Zwierzęta

Duże psy – które rasy osiągają największe rozmiary?

Zwierzęta

Autor:
Adrian
Adamczyk
A.Tamboly/Getty Images Kobieta z wilczarzem irlandzkim

Największy pies świata, dog niemiecki o imieniu Zeus, mierzył ponad 111 cm, natomiast podczas stania na tylnych łapach – ponad 2 m. Duże rasy psów określa się mianem olbrzymich. Ich wychowanie jest dosyć skomplikowane i wymagające z uwagi na spore potrzeby żywieniowe, a także obciążenie stawów. Mimo to cieszą się popularnością ze względu na swój najczęściej łagodny charakter i przyjazne usposobienie. Duży pies to spora odpowiedzialność, o czym należy pamiętać.

Wśród olbrzymich czworonogów wyróżnia się dwa typy – dogowaty oraz górski. Pierwszy z nich charakteryzuje się krótką sierścią i muskularną budową. Drugi to jego przeciwieństwo – gęsta i bujna sierść oraz potężna sylwetka. Największe psy potrzebują indywidualnego podejścia i sporej przestrzeni do życia. Rodzice nigdy nie powinni zostawiać ich samych z dziećmi, gdyż nawet łagodne osobniki mogą przez przypadek nadepnąć na malucha lub go popchnąć. Wyprowadzanie na spacery musi należeć do obowiązków najsilniejszej osoby w domu, która poradzi sobie z ciężarem pupila. Jakie są największe psy świata?

Rasy psów dużych – typ dogowaty

Wspomniany już największy pies na świecie, pomimo swojego rozmiaru, często bał się mniejszych psów, które miały zwyczaj go obszczekiwać. To pokazuje, że temperament czworonoga nie zawsze jest związany z jego rozmiarem. Należy jednak pamiętać, że duże psy potrafią być również niebezpieczne. Które rasy wyróżniają się łagodnym usposobieniem, a które wymagają odpowiedniej tresury?

Boerboel – przedstawiciele tej rasy to urodzeni wojownicy, których przodkowie wywodzili się z RPA. Dawniej brali udział w walkach na arenach, wojnach, a także w polowaniach. Te wielkie psy doskonale sprawują się jako stróże. Mocno przywiązują się do właściciela i bez wahania stają w jego obronie. Z drugiej strony w kontaktach z dziećmi wykazują się cierpliwością i łagodnością. Rasa ta polecana jest osobom odpowiedzialnym, stanowczym i posiadającym doświadczenie w szkoleniu. Należy jednak pamiętać, że nawet największy pies potrzebuje czułości i pieszczot. Właściciel musi więc poświęcać mu odpowiednią ilość czasu, okazując miłość. Niewłaściwa socjalizacja może wyzwolić w psie agresję. Przedstawiciele rasy osiągają wysokość blisko 70 cm.

Dog niemiecki – ten niezwykle elegancki pies należy do grona bardzo łagodnych, ale odważnych osobników. Sprawdzi się jako stróż, który w razie zagrożenia stanie w obronie. W stosunku do członków rodziny jest delikatny, potrzebuje jednak sporej uwagi ze strony właściciela, gdyż samotność wpływa na niego bardzo negatywnie. Zbytnia apodyktyczność w szkoleniu nie jest wskazana. Największe psy osiągają wysokość do 90 cm.

Mastif angielski – ten na pierwszy rzut oka flegmatyczny osobnik potrafi zareagować w mgnieniu oka, gdy tylko pojawi się zagrożenie. Duże psy tej rasy są świadome swojej wielkości i nie wykazują nieuzasadnionej agresji. W kontaktach z dziećmi cechują się łagodnością. Podczas tresury chętnie uczą się nowych rzeczy, właściciel powinien jednak stosować różnego rodzaju motywatory, które przyspieszą naukę. Rasa nadaje się dla osób początkujących, które potrafią zachować konsekwencję. Największy pies może osiągnąć wysokość bliską 90 cm. Jego masywność przebija inne rasy olbrzymów.

Największe psy – rasy należące do typu górskiego

Wśród tego typu znajdują się osobniki bardzo popularnych ras takie jak bernardyn, berneński pies pasterski czy nowofundland. Mimo to często uznawany za największą rasę psawilczarz irlandzki – należy do typu chartowatego. Te ogromne, włochate czworonogi mogą stać się pupilami całej rodziny, o ile tylko właściciel zadba o ich prawidłowe wyszkolenie. Które duże psy rasowe biją rekordy wielkości?

Bernardyn – przedstawiciele tej rasy występują w wersji krótko- oraz długowłosej. W obejściu łagodny i towarzyski, nadaje się dla rodzin z dziećmi. Sprawia wrażenie flegmatycznego, gdyż zwykle ignoruje zaczepki mniejszych osobników. Te psy olbrzymy bez problemu tolerują inne zwierzęta. Podczas stróżowania wykazują się czujnością i potrafią wyczuć prawdziwe zagrożenie. Szkolenie musi przebiegać łagodnie, jednak z zachowaniem konsekwencji. Osoby mieszkające w bloku nie powinny kupować bernardyna z uwagi na fakt, że pies ten potrzebuje sporej ilości ruchu, którą dawkuje sobie samodzielnie. Najlepiej czuje się w domu z ogrodem. Te olbrzymie psy osiągają wysokość do 90 cm.

Mastif pirenejski – to duży pies obronny o masywnej budowie, który doskonale sprawdzi się w roli stróża dobytku. Sprowokowany lub w obliczu zagrożenia będzie zaciekle walczył. Lubi przebywać na dworze, dlatego osoby mieszkające w bloku nie powinny się na niego decydować. Te duże rasowe psy wymagają ciągłego kontaktu z ludźmi. Podczas szkolenia wykazują się inteligencją i szybko przyswajają nowe komendy. Pielęgnacja wymaga regularnego szczotkowania. Przedstawiciele rasy osiągają ponad 80 cm wysokości.

Wilczarz irlandzki – ten największy pies świata bardzo często osiąga wysokość 90 cm. Rasa należy do typu chartowatego i wyróżnia się ogromną łagodnością. Pomimo okazałej postawy nie sprawdzi się w roli stróża. Mocno przywiązuje się zwłaszcza do właściciela. Szkolenie nie może mieć brutalnego charakteru. Socjalizacja wymaga łagodności i okazywania uczuć.

Zobacz wideo:

Miłość na czterech łapach
Miłość na czterech łapach
Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: A.Tamboly/Getty Images

Pozostałe wiadomości