Dom

Jak uniknąć wysokich rachunków za ogrzewanie? "Przez każdy budynek ucieka ciepło"

Dom

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Którędy ucieka ciepło z naszych mieszkań?

Początek zimy zwykle wiąże się z koniecznością ponoszenia większych kosztów za utrzymanie nieruchomości. Wydatki związane z ogrzewaniem mieszkania czy domu spędzają nam sen z powiek zwłaszcza w sytuacji, gdy gorące kaloryfery nie spełniają do końca swojej funkcji. Nawet najbardziej wydajna instalacja grzewcza nie zapewni nam poczucia komfortu w budynku, z którego ucieka ciepło. W Dzień Dobry TVN przekonywał o tym dr inż. Paweł Wiśniewski.

Którędy ucieka ciepło z mieszkania?

Sezon jesienno-zimowy niesie za sobą liczne niedogodności, w tym także konieczność ogrzewania naszych domów czy mieszkań. Koszty związane z utrzymywaniem odpowiedniej temperatury pomieszczeń mogą rosnąć w sytuacji, gdy ciepło umyka przez niewidoczne gołym okiem szczeliny.

- Przez każdy budynek ucieka ciepło, w różnym stopniu. Najwięcej ucieka przez dach, wentylację, okna, ściany i również przez piwnicę - zauważył dr inż. Paweł Wiśniewski.

W poszukiwaniu ubytków ciepła zwykle opieramy się na wrażeniach zmysłowych, jednak w tym wypadku niezwykle pomocne może okazać się badanie termowizyjne, przeprowadzane za pomocą specjalnej kamery. Urządzenie pozwala precyzyjnie zlokalizować problematyczne miejsca, a co za tym idzie zminimalizować ryzyko wyziębienia mieszkania.

Świąteczna piosenka Dzień Dobry TVN

Mikołaj Rey w świątecznym klipie Dzień Dobry TVN
Mikołaj Rey w świątecznym klipie Dzień Dobry TVN Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

Jak uniknąć wychładzania mieszkania?

Ucieczkę ciepła z budynku można skutecznie udaremnić. Zdaniem eksperta, przed rozpoczęciem sezonu grzewczego powinniśmy sprawdzić instalację grzewczą i upewnić się, że podczas chłodniejszych miesięcy będzie ona należycie spełniać swoją rolę. Kolejny krok to regulacja i uszczelnianie okien.

- Mieszkańcy dużych miast są w trochę szczęśliwszym położeniu, o ile mieszkają w nowych mieszkaniach sprzed kilku lat. Tam są dobrze zaizolowane ściany, nowsze okna - ocenił dr inż. Paweł Wiśniewski, zwracając tym samym uwagę na fakt, że właściciele starszych lokali mieszkaniowych powinni skupić się na problemie ucieczki ciepła tymi kanałami.

- Nikt nie lubi płacić dużych rachunków, zwłaszcza za prąd - podsumował ekspert, zachęcając do podjęcia starań o zminimalizowanie strat. Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że razem z ciepłem uciekają nam pieniądze, co wszyscy wyraźnie odczuwamy podczas regulowania należności za utrzymanie domu.

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości