Bali to indonezyjska wyspa słynąca m.in. z pięknych plaż, egzotycznej przyrody, świątyń i tarasów ryżowych. Nazywa się ją często „wyspą tysiąca świątyń” lub „wyspą rajskich plaży”. Bali – co warto zobaczyć na tej malowniczej wyspie? O swojej podróży, w która wybrała się z małym dzieckiem opowiedziała nam Julia Pietrucha.
Zobacz też: Wiza, USA - krok po kroku, jak złożyć wniosek o wizę do USA? >>>
Relację ze swojej podróży marzeń po Stanach Zjednoczonych przesłał nam L.U.C czyli Łukasz Rostkowski - raper i producent muzyczny, który za ocean wybrał się wraz ze swoją partnerką Justyną. Zobaczcie pierwszy odcinek ich dziennika podróżnego!
Bali to jedna z największych atrakcji turystycznych Indonezji leżąca w archipelagu Małych Wysp Sundajskich. Od lat przyciąga turystów z całego świata, którzy są spragnieni malowniczych plaż o śnieżnobiałym piasku, egzotycznej przyrody i niezwykłej architektury. Bali – co warto zobaczyć na tej rajskiej wyspie?
Zobacz też: Gdzie potrzebna jest wiza? Indonezja na wyciągnięcie ręki >>>
Bali – zwiedzanie świątyń i pałaców
Jakie są największe atrakcje na Bali? Ta turystyczna wyspa w Indonezji słynie z tysięcy pięknych świątyń i kaplic. Jest ich tak dużo, że z pewnością podczas jednej wizyty nie uda nam się zobaczyć wszystkich. Warto zwiedzić Pura Besakih – najważniejszy na wyspie kompleks świątynny. Inne świątynie poświęcone bogom religii hinduistycznej, które zachwycają swoim pięknem, to m.in. Pura Tanah Lot i Pura Tirta Empul. Pura Tirta Empul nazywana jest również Świątynią Świętego Źródła, bo według wierzeń bije tutaj źródło o magicznych mocach. Kąpiel w tym miejscu to jeden z religijnych, mistycznych rytuałów Balijczyków. Osoby innych religii również mogą skorzystać z dobrotliwych mocy źródła i odbyć taką kąpiel. Oprócz świątyń na Bali wybudowane zostały też imponujące królewskie pałace wodne . Warto poświęcić czas, by zobaczyć pałace w Tirta Gangga i Ujung.
Bali – tętniące życiem kurorty
Bali to jednak nie tylko świątynie i pałace, ale też tętniące życiem miasta. Kuta jest głównym kurortem na wyspie odwiedzanym przez turystów z całego świata. To tutaj znajdują się piękne, szerokie plaże Bali, słynące ze śnieżnobiałego, drobnego piasku. Wypoczynek na rajskiej plaży, kąpiel w błękitnych wodach oceanu czy podziwianie malowniczych zachodów słońca to niezapomniane przeżycia. W Kucie znajduje się niezwykle popularny park wodny Waterbom – atrakcja dla osób w każdym wieku. Do Kuty ściągają też miłośnicy sportów wodnych, przede wszystkim surfingu.
Rajskie wysepki i pływanie z żółwiami
Jeśli zaś wolimy mniej zatłoczone miejsca, możemy wypoczywać na pięknej plaży na jednej z wysp Gili – Gili Trawangan, Gili Meno i Gili Air . Nie znajdziemy tu wielu turystów, ciszę i spokój mamy więc zapewnione. Gili Trawangan ma najlepiej rozwiniętą infrastrukturę turystyczną, z kolei Gili Meno jest najmniejsza i najmniej zatłoczona. Na każdej z wysp powitają nas rajskie plaże, piękny widok oceanu i bujna, egzotyczna roślinność. Niedaleko od wysepek znajduje się też słynna Wyspa Żółwi , gdzie możemy podziwiać te niezwykłe zwierzęta. Krystalicznie czysta woda w okolicach wysp pozwala na podpatrywanie żółwi podczas snorkelingu.
Bali – nocleg na wulkanie
Będąc na Bali, możemy również wybrać się na pieszą wędrówkę na szczyt jednego z dwóch wulkanów — Gunung Abang (2151 m n.p.m.) lub Gunung Batur (1717 m n.p.m). Wejście na mniejszy z wulkanów zajmuje ok. 2 godz. marszem w średnim tempie. Wielu turystów decyduje się na wspinaczkę, by zobaczyć zarówno zachód, jak i wschód słońca. Nocleg pod gołym niebem na szczycie wulkanu, pobudka o wschodzie i podziwianie pięknych widoków to z pewnością niezapomniane przeżycie. W większych ośrodkach turystycznych w pobliżu wulkanu możemy bez problemu wynająć przewodnika.
Tarasy ryżowe – wizytówka wyspy
Bali, oprócz rajskich plaż i pięknych świątyń, słynie również z malowniczych tarasów ryżowych , które zajmują sporą część centrum wyspy. Indonezja jest trzecim na świecie producentem ryżu, na Bali uprawa tej rośliny trwa cały rok. Ryż uprawia się tutaj od stuleci tradycyjnymi metodami, jedynie z wykorzystaniem pracy ludzkich rąk. Najsłynniejszymi tarasami ryżowymi są te położone niedaleko wioski Tegallalang, nazywa się je często wizytówką wyspy. Pojawiają się w folderach turystycznych i na niezliczonych pocztówkach z Bali. Kolejnym miejscem z zapierającym dech w piersiach widokiem na tarasy ryżowe jest wioska Jatiluwih .
Bali — kiedy jechać?
Na wyspie panuje klimat równikowy wilgotny . Występują tu tylko dwie pory roku – sucha i deszczowa. W ciągu 12 miesięcy temperatura zmienia się tylko nieznacznie, przez większość miesięcy jest gorąco, a wilgotność powietrza jest bardzo duża. Pora sucha rozpoczyna się w maju i trwa do września, w tym czasie powinniśmy spodziewać się temperatur na poziomie ok. 28℃. Wtedy też liczba deszczowych dni jest bardzo niewielka. Pora deszczowa trwa z kolei od października do kwietnia i w tym czasie temperatura powietrza jest nieznacznie niższa. Za to bardzo wzrasta wilgotność powietrza i może wynosić nawet 85%. Dodatkowo rośnie liczba dni deszczowych.
Najwięcej turystów odwiedza Bali podczas pory suchej. Nie muszą się oni obawiać gwałtownych deszczów ani mierzyć z bardzo wysoką wilgotnością powietrza. Pora sucha jest idealna na aktywny wypoczynek – zwiedzanie, piesze, długie wędrówki czy sporty wodne. Jeśli zaś zdecydujemy się na wycieczkę na Bali w porze deszczowej, najlepiej wybrać się na północne wybrzeże. Ze względu na specyficzny klimat tam panujący unikniemy trwających całe dnie ulew, możemy się jedynie spodziewać gwałtownych, ale krótkotrwałych opadów.
Zobacz też: Meksyk – jakie szczepienia należy wykonać przed wyjazdem? >>>
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN