Ogród

Uprawa trawy hakonechloa

Ogród

Autor:
Adrian
Adamczyk
Uprawa trawy hakonechloa

Trawa hakonechloa jest wieloletnią ozdobną trawą, która pochodzi z dalekiej Japonii. W Polsce jest dość popularna – można ją spotkać na terenie parków i przydomowych ogrodów, ale sprawdzi się także na balkonie.

Trawa hakonechloa należy do rodziny wiechlinowatych. Osiąga wysokość od 30 do 60 centymetrów i podobną szerokość. Roślina ta tworzy typowe, rozłożyste kępy. Posiada stosunkowo wydłużone, lancetowate liście, które w zależności od odmiany posiadają zielony lub żółty kolor. Wraz z upływem czasu liście wyginają się łukowato na zewnątrz i w ten sposób tworzą wyjątkowo malownicze kaskady. Na jesień roślina przebarwia się na pomarańczowo, żółto lub czerwono. Okres kwitnienia trawy hakonechloa jest stosunkowo długi i trwa od sierpnia aż do października. Kwiatostany o kłosowatej budowie pięknie sprawdzą się w suchych bukietach.

Rośliny i kwiaty

Zaproś wiosnę do domu
Zaproś wiosnę do domuDzień Dobry TVN
wideo 2/11

Do najpopularniejszych odmian tej rośliny należą:

  • Trawa hakonechloa "All Gold" – posiada zdecydowanie pionowy przekrój i intensywnie żółte liście. Rośnie wyraźnie bardziej wysoko niż inne odmiany. Choć jej wzrost jest dość wolny, to osiąga wysokość nawet 30 centymetrów (przy około 80 centymetrach szerokości). Jej kwiaty są drobne i słabo widoczne, dlatego nie są głównym elementem zdobniczym.
  • Trawa hakonechloa "Stripe to Rich" – jest to odmiana stosunkowo niska, posiada żółte liście z charakterystycznym białym paskiem.
  • Trawa hakonechloa "Naomi" – z kolei ta odmiana posiada kremowo-zielone liście, choć podczas chłodów pojawiają się na nich odcienie różu i fioletu.
  • Hakonechloa macra "Aureola" – osiąga wysokość od 30 do 35 centymetrów. Posiada żółte liście z dość wąskimi, zielonymi paseczkami. Warto wiedzieć, że źle znosi bezpośrednie nasłonecznienie w czasie zimy. Jej liście są podatne na usychanie.

Trawa hakonechloa – gdzie ją posadzić?

Roślina ta preferuje miejsca słoneczne, choć wymaga w takich warunkach regularnego podlewania. Najlepiej jest więc wybrać dla niej miejsce półcieniste, gdzie codziennie będzie mogła cieszyć się dawką słońca przynajmniej przez 8 godzin, ale powinna poradzić sobie także w cieniu, choć jej liście będą się wtedy gorzej przebarwiały i roślina będzie wyglądała mniej okazale. Należy wybrać dla niej glebę przepuszczalną, żyzną, która posiada lekko kwaśne pH. Trawa hakonechloa naturalnie występuje w znacznie cieplejszych warunkach niż nasze, dlatego zdarza się, że w Polsce przemarza. Uprawa tej rośliny nie należy do najtrudniejszych, ale pod warunkiem, że zapewnisz jej optymalne warunki i nawożenie. Nie należy sadzić tej trawy zbyt głęboko, bo może to powodować gnicie u jej podstawy. Podlewać należy często, ale nie można też przesadzić, zbyt mokre stanowisko nie będzie korzystne dla jej wzrostu. Roślina jest stosunkowo mrozoodporna, choć na wietrznych stanowiskach może przemarzać, dlatego warto znaleźć dla niej odpowiedni kąt w naszym ogrodzie.

Jak pielęgnować i uprawiać trawę hakonechloę?

Najważniejsze dla prawidłowego rozwoju tej rośliny jest regularne podlewanie. Pamiętaj jednak, by nie używać zimnej wody. Na stanowiskach mocno nasłonecznionych powinna być podlewana jeszcze częściej. Roślina ta posiada dość wysokie wymagania w kwestii żyzności gleby, dlatego najlepiej będzie nawozić ją regularnie nawozem mineralnym wieloskładnikowym i kompostem. Roślina ta należy się także do uprawy w pojemniku. Najlepszym okresem do wykonywania cięć jest wiosna. Trawę te można rozmnożyć poprzez podział kęp, wystarczy zaledwie mały pączek korzeni i pączek liściowy, by wyrosła nowa i zdrowa roślina. Nie należy usuwać jej liści jesienią, gdyż te wysuszone będą skutecznie chronić roślinę przed mrozem. Najlepiej jest więc przycinać ją wraz z końcem lutego lub na początku marca, jeszcze zanim rozpocznie wegetację.

Trawa hakonechloa – zastosowania

Roślina ta doskonale nadaje się do ogrodów skalnych i na lekko podwyższone rabaty. W związku z tym, że może być uprawiana także w pojemniku, świetnie sprawdzi się do dekoracji balkonów i tarasów, wprowadzając nieco orientalny klimat. Będzie bardzo ładnie prezentować się w towarzystwie rododendronów, azalii i funkii. Można ją także wykorzystać w wykonywaniu suchych bukietów, którym nada wyjątkowy charakter. Roślina ta dobrze rośnie także na brzegu oczka wodnego lub strumyka. Pięknie będzie się prezentować w kompozycjach kontrastywnych. Dzięki jej cytrynowemu zabarwieniu, skutecznie przyciąga uwagę, a równocześnie rozjaśnia nieco ciemne części naszych ogrodów. W związku z tym, dobrze będzie posadzić ją w sąsiedztwie roślin, które posiadają ciemne liście, jak na przykład żurawki czy tarczownica tarczowata. Jeśli marzy Ci się orientalny ogród japoński, to trawa hakonechloa jest strzałem w dziesiątkę! Będzie wręcz idealnie komponować się z ciętymi w kulę bukszpanami i cisami. Równie dobrze będzie prezentować się w dużych i jednolitych grupach trwa, warto posadzić ją obok konwalników ‘Nigrencens’ i miskanów ‘Ghana’. 

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Jacky Parker Photography / Getty Images

Pozostałe wiadomości