Na wolności zamieszkuje w Rosji (Syberia), Kazachstanie i Chinach. Odławiany trafia do hodowli lub wykorzystuje się go jako zwierzę laboratoryjne. Ze względu na cechy, które sprawiają, że chomika dżungarskiego łatwo udomowić, jest często spotykanym zwierzątkiem w naszych mieszkaniach. Zanim go jednak sprowadzimy do klatki lub akwarium, powinniśmy poznać jego przyzwyczajenia i charakter.
Co warto wiedzieć o chomiku dżungarskim?
Ceny chomika dżungarskiego wahają się od 8 do 25 złotych. Nie jest to więc duży wydatek, ale odpowiedzialność za opiekę nad zwierzęciem, która na nas spoczywa, jest spora. Warto kupować chomiki dżungarskie ze sprawdzonych, zarejestrowanych hodowli. Będziemy wówczas mieć pewność, że zwierzątka miały już kontakt z człowiekiem, będą przez to bardziej ufne i przyjazne. Niekoniecznie spotkamy się z takimi cechami chomika dżungarskiego kupionego w sklepie lub wcześniej dręczonego przez człowieka.
Jak powinna wyglądać klatka dla chomika dżungarskiego?
Choć chomiki dżungarskie to niewielkie zwierzątka (ważą zwykle do kilkudziesięciu gramów i mają do 10 centymetrów długości), są bardzo ruchliwe. W naturalnych warunkach w poszukiwaniu pożywienia są w stanie dziennie przejść po kilka kilometrów. W związku z tym w domu trzeba stworzyć im takie warunki, by w ramach klatki lub akwarium mogły się swobodnie przemieszczać. Klatka dla chomika dżungarskiego musi bezwzględnie spełniać kilka podstawowych warunków. Absolutne minimum podstawy to wymiary 70 na 30 centymetrów. Niewielkie muszą być również odstępy pomiędzy prętami, najwyżej do centymetra. W związku z tym, że nasz chomik dżungarski to ruchliwe stworzenie, powinniśmy zapewnić mu kołowrotek, którego średnica wynosi 20–25 centymetrów. W klatce nie powinno być również plastikowych rur. Chomik łatwo by sobie z nimi poradził. Zamiast klatki dla chomika dżungarskiego możemy wybrać akwarium, ale koniecznie powinno mieć ono odpowiednią pokrywę. Inaczej chomik dżungarski ucieknie.
Ile żyje chomik dżungarski?
Przyjaźń z chomikiem dżungarskim może być głęboka, ale niestety także krótka. Ile żyje chomik dżungarski? Długość życia tych stworzeń to około dwóch lat. Niezwykle rzadko zdarza się, by chomik dożywał trzech i więcej lat, choć oczywiście takie przypadki istnieją. Nie mamy wpływu na jego geny i predyspozycje dziedziczone, ale możemy mieć wpływ na kilka czynników, które mogą pomóc cieszyć się dłużej z towarzystwa chomika dżungarskiego. Przede wszystkim powinniśmy zapewnić mu odpowiednią dietę. Zdaniem specjalistów chomiki dżungarskie często chorują na cukrzycę, dlatego podczas karmienia powinniśmy unikać cukru. Właściwą karmę kupimy w sklepach zoologicznych. Na długość życia chomika dżungarskiego wpływ mają także warunki, w jakich mieszka. Jeśli jest to odpowiednia duża klatka, w której regularnie pojawia się świeże jedzenie oraz woda, chomik ma większe poczucie bezpieczeństwa i mniej stresu. Mniej stresu będzie miał także, jeśli nie będzie zbyt często wyciągany z klatki czy budzony w ciągu dnia. Zwierzę potrzebuje bowiem dużo snu, w naturze potrafi zapadać w hibernację. Poza klatką chomik dobrze będzie czuł się w kojcu (właściwie zabezpieczonym), w którym może sobie swobodnie pobiegać. Należy go także zabierać do weterynarza, kiedy tylko zaobserwujemy zmiany w zachowaniu. Wszystko to może spowodować poprawę jakości życia naszego chomika, dzięki czemu zwierzę będzie żyło dłużej.
Co jedzą chomiki dżungarskie?
Specjaliści zalecają, by dieta chomika dżungarskiego była świeża i urozmaicona. Jedzenie powinno być podane w temperaturze pokojowej. Nie powinniśmy także przesadzać z jego ilością. Co jedzą chomiki dżungarskie? Przede wszystkim ziarna, które możemy kupić w sklepach zoologicznych w postaci mieszanek. W ich skład wchodzą słonecznik, proso, żyto, owies czy ryż. Ze względu na skłonności do cukrzycy chomikom nie należy zbyt często podawać owoców. Częściej mogą jadać warzywa, np. marchew czy pietruszkę. Do tego dołóżmy miks roślin – siano, koniczyna, mniszek lekarski oraz białko w postaci serów lub gotowanego jajka. Absolutnie niewskazane jest podawanie chomikowi dżungarskiemu słodyczy, ziemniaków, grochu, fasoli, cebuli oraz cytrusów.
Jak oswoić chomika dżungarskiego?
Oswajanie chomika dżungarskiego jest to możliwe wyłącznie z młodymi osobnikami (4–6 tygodni). Po kilku dniach obecności w domu i przyzwyczajenia się do nowego lokum powinniśmy brać oseska na ręce i w ten sposób budować zaufanie . Aby szybciej przekonać chomika dżungarskiego do tego, by chętniej wskakiwał nam na ręce, powinniśmy podsuwać mu jakąś zdrową przekąskę. Na początku kładziemy ją obok klatki, po jakimś czasie może leżeć na naszej dłoni.
Sembawang, Singapur. Chomik Little Latte jest już gotowy na święta. W jego „willi” zagościły świąteczne dekoracje. Miniaturowe choinki wyglądają naprawdę uroczo!
Zobacz także:
Inwazja lisów – dlaczego dzikie zwierzęta coraz częściej zbliżają się do człowieka?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto