Idealna temperatura w domu – w jaki sposób ją dobrać?

Grzejnik w domu
Peter Dazeley/Getty Images

Prawidłowa temperatura w domu nie tylko zapewnia dobre samopoczucie, lecz także pozytywnie wpływa nasze zdrowie. Jest bardzo ważna przede wszystkim z uwagi na najmłodszych domowników. Sprawdź, jak ustawić optymalną temperaturę w mieszkaniu.

Przebywając na co dzień w pokoju lub kuchni, rzadko kiedy zastanawiamy się, jaka temperatura powinna być w domu. Choć wiele zależy od indywidualnych upodobań, to nawet lekarze zalecają utrzymywanie jej na określonym poziomie. Dowiedz się, jak ją prawidłowo dobrać.

Najzdrowsza temperatura w domu – jak należy ją ustawić?

Nie każdy ma taką samą odczuwalność ciepła i zimna. Widać to nie tylko podczas letnich spacerów na plaży, lecz także w czasie zimowych wieczorów przy kominku. Dlatego kwestia doboru odpowiedniej temperatury w domu lub mieszkaniu jest sprawą dość indywidualną. Jedni wolą przyjemny chłód, inni preferują przytulne ciepełko. Jednakże nie tylko osobiste upodobania mają tutaj znaczenie. Ważny jest także aspekt zdrowotny, na który zwracają uwagę zarówno lekarze, jak i instalatorzy. Właściwie dobrana temperatura zapewni dobre samopoczucie oraz pozytywnie wpłynie na domowy budżet.

Jak się okazuje, ustawienie optymalnej temperatury w domu nie jest jedynie kaprysem jego mieszkańców. Sprawy z tym związane są regulowane przez prawo budowlane, które określa temperatury obliczeniowe dla poszczególnych pomieszczeń. Jeśli chodzi o budynki wielorodzinne (np. bloki mieszkalne), przyjmuje się, że na klatkach schodowych temperatura powinna wynosić 8 stopni Celsjusza. Nie ma potrzeby, aby ta wartość była wyższa, ponieważ mieszkańcy przebywają w tych pomieszczeniach przez krótki czas i są ubrani w okrycia wierzchnie. W przypadku halli wejściowych, wiatrołapów i przedsionków należy podnieść temperaturę o 4 stopnie.

W pomieszczeniach określanych jako miejsca pobytu stałego, najlepsza temperatura to 20 stopni Celsjusza. Dotyczy to zarówno pokoi dziennych i przedpokoi, jak i kuchni z paleniskiem elektrycznym lub gazowym. Najwyższa temperatura musi być ustawiona w łazienkach i powinna wynosić 24 stopnie Celsjusza. Za najchłodniejsze miejsce w domu uznaje się sypialnię. Aby sen był w pełni zdrowy, w pomieszczeniu, w którym śpimy, nie powinna panować temperatura wyższa niż 17 stopni Celsjusza.

Jaka powinna być temperatura dla niemowlaka w domu?

Optymalna temperatura dla dziecka w domu powinna wynosić zawsze o 1 stopień więcej. Dotyczy to jednak pomieszczeń, gdzie dziecko na stałe przebywa, je lub się bawi. W przypadku łazienek lub innych miejsc, gdzie jest kąpane, temperaturę należy podnieść nawet do 28 stopni Celsjusza. Jeśli chodzi o pokój, w którym śpi maluch, sprawa wygląda nieco inaczej. Wtedy zamiast podnosić temperaturę, należy ją obniżyć o co najmniej 2 stopnie. Ustawienie odpowiedniej temperatury dla niemowlaka w domu jest wyjątkowo ważne ze względu na wiek dziecka. Mały organizm jest wyjątkowo wrażliwy na ciepło i zimno i odczuwa je w inny sposób niż osoba dorosła. Tkanka tłuszczowa noworodka jest zbyt słabo rozwinięta, przez co nie w pełni wykształcony system termoregulacji nie potrafi odpowiednio reagować na utratę ciepła lub nadmiar zimna.

Zdrowa temperatura w domu – dlaczego jest ważna?

Odpowiednio dobrana temperatura w domu to gwarancja komfortu i zdrowia. Średnio należy ją ustawić na poziomie 22 stopni Celsjusza, co sprzyja również utrzymaniu właściwej wilgotności powietrza (30%). Dogrzewanie pomieszczeń może się skończyć wyschnięciem śluzówek dróg oddechowych, co w efekcie zmniejsza odporność na działanie wirusów i bakterii w gardle i nosie. Odstępstwem od tej reguły jest łazienka, w której często unosi się para wodna, przez co nie ma ryzyka, że ustawienie wyższej temperatury (24 stopnie Celsjusza) będzie skutkowało przesuszeniem organizmu. Lekarze wciąż przypominają, jak ważne jest zachowanie optymalnej temperatury w domu dla noworodka, który jest szczególnie narażony na skutki uboczne przegrzań lub przemarznięć.

Aby na stałe utrzymać zdrową temperaturę w domu, a jednocześnie zminimalizować koszty ogrzewania, należy zadbać o odpowiednią termoizolację budynku. Poza ociepleniem ścian zewnętrznych, podłogi oraz dachu warto także uszczelnić okna i drzwi. To jednak nie wszystko, ponieważ równie istotne jest dogrzewanie za pomocą wewnętrznych urządzeń grzewczych. Dlatego nie poleca się obudowywania grzejników i zasłaniania ich grubymi zasłonami. Na ogrzewaniu można także oszczędzić w czasie wyjazdów, ustawiając temperaturę na bezpieczne 15 stopni Celsjusza. Aby bezproblemowo regulować poziom ciepła, warto skorzystać z ręcznych lub elektronicznych termostatów. Wystarczy zaprogramować emisję ciepła na wybrany okres, aby temperatura stale utrzymywała się na tym samym poziomie.

Zobacz też:

Autor: Adrian Adamczyk

sposób na wnętrze
sposób na wnętrze
podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie