Wiosenne porządki. Jak szybko i efektywnie posprzątać dom po zimie?

''Rączki czyste to i mieszkanie też wyczyszczone?'', reporter: Bartek Dajnowski
Wiosenne porządki - jak się za nie zabrać? Wiosną dzień staje się dłuższy, jest więcej naturalnego światła i wyraźnie widać, że czas już na gruntowne porządki. Jak sprzątać mieszkanie by efekt był zadowalający? Sprawdź nasze porady i wskazówki.

Znaczenie pozimowego sprzątania w domu gospodynie doceniały od dawna. W poradnikach dla pań domu z XIX i początku XX wieku wiosenne porządki często miały osobny podrozdział, w którym starannie wyliczano, co należy oczyścić, odnowić i uporządkować. Wiele z zawartych w nich rad, jak dobrze sprzątać, jest aktualnych do dziś, choć tyle się przecież zmieniło i w wielu pracach wyręczają nas maszyny.

Nieocenioną pomocą dla szukających inspiracji do sprzątania są teraz youtuberzy i youtuberki. Pokazują, jak wyczyścić rzeczy, o których nazwach część z nas nawet nie miała pojęcia, a trzeba zrobić z nimi porządek.

Zdarzyło mi się pierwszy raz tak naprawdę dokładnie wyczyścić niektóre rzeczy

- zdradziła Bernadeta Zaklika.

Wiosenne porządki. Jak posprzątać mieszkanie – krok po kroku

Domowe porządki najlepiej zacząć od dość szczegółowego planu. I to rozłożonego w czasie, bo skumulowanie prac w jeden czy nawet dwa dni sprawi, że zabraknie sił i zapału, by wszystko dokładnie wysprzątać. Co gorsza perspektywa ciężkiej harówki nie wpłynie pozytywnie na naszą motywację, a ta jest ważna nie tylko, gdy głowimy się, jak zmobilizować się do sprzątania.

Plan warto zacząć od wyznaczenia konkretnych zadań i sporządzenia ich listy. Dzięki temu łatwiej znaleźć czas na wszystko, np. na porządki w szafie, na półkach i w szufladach regałów, komód i kuchennych szafek. Dobrze jest przejrzeć ich zawartość i zdecydować, czy cała jest nam niezbędna. Może niektórych rzeczy czas się pozbyć. Wiosenne porządki w szafie to dobra okazja, by przejrzeć garderobę i niepotrzebne ubrania oddać potrzebującym.

Dopiero potem przyjdzie czas na sprzątanie w poszczególnych pomieszczeniach. Kolejność sprzątania nie jest przypadkowa – najpierw trzeba wziąć się za porządek w kuchni, potem w łazience, w ostatniej kolejności sprząta się pokoje. Natomiast zasada obowiązująca we wszystkich pomieszczeniach jest podobna – sprzątanie zaczyna się zawsze od góry, a kończy na podłogach.

Generalne porządki trzeba zacząć od wyniesienia z pomieszczeń wszystkich niepotrzebnych rzeczy, zdjęcia zasłon, firan, rolet, zwinięcia (i najlepiej wytrzepania) dywanów i chodników.

To także sprzątanie w zakamarkach, o których łatwo zapomnieć – karniszach, gzymsach, kaloryferach, ale i na dużych powierzchniach, takich jak ściany czy sufity. Na nich również gromadzi się kurz, a w pokojach, w których jest kominek – także sadza.

Pod meblami też gromadzi się kurz, też gromadzi się brud. Natomiast na co dzień nikomu się za bardzo nie chce tego robić, odsuwać mebli, bo wiadomo, że ta przestrzeń i tak nie jest dla nas dostępna. Dlatego ja czas pandemii wykorzystałam, żeby odsunąć łóżko, szafkę

- powiedziała Aleksandra Żelazowska, jedna z bohaterek reportażu.

Następny krok to zdjęcie kloszy lamp i dokładne umycie. Porządki w domu nie powinny ominąć futryn i skrzydeł drzwi wewnętrznych. Można je czyścić tak samo jak meble. Jeśli są wykonane z drewna, warto je umyć miękką ściereczką zwilżoną wodą z łagodnym detergentem, a następnie nanieść warstwę wosku lub specjalnej pasty. Środki te nie tylko nadają drewnu głęboki kolor i ładny połysk, ale też mają działanie antystatyczne, dzięki czemu kurz nie osiądzie ponownie tak szybko.

Wiosenne porządki. Jak umyć okna?

To chyba najbardziej nielubiana praca, więc warto znaleźć sposób, by wykonać ją szybko. Można użyć np. myjki parowej, która dobrze radzi sobie z zabrudzeniami i pozostawia szyby bez smug. Podobny efekt, choć większym nakładem pracy, uzyska się, szorując najpierw szyby miękką ściereczką z detergentem, a następnie porządnie spłukując je czystą wodą i usuwając jej nadmiar gumową ściągaczką.

Pamiętajcie, aby do mycia okien angażować także lewą rękę, a nie robić kółeczek tylko prawą

- przypominała Aleksandra Panasewicz.

Jak zaprowadzić wiosenny porządek w kuchni?

Wiosenne porządki to dobra okazja na remanent w kuchennych zapasach, przegląd akcesoriów i zastawy. Po wystawieniu wszystkiego z szafek będzie okazja, by sprawdzić stan produktów, termin przydatności do spożycia. Dobrze też rozstać się z nieużywanymi od dawna akcesoriami, wyszczerbionymi talerzami i innymi weteranami prac kuchennych.

Zobacz także: Jak zrobić domowy odświeżacz powietrza?

Gdy w szafkach i szufladach jest pusto, można je dobrze wyszorować. Wnętrza szafek często są zabrudzone tłuszczem (jego drobiny unoszą się wraz z parą wodną podczas gotowania). Do mycia warto więc użyć detergentu. Nie musi to jednak być żaden drogi specyfik, z tłuszczem świetnie radzi sobie płyn do mycia naczyń rozpuszczony w wodzie. Porządek w kuchni to także szorowanie wnętrza lodówki, mycie okapu (jeśli ma metalowe filtry, można je umyć w zmywarce), płyty i wnętrza piekarnika. Do czyszczenia wszystkich tych sprzętów można użyć octu, który usunie tłuszcz i odkazi powierzchnie.

Wiosenne porządki w łazience

Sprzątanie łazienki krok po kroku zaczyna się od opróżnienia wnętrza i szorowania kafelków na ścianach i podłogach. Najlepiej detergentami, które usuwają kamień i rdzę, albo naturalnymi środkami, takimi jak soda i ocet. Dobrze też przyjrzeć się fugom. Jeśli nie da się ich doczyścić, można odświeżyć ich kolor, np. za pomocą specjalnych markerów. Stare spoiny z silikonu warto usunąć i zastąpić świeżymi.

Wiosenne porządki nie powinny ominąć pralki – warto zdjąć i umyć dozownik lub szufladę na detergenty, przetrzeć uszczelki i włączyć urządzenie na pusto, ustawiając program z wysoką temperaturą.

Jak zmobilizować się do wiosennych porządków?

Pomoże wspomniany już plan i lista zadań sporządzona na piśmie. Kolejne prace, które odznaczy się jako wykonane, nie tylko poprawiają nastrój, ale i podnoszą samoocenę. Warto też doceniać wysiłek włożony w sprzątanie – chwalić się i nagradzać za realizację planów, np. wyciągnąć się w aromatycznej, gorącej kąpieli w świeżo posprzątanej łazience. I pamiętać, że istnieje zależność – porządek w domu a samopoczucie , gdy twoje otoczenie jest czyste i uporządkowane, czujesz się lepiej.

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości