Aby ogrzewanie podłogowe działało sprawnie, musi być prawidłowo zamontowane. Instalacja powinna składać się z elementów dedykowanych do tego typu systemów. Panele pod ogrzewanie podłogowe nie mogą być zbyt grube. Z kolei styropian w warstwie izolacyjnej powinien być odporny na obciążenia.
Co to jest ogrzewanie podłogowe?
Ogrzewanie podłogowe, potocznie zwane podłogówką, jest nowoczesną instalacją grzewczą. Popularność tego systemu jest szczególnie widoczna w nowym budownictwie. Ogrzewanie podłogowe jest rozwiązaniem, które często stosuje się w obiektach, które mają być energooszczędne. Wpływa on bowiem na obniżenie kosztów, szczególnie w połączeniu z pompą ciepła lub kolektorami słonecznym. Ogrzewanie poprowadzone wzdłuż podłogi podnosi również komfort cieplny mieszkańców. Nagrzane powietrze jest lepiej rozprowadzane po pomieszczeniu niż w przypadku klasycznych grzejników.
Rodzaje ogrzewania podłogowego
Ogrzewanie podłogowe może być zasilane w różny sposób. Podstawowy podział obejmuje:
- Wodne ogrzewanie podłogowe – jest to system, który podobnie jak kaloryfery, wykorzystuje w swoim działaniu ogrzewaną wodę. Krąży ona w rurach rozłożonych po prawie całej podłodze – powinno omijać się strefy zabudowane z meblami, ponieważ zwiększa to koszt inwestycji, a jednocześnie zmniejsza efektywność grzewczą. Przewody mogą tworzyć układ ślimakowy i meandrowy, w zależności od potrzeby zagęszczenia rur lub dogrzewania oddzielną pętlą grzewczą konkretnej strefy. Instalacja takiego ogrzewania jest bardziej skomplikowana, złożony proces montażu obejmuje izolację, dylatacje, przewody i elementy je mocujące.
- Elektryczne ogrzewanie podłogowe – to najczęściej kable lub maty grzejne, które są zwykle stosowane w małych pomieszczeniach, np. w łazience. Wykorzystanie tego systemu na większej powierzchni łączy się często z wyższym kosztem użytkowania. Cena zakupu czy instalacji takiego ogrzewania jest niższa niż w przypadku systemu wodnego. Matę wystarczy rozłożyć, bez potrzeby samodzielnego układania i przymocowywania rur.
Ważne elementy ogrzewania podłogowego
Do wykonania ogrzewania podłogowego niezbędne są materiały, które muszą być specjalne przeznaczone do tego rodzaju systemu grzewczego. Użycie niewłaściwej izolacji czy wykończenie podłogi elementami, które mają wysoki współczynnik oporu cieplnego, wpływają na obniżenie efektywności instalacji i zwiększają jej podatność na awarię. Czym charakteryzują się istotne elementy struktury ogrzewania podłogowego?
- Folia pod ogrzewanie podłogowe – jest bardzo ważnym elementem instalacji, ponieważ podnosi wytrzymałość systemu i chroni go przed wilgocią. Dodatkowo naniesiony na jej powierzchnię rysunek siatki ułatwia rozplanowanie i przymocowanie przewodów.
- Styropian pod ogrzewanie podłogowe – izolacja termiczna w ogrzewaniu podłogowym jest regulowana prawnie, dlatego na stropie umieszcza się warstwę zabezpieczającą, m.in. ze styropianu. Chroni to przed utratą ciepła, które mogłoby wnikać w podłoże. Wymiary styropianu ustalane są według indywidualnego projektu budynku, choć materiał ten powinien mieć minimum 8 cm grubości.
- Panele pod ogrzewanie podłogowe – użyte do wykończenia podłogi panele powinny mieć wysoką klasę ścieralności i użyteczności. Ponadto nie powinny być za grube (maksymalnie 9 mm grubości), by nie utrudniać przenikania ciepła.
Zalety i wady ogrzewania podłogowego
Ogrzewanie podłogowe – jak wiele innych typów systemów grzewczych – ma swoje mocne i słabe strony. Wzrastająca popularność tej instalacji świadczy jednak o jej opłacalności.
Zalety ogrzewania podłogowego to :
- Mniejsze zużycie energii niż w przypadku grzejników. Oszczędności wynikają też z faktu, że przy nagrzewaniu całej powierzchni podłogi można obniżyć temperaturę we wnętrzu o 1–2˚C, nie tracąc przy tym komfortu cieplnego.
- Większa korzyść dla samopoczucia mieszkańców – ciepłe podłoże oraz chłodniejsze powietrze o odpowiedniej wilgotności, docierające w wyższe strefy pomieszczenia są korzystniejsze dla zdrowia i samopoczucia ludzi.
- Rezygnacja z grzejników pozwala zyskać więcej miejsca w pomieszczeniu.
Największe wady ogrzewania podłogowego:
- Ograniczone parametry grzewcze – podłoga nie może być zbyt ciepła.
- Powolne nagrzewanie się instalacji, problematyczne przy zmiennym zapotrzebowaniu na ciepło.
- Mniejsza efektywność grzania, gdy rury grzewcze znajdą się pod meblami (remonty i przemeblowania przeprowadzane po instalacji systemu).
- Wysoki koszt przedsięwzięcia lub ewentualnej naprawy awarii.
Mimo kilku słabszych stron, ogrzewania podłogowego jest to system, który z pewnością należy do przyszłościowych rozwiązań w przypadku budynków energooszczędnych.
Zobacz wideo: Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie?
Zobacz także:
Sharon Stone zwróciła się do fanów z osobistym apelem. Chodzi o jej bratanka. "Potrzebujemy cudu"
Sharon Stone zwróciła się do fanów z osobistym apelem. Chodzi o jej bratanka. "Potrzebujemy cudu"
Autor: Adrian Adamczyk