Czy kota można nauczyć mówić? Zaskakujące badania

Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy kota można nauczyć mówić?
Czy kota można nauczyć mówić?
Sekretne  życie wiewiórek
Sekretne życie wiewiórek
O czym mówią zwierzęta?
O czym mówią zwierzęta?
Przytulisko dla kotów potrzebuje pomocy
Przytulisko dla kotów potrzebuje pomocy
Kotografia, czyli kocia pasja Moniki Małek
Kotografia, czyli kocia pasja Moniki Małek
Koty są uznawane za zwierzęta, które nie podporządkowują się woli człowieka i zawsze chodzą swoimi ścieżkami. Czy przekonanie to nie wynika z ich specyficznej komunikacji z człowiekiem? Czy można je nauczyć mówić w "naszym" języku? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Czy kota można nauczyć mówić?

Billy to kotka, która mieszka ze swoją właścicielką w Ameryce. Ze swoją właścicielką Billy rozmawia, używając specjalnych przycisków. - Billy jest 13-letnią kotką. Jest wielorasowa. Mieszkamy na Florydzie. Eksperyment z przyciskami zaczęliśmy w maju 2020 roku w środku pierwszego lockdownu. Każdy z tych przycisków ma wgrany mój głos, to wygodne, można wgrać dowolne słowo z dowolnego języka - mówiła w rozmowie z Marcinem Sawickim Kendra Baker, lekarz weterynarii, właścicielka kotki Billy.

Kobieta dodała, że jej kotka ostatnio zrobiła coś, co zwaliło ją z nóg. - Z samego rana nacisnęła przycisk "Zoom zoom" to taka jej ulubiona zabawka. Potem nacisnęła przycisk "noc". Ja mówię, że teraz jest ranek i czy chce bawić się później. I ona nacisnęła "później". I faktycznie, jak wróciłam z pracy, to jej pierwszy przycisk to był "Zoom zoom". (...) Trudno mi to zrozumieć, jako przypadek - mówiła.

Czy koty są inteligentne?

Billy bierze udział także w badaniach inteligencji kotów. Ich zachowania będą oceniać naukowcy, a nie tylko sami właściciele. Dr Mikel Delgado sama ma koty i je uwielbia, ale ostrzega, żeby z zachwytem nad mówiącymi czworonogami zaczekać, aż zakończą się badania na ten temat. - Z kotami pracuję od 20 lat. Zrobiłam doktorat na temat kociej psychiki. Te przyciski to nowa rzecz. Można nauczyć kota, żeby używał przycisków i rozumiał co się wtedy stanie. (...) Nie ma dowodów na to, że zwierzęta rozumieją skomplikowany język - mówiła Dr Mikel Delgado, specjalistka od kociej psychiki.

Jakiego pierwszego słowa użyła kotka Billy? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Nie widziałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Reporter: Marcin Sawicki

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:
Prowadzący:

Pozostałe wiadomości