Co trzeba wiedzieć o charcikach włoskich? "Te psy nie pozwalają się nudzić"

Aktualizacja:

Charciki włoskie to najmniejsze ze wszystkich chartów. Mimo że na pierwszy rzut oka wydają się bardzo delikatne, to drzemie w nich łowca. Jak opiekować się psami tej rasy?

Charciki włoskie - co trzeba o nich wiedzieć?

Charciki włoskie są najmniejsze ze wszystkich chartów. - Mają ok. 38 centymetrów wzrostu i warzą ok. 5 kilogramów - mówiła Agata Szadkowska, która prowadzi hodowlę psów tej rasy. Mimo że są bardzo drobne, to drzemie w nich prawdziwy łowca. - To pies, który ma silny instynkt pogoni - kontynuowała. - Potrzebują bardzo dużo ruchu. Uwielbiają biegać za piłką. Nigdy nie pozwalają się nudzić - dodał Damian Siemkowicz, właściciel charcika włoskiego.
W charcikach włoskich zakochała się również Katarzyna Krzysztoń. - Pies totalnie odmienił moje życie. Przez niego sprzedałam mieszkanie i kupiłam większe z ogródkiem - mówiła. Jakimi psami są charciki? - Doskonale dopasowują się do właściciela. Jeśli lubimy spać do 10.00 i zalegać na kanapie on będzie nam towarzyszył. Jeśli kochamy górskie eskapady, wycieczki - zawsze będzie obok nas - mówiła Monika Mydło, właścicielka charcika włoskiego.
Osoby, które mają charciki włoskie zgodnie podkreślają, że zachowują się one zupełnie inaczej niż reszta psów, a ich miłość do nich może zrozumieć tylko inny miłośnik charcików. - W Warszawie jest nas ok. 30. Zgromadziliśmy się na portalu społecznościowym. Organizujemy spotkania czy akacja charytatywne - dodała pani Monika.

Charciki włoskie - kto może mieć takiego ps?

Trzeba podkreślić, że charciki włoskie to dość wymagające psy i nie jest to rasa dla każdego. - Idealny właściciel to freelancer, który pracuje zdalnie, nie ma dzieci i ma dużo wolnego czasu. Do tego powinien być aktywny i dobrze przygotowany - mówiła w Dzień Dobry TVN Agata Szadkowska. Przyszły właściciel musi wiedzieć, że do drugiego roku życia charciki są wulkanem energii. Nie lubią zostawać same w domu. Samotne zaczynają sobie szukać alternatywnego zajęcia i bardzo często niszczą meble.
Ewentualnych zniszczeń nie bał się Luke Reton, który jest właścicielem charcika włoskiego. Co urzekło go w tej rasie? - Zakochałem się w sylwetce tych psów. Po dwóch latach w końcu zdecydowałem się go wziąć. Teraz nie wyobrażam sobie innego psa przy moim boku - dodał.
Jeśli chcecie wiedzieć więcej o tej rasie koniecznie zobaczcie całą rozmowę w naszym studiu:
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.
Zobacz także:
Autor: Katarzyna Oleksik
Reporter: Ludwik Lis
Pozostałe wiadomości