Park Narodowy Komodo będzie zamknięty dla turystów przez cały rok 2020. Rząd chce chronić warany z Komodo

Waran z Komodo
Fot. Getty Images/Aprison Photography
Położony w Indonezji Park Narodowy Komodo to jeden z najpiękniejszych azjatyckich parków krajobrazowych. Rząd Indonezji zdecydował, że park będzie zamknięty dla turystów przez cały rok 2020. Chodzi o ochronę waranów zamieszkujących wyspę Komodo. Park Komodo zasłynął jako miejsce, które na swój dom wybrał sobie niezwykły gad - waran.

Zobacz też: Norwegia i jej atrakcje – zwiedzamy Lofoty >>>

"Smok z Komodo" - tak nazywana jest największa jaszczurka świata. Swoją nazwę zawdzięcza wyglądowi, który nad wyraz przypomina baśniowe bestie. Waran z Komodo to gatunek endemiczny, co oznacza, że spotykany jest tylko w jednym miejscu na świecie. Park Narodowy Komodo, leżący na trzech indonezyjskich wyspach, powstał, by chronić swoich małych “smoczych” mieszkańców. W 1991 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Park Komodo, Indonezja - egzotyczna kraina smoków

Waran często mylnie nazywany jest „gadem z wyspy Komodo”. Tymczasem wyspa Komodo to tylko część parku narodowego o tej samej nazwie. Rezerwat położony jest na setkach małych wysepek oraz trzech większych: Komodo, Rinca i Padar. Od północy archipelag oblewany jest przez wody Morza Flores, od południa Morzem Sawu. W parku podziwiać możemy prawdziwy indonezyjski krajobraz - zielone wzgórza niemal pionowo zanurzają się tam w lazurowej wodzie. Na wyspach nie znajdziemy ogromnych hoteli, zatłoczonych barów czy centrów rozrywki. Park Komodo to przede wszystkim piaszczyste plaże i obcowanie z egzotyczną fauną i florą. Zwiedzać go można jedynie pod opieką przewodnika, ponieważ mieszkające na nim warany mogą być niebezpieczne dla ludzi. 

Zobacz też: Najpiękniejsze miejsca i atrakcje Ligurii >>> 

Waran, Komodo - czym jest wielka jaszczurka z Komodo?

Odkryte w 1910 roku warany swoim wyglądem do złudzenia przypominają smoki lub małe dinozaury. To ciemnozielone lub ciemnobrązowe gady o długim i masywnym tułowiu, potężnych łapach, spłaszczonym pysku i długim ogonie. Posiadają szczękę uzbrojoną w 60 silnych zębów oraz rozcięty na końcówce język. Ich gruba skóra pokryta jest małymi łuskami i różnokolorowymi plamkami. Baśniowy wygląd nie powinien nas jednak zwieść. Jaszczurki z Komodo potrafią upolować wielkiego bawoła lub konia, bywają kanibalami i mogą być niebezpieczne dla człowieka. Polują z zasadzki i potrafią zabić jednym ugryzieniem. Trująca substancja w ich ślinie to nie toksyczny jad, a 50 różnych bakterii, które po dostaniu się do krwioobiegu ofiary, zabijają ją w kilka sekund. Ten niezwykły gad z Komodo potrafi osiągnąć aż 3 metry długości i żyć nawet do 50 lat. 

Zobacz też: Co warto zobaczyć w Marrakeszu? Największe atrakcje miasta >>> 

Wyspa Komodo i jej mniejsi bracia - wycieczka do Parku Narodowego Komodo

Jeśli chcemy zwiedzić park narodowy położony na archipelagu oraz przekonać się na własne oczy, jak wyglądają słynne jaszczury z Komodo , naszym celem powinna stać się wyspa Komodo lub wyspa Rinca. Jeśli spędzamy wakacje na jednej z licznych wysp lub wysepek Indonezji, z pewnością nie będziemy mieli większych problemów ze znalezieniem biura turystycznego lub prywatnego przewoźnika, mającego w ofercie rejs do parku Komodo. Zazwyczaj taka podróż obejmuje trzy największe wyspy rezerwatu, a jego cena nie wypłucze do cna naszego portfela. Przykładowo, za rejs statkiem z Flores do parku zapłacimy około 80 USD, natomiast za dwudniową wycieczkę z Bali na Komodo - 400 USD (cena zawiera bilet na samolot do Labuan Bajo). Oczywiście cena rejsu może być mniejsza lub większa - w zależności od czasu trwania wycieczki, standardu łodzi oraz ilości zwiedzanych miejsc. Na miejscu czekać na nas będzie przewodnik, bez którego nie możemy swobodnie poruszać się po wyspach rezerwatu. Celem wycieczek pod opieką przewodnika nie jest jedynie ochrona parku przed zniszczeniami, ale i ochrona samych zwiedzających przed waranami. Odwiedzając Komodo lub wyspę Rinca możemy być pewni, że zobaczymy chociażby jedną jaszczurkę z Komodo w jej naturalnym środowisku. Na wyspach Archipelagu Sundajskiego żyje ich około 6 tysięcy. Przyrodnicy szacują, że najwięcej waranów spotkać można na wyspie Komodo (ok. 1700) oraz na wyspie Rinca (gdzie liczbę waranów określa się na 1300). 

Zobacz też: Wyjazdy w Alpy. Które miejsca są najlepsze na zimowe wakacje? >>> 

Park Narodowy Komodo to nie tylko jaszczurka waran

Mimo że park Narodowy Komodo zasłynął jako miejsce zamieszkania jaszczurzych endemitów, wyspy te skrywają wiele innych sekretów. Wartym zobaczenia jest przede wszystkim podwodny świat otaczający rezerwat, dlatego też nurkowanie i snorkling to główne atrakcje regionu. Cieśnina między wyspami Rinca i Komodo stanowi przejście między Oceanem Indyjskim a Pacyfikiem. Stałe mieszanie się tropikalnych i chłodniejszych wód tworzy unikalny ekosystem, będący idealnym miejscem do rozwoju bogatej fauny i flory. Wody Komodo skrywają najpiękniejsze rafy koralowe, około 1000 gatunków ryb i wodne ssaki, jak delfiny czy wieloryby. Kolejną atrakcją parku są jego zatoki i rajskie plaże. Najsłynniejszą z nich jest Różowa Plaża (Pink Beach). Jej nazwa nie wzięła się znikąd. W wyniku wymieszania się obumarłych różowych organizmów, żyjących na rafie koralowej, z białym piaskiem, plaża przybiera różowawą barwę.

Zobacz także: W Milionerach padło pytanie o warany z Komodo. Czy potrafisz na nie odpowiedzieć?

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!