Żółwie stepowe żyjące na wolności występują m.in. w Kazachstanie, Rosji, Iranie i Uzbekistanie. Dorastają do 23 cm, jednak samice z reguły są nieco większe od samców. Domowa hodowla żółwia stepowego wymaga wiedzy z zakresu potrzeb żywieniowych oraz zwyczajów gadów. Jakie warunki musi mieć zapewnione żółw stepowy? Terrarium to miejsce, w którym przebywa on najczęściej, należy więc wyposażyć je w kilka akcesoriów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania gada.
Robert Pogorzelski założył pod Jasłem Ośrodek Rehabilitacyjny Dzikich Zwierząt "Puchacz", gdzie opiekuje się zarówno gatunkami chronionymi, jak i niechcianymi ptakami. Ostatnio uratował zatrutego bielika.
Uczniowie z Leśnych Klas ze Szkoły Podstawowej nr 48 w Gdyni zbudowali kopce dla jeży, by pomóc im przetrwać zimę. O szczegółach akcji opowiedziały jej inicjatorki - Alina Żuchowska-Leszczyńska i Agnieszka Papiewska.
Zastanawiasz się, co je sarna i jak zmienia się jej pożywienie w zależności od pory roku? Czy zwierzęta te są całkowicie roślinożerne? Zobacz, czym charakteryzuje się menu zwierzęcia oraz w jaki sposób można pomóc mu przetrwać trudny okres zimy.
Jakie naprawdę są te zwierzęta? Czy potrafią kochać jak psy?
"Jedna z najpiękniejszych rzeczy, jakie kiedykolwiek widziałam".
Psy myśliwskie towarzyszą człowiekowi już od starożytności. Uznanie zyskały wśród arystokracji brytyjskiej, by z czasem na dobre zadomowić się w całej Europie. Różnorodność ras wynika z rodzaju terenu, na którym pracują i wielkości zwierzyny, którą tropią.
"Niech wszyscy się uczą".
Jednym z ważniejszych elementów sprzętu jeździeckiego jest czaprak dla konia. Pełni on funkcję nie tylko ozdobną, ale przede wszystkim praktyczną.
Z początkiem jesieni niedźwiedzie zaczynają przygotowywać się do gawrowania, czyli snu zimowego. Jak zmieniają się ich zwyczaje w tym szczególnym czasie?
Ornitolog docenia tutejszą przyrodę oraz społeczność.
Zabieg trymowania jest bezbolesny, jednak wymaga wprawy i znajomości podstawowych zasad użytkowania.
"To była makabryczna moda".
Jeże to jedne z najstarszych ssaków, które przez miliony lat ewolucji niewiele się zmieniły. Jeże są nie tylko przeurocze, ale również bardzo pożyteczne, m.in. dlatego, że zjadają ślimaki. Są też zupełnie pozbawione agresji. Czasami spotykamy je w miastach. Jak pomóc jeżom jesienią i zimą? W studiu Dzień dobry TVN opowiedział o tym Marcin Kostrzyński.
Podczas międzynarodowej wystawy w Weronie wybrano najpiękniejszego kota na świecie. W tym roku tytuł, o którym marzą hodowcy czworonogów, powędrował do kotki imieniem Ginette.
Wyjątkowe miejsce, do którego trafiają zbłąkane zwierzęta.
Psie torty podbiły serca czworonogów, więc szybko znikają z talerzy.
26 października ukazała się kolejna książka Agnieszki Cholewiak-Góralczyk poświęcona pupilom. Tym razem autorka poruszyła temat chorób zwierząt i radzenia sobie z nimi. Jakie objawy powinny zaniepokoić opiekunów? Kiedy należy niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii? O tym porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN.
Jakie cechy powinien mieć dobry pracownik zoo?
Mają przyjazne usposobienie i są chętne do zabawy.
Poznański ogród zoologiczny nie ustaje w niesieniu pomocy zwierzętom z Ukrainy. W marcu wielkopolska placówka przyjęła pod swój dach kilka tygrysów. Pod koniec października dołączyły do nich cztery lwiątka i mały lampart.
Czy żałobę można podzielić na ważną i mniej ważną?
"Strzelał od tyłu z 60 metrów".
Zwierzę to pełnoprawny członek rodziny. Niestety wciąż zdarzają się miejsca, w których czworonogi są krzywdzone. Tym, które doświadczyły przemocy i znęcania się, pomaga Dolnośląski Inspektorat Ochrony Zwierząt. Co robi? Jak wesprzeć organizację? Dowiecie się tego z naszego materiału.
Miły dla ludzi, spokojny i opanowany w domu, a także energiczny na zewnątrz – taki właśnie jest kot norweski leśny.
Mimo stereotypów, całej gamy nieprzyjemnych porzekadeł i frazeologizmów, świnie cechuje wyjątkowa inteligencja. Na tym polu nie ustępują psom. Podobnie do nich, bez problemu przywiązują się do człowieka.
Jak rozpoznać rzekotkę? To niewielka żaba o zielono-żółtej barwie z czarnym paskiem po bokach. Preferuje tereny nizinne, choć można się na nią natknąć nawet w górach. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o rzekotce?
W wielu domach kot, pies, czy chomik są po prostu członkami rodziny. Utrata ukochanego pupila może być bardzo trudnym doświadczeniem. Jak sobie z tym poradzić? Co może nam pomóc przetrwać ten niełatwy okres? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Mają Pisarek, psychologiem, psychotraumatologiem.
Poznańskie Zoo zaangażowało się w ewakuację zwierząt, które przez wiele miesięcy pozostawały w objętej wojną Ukrainie. Do wielkopolskiej placówki dotarł transport z czterema dorosłymi lwami, niedźwiedziem himalajskim, małym lampartem i czterema lwiątkami. Powitanie nowych mieszkańców ogrodu zostało uwiecznione na wyjątkowym nagraniu.
Aby dobrze porozumieć się z kotem, wystarczy odpowiednio modulować głos - do takiego wniosku doszli eksperci z Paris Nanterre University. Naukowcy dowiedli, że udomowione zwierzęta potrafią doskonale komunikować się z ludźmi, a nawet tworzyć z nimi więzi.