Czym charakteryzuje się ogłowie meksykańskie?

Autor:
Adrian
Adamczyk

Miłośnicy sportów konnych dobrze wiedzą, że wybór ogłowia i akcesoriów z nim związanych przekłada się na komfort zwierzęcia i jakość jazdy. Jak zatem wybrać odpowiedni model? Jednym z ciekawszych jest ogłowie meksykańskie, które cieszy się powodzeniem wśród fanów tego rodzaju sportu.

Ogłowie meksykańskie cechuje się specyficznym ułożeniem pasków połączonych skórzaną rozetą. Czy jest lepsze od tradycyjnych odpowiedników? Jakie jest jego zastosowanie i na jakie elementy zwrócić szczególną uwagę?

Co to jest ogłowie i do czego służy?

Ogłowie to nic innego, jak uprząż rzemienna, wkładana na głowę konia. Jego dawna nazwa to uzda, lecz dziś rzadko kto używa tego określenia. Ogłowie pomaga panować nad zwierzęciem w czasie jazdy, dlatego tak ważne jest, aby było idealnie dopasowane. To jedna z podstawowych części zestawu jeździeckiego i wraz z siodłem stanowi najważniejszy element końskiego rzędu. Należy je wybierać, kierując się wielkością konia.

Te oznaczone nazwą "pony" pasują do kuców, "cob" przeznaczone są do średniej wielkości wierzchowców, takich jak np. haflingery czy hucuły, zaś "full" polecane są na duże rasy koni. Mając problem z oceną rozmiaru ogłowia, dobrze jest zapytać o poradę eksperta w dobrym sklepie jeździeckim. Nie mniej ważną kwestią jest dopasowanie tego akcesorium do umiejętności, jakie się posiada, i dyscypliny, jaką chce się uprawiać.

Zwierzęta

To miejsce przytuli każde zwierzątko
To miejsce przytuli każde zwierzątkoDzień Dobry TVN
wideo 2/33

Nieodłączną częścią ogłowia meksykańskiego i innych modeli jest wędzidło wkładane do pyska zwierzęcia. Nie w każdym przypadku to akcesorium jest jednak konieczne. Modele pozbawione wędzidła to opcja dla zaawansowanych jeźdźców, którzy wiedzą, jak panować nad koniem. Te zaś, które go mają, zwiększają kontrolę nad zwierzęciem, wywierając nacisk na język, żuchwę czy podniebienie, przez co są polecane osobom na każdym poziomie zaawansowania w jeździectwie, także tym, które dopiero zaczynają swoją przygodą z tym sportem.

Zadaniem ogłowia jest utrzymanie na miejscu kiełzna, czyli stalowego pałąku umieszczanego w pysku konia. Podstawowe modele zbudowane są z: wędzidła (najczęściej spotykane to pojedynczo i podwójnie łamane), paska za uszami (nagłówka), najlepiej profilowanego paska na czole (naczółka), nachrapnika, paska policzkowego, podbródka, wodzy i stopera do wytoka.

Wybór ogłowia jest kluczową sprawą, jeśli chodzi o komfort zwierzęcia w czasie jazdy. Wywiera ono bowiem nacisk na jego pysk, nos i głowę, więc źle dobrane będzie powodować, że koń stanie się niespokojny i nie będzie koncentrować się na jeździe. Najchętniej wybierane modele na rynku to te wykonane z naturalnych i przyjemnych w dotyku materiałów. Powinny być wysokiej jakości, bo przekłada się to na późniejszą jazdę, więc czasem warto zainwestować w droższe modele, np. ze skóry licowej. Powinno się też zwrócić uwagę na modele z regulacją, która pozwala idealnie je dopasować do kształtu zwierzęcia. Dla tych, którzy cenią egzemplarze nie tylko praktyczne, ale także dekoracyjne, dobrą propozycją są np. ogłowia meksykańskie czy te zdobione łańcuszkiem z kamieniami Swarovskiego, przeszyciami w kontrastowym kolorze, haftami lub plecionką.

Ogłowie meksykańskie – zastosowanie

Ogłowie meksykańskie zwane jest także krzyżowym. Nazwa ta wzięła się z charakterystycznego zapięcia. Nachrapnik meksykański jest w formie dwóch pasków, przechodzących po przekątnej przez nos konia. W punkcie krzyżowania się linii znajduje się skórzana rozeta, która jednocześnie pełni funkcję dekoracyjną (bardzo często można spotkać modele z haftem w tej części). Niezwykle istotna jest technika jego zapięcia.

Nachrapnik meksykański trzeba zamontować tak, aby górny pasek był umieszczony dwa palce powyżej dolnego wyrostka grzebienia twarzowego. Często dla komfortu konia rozeta jest podbita skrawkiem materiału, najczęściej owczym futrem, aby nie powodować odparzeń czy otarć i jednocześnie zapewniać równomierne rozłożenie nacisku. Miękkim materiałem w tego rodzaju modelach jest także podszyty naczółek. Wodze w ogłowiu meksykańskim mogą być np. gumowe lub parciane. Okucia zaś zazwyczaj wykonane są ze stali nierdzewnej. Fani tego rodzaju modelu doceniają w nim to, że pozwala on zwierzęciu na większą swobodę oddechu, co jest ważne zwłaszcza podczas uprawiania jazdy sportowej.

Rezultat praktycznego użytkowania ogłowia meksykańskiego zależy tu od temperamentu konia, poziomu jego wyszkolenia, podatności zwierzęcia na oddziaływanie pomocami jeździeckimi, ale także od umiejętności jeźdźca. Fani tego modelu często zestawiają go z siodłem meksykańskim, ozdabianym wytłaczanymi elementami dekoracyjnymi, które idealnie wpisuje się w stylizację rodem z westernów. Nachrapnik meksykański jest polecany także do spokojnych koni, które nie potrzebują dużego dyscyplinowania w czasie jazdy.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: AnnaTamila/Getty Images

Pozostałe wiadomości