Bobry są obecnie uważane przez większość osób za szkodniki. W rzeczywistości jednak ich rola w ekosystemie jest nieoceniona i swoim działaniami naprawiają to, co zostało zepsute przez człowieka.
Bobry – przyjaciele przyrody
Z okazji wypadającego 22 maja Dnia Praw Zwierząt pochyliliśmy się w Dzień Dobry TVN nad tematem bobrów, które - budując tamy - robią bardzo wiele dobrego dla naszego środowiska.
Poprawiają to, co my psujemy
- stwierdził w programie przyrodnik Jacek Karczewski.
Zauważył, że zwierzęta te pomagają w sytuacji, gdy Polska zmaga się z problemem susz i małych opadów.
Te deszcze nasze pochodzą przede wszystkim z wody od nas. Problem polega na tym, że my (…) uregulowaliśmy wszystko, co się dało, wszystkie rzeki, więc woda nie stagnuje, nie ma skąd parować, dlatego że ona bardzo szybko ucieka do Bałtyku tymi wyprostowanymi korytami. (…) To, co robią bobry, to one zatrzymują wodę, one powodują, że to parowanie jest większe, że gleba się nawilża, że ta woda stagnuje
- objaśnił nasz ekspert.
Bobry a ludzie
Skoro bobry robią tak wiele dla naszego ekosystemu, to dlaczego spotykają się z tak dużą nieprzychylnością wielu ludzi?
My po prostu mamy obsesję kontroli, więc jak widzimy, że pojawił się dziki bóbr i zbudował tamę na naszej rzeczce, właściwie rzeczce, która przepływa przez nasz teren albo sąsiedzki, to absolutnie musimy ją zniszczyć. Tymczasem powinniśmy robić naprawdę wszystko, żeby tych tam było jak najwięcej, dlatego że naprawdę może nas uchronić to przed apokalipsą suszy
- wytłumaczył Jacek Karczewski.
Zdaniem eksperta, najgorszym z możliwych pomysłów jest zabijanie bobrów, które zrobiły szkodę na należącym do nas terenie. Wtedy lepiej pomyśleć o przeniesieniu ich w inne miejsce i nawet powstają firmy, które się tym zajmują.
Bobry robią fantastyczną dla nas robotę, a dwa - zabicie bobra spowoduje, że prawdopodobnie wkrótce w to samo miejsce przyjdą nowe bobry, które wykorzystają moment pojawienia się wakatu na danym terytorium
- wyjaśnił przyrodnik.
Czego nie wiemy o bobrach?
Bobry kojarzą nam się z częstym czesaniem swojego futerka. Nasz gość wytłumaczył, że jest to absolutnie normalne – jest ono przecież gęste i zwierzęta muszą o nie zadbać, ponieważ spędzają dużo czasu w wodzie. Zdradził również, że są to bardzo rodzinne stworzenia.
Spotykają się, czochrają się nawzajem
- powiedział.
Zaznaczył przy tym, że bobry są przy tym bardzo terytorialne, więc mogą różnie reagować na osobnika wkraczającego na ich obszar.
Zobacz także:
- Kwarantanna w ZOO. Jak brak odwiedzających wpływa na zwierzęta? „Wszędzie panuje spokój, cisza”
- Mały ruch, cisza i spokój. Zwierzęta korzystają i wyruszają do miast
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Autor: Wioleta Pyśkiewicz