Zwierzęta

Dlaczego domowe zwierzęta są agresywne? "U podłoża zachowania najczęściej leżą strach, złość czy frustracja"

Zwierzęta

Zwierzęta, tak samo, jak ludzie mogą mieć różne usposobienie. Jedne to przylepy, które uwielbiają być głaskane, drugie już na sam widok zbliżającej ręki zaczynają warczeć. Dlaczego niektóre domowe zwierzaki są agresywne? Czy można złagodzić usposobienie psa czy kota? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z Sonią Maciuszek, behawiorystką.

Dlaczego domowe zwierzęta są agresywne?

Kilka dni temu media rozpisywały się o kocie, który znalazł się na pokładzie samolotu saudyjskich linii lotniczych. Zwierzak przedostał się kabiny pilotów i zaatakował jednego z nich. Atak okazał się na tyle poważny, że samolot musiał zawrócić. Co sprawia, że niektóre zwierzaki są agresywne wobec ludzi?

- Dużo zależy od opiekuna. Często jego różne nieświadome działania doprowadzają do tego, że małe zwierzęta zaczynają być agresywne. Zanim się ona pojawi, psy czy koty na wiele sposobów proszą o to, aby ich nie dotykać, nie przestawiać, nie przetrzymywać. Jeśli nie dostrzegamy tych sygnałów, zaczyna pojawiać się agresja - mówiła w Dzień Dobry TVN Sonia Maciuszek, behawiorystka.

Jak mówiła specjalistka u podłoża agresji najczęściej leżą strach, złość czy frustracja. Niestety takie złe emocje może wzbudzić w zwierzęciu spotkanie z weterynarzem, psim fryzjerem, czyli osobami, które chcą mu pomóc. Dlaczego zwierzaki tak reagują?

- Musimy sobie najpierw wyobrazić całą sytuację i postawić się na miejscu psa. Ktoś mnie przytrzymuje, ubezwłasnowolnia, poddusza mnie jakąś linką, bo tak najczęściej dzieje się u groomera to dla mnie jest to akt przemocy. Jeśli jestem u weterynarza i mam pobieraną krew, czyli ktoś mnie rani. Nie powinno nas więc dziwić, że zwierzęta instynktownie się bronią - mówiła behawiorystka.

Czy można przygotować zwierzaka na wizytę u weterynarza?

Na szczęście są sposoby, aby pomóc zwierzakowi. Dzięki odpowiedniemu treningowi zwierzak będzie mniej agresywny i wizyty u weterynarze będą dla niego mniej stresujące.

- To tzw. kooperacyjny trening medyczny. Polega on tym, że daje się zwierzęciu wybór. Dzięki temu, że pozwalamy mu wybrać jedzenie, miejsce do spania czy ścieżkę, którą chce iść na spacer sprawiamy, że staje się ono bardziej zrelaksowane, stonowane, wyważone - tłumaczyła specjalistka.

Warto pamiętać, że agresywne zachowanie u zwierzaka może wzbudzić nie tylko wizyta u weterynarza, ale także hałas.

- Jeśli w domu jest za głośno, zwierzak nie ma się gdzie wyciszyć, mogą się pojawić agresywne zachowania - dodała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Niemowlę zmarło po tym, jak kot spał na jego twarzy. "Przyczyną zgonu był niedobór tlenowy"

Kardiolog, który leczy także psie serca. "Zwierzęta bardzo pomogły w rozwoju medycyny, czas im to oddać"

Zmiany w przepisach dotyczących hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego. Za co będzie groził mandat?

Autor: Katarzyna Oleksik

Pozostałe wiadomości