybierając kamień z wyższymi parametrami, mamy pewność, że będzie on wydajniejszy i posłuży przez dłuższy okres czasu.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images /Junko Kimura / Staff

Pozostałe wiadomości