Oprysk mocznikiem. Kiedy i jak stosować? Co nim pryskać?

Mężczyzna opryskuje rośliny
Andre Walther / Getty Images
Źródło: Cultura RF
Oprysk mocznikiem to popularna metoda nawożenia roślin azotem, stosowana zarówno w przypadku upraw zbóż, jak i w sadach czy przydomowych krzaczkach malin. Aby działał korzystnie na zdrowie roślin i obfitość plonów, należy przestrzegać kilku zasad. Warto też wiedzieć, kiedy nie można pryskać roślin mocznikiem.

Którym roślinom należy zapewnić jesienny oprysk mocznikiem? Czy nawozimy mocznikiem także wiosną? Jak przeciwdziałać parchowi atakującemu drzewka owocowe?

Mocznik – oprysk uniwersalny

Mocznik to nawóz uniwersalny. Można go stosować na większość roślin. Należy jednak przestrzegać dawek dopasowanych do stopnia rozwoju rośliny, pory roku oraz stanu gleby. Nawóz z mocznika jest nawozem azotowym (zawiera 46% azotu). Pierwiastek ten jest niezbędny roślinom do prawidłowego rozwoju. Dzięki niemu rosną, kwitną i dają owoce.

Mocznik jest najmniej parzący spośród nawozów azotowych. Trzeba jednak zawsze stosować go w stężeniach podanych przez producenta.

Oprysk mocznikiem przez liście czy korzenie?

Mocznik najczęściej stosuje się dolistnie, a rzadziej doglebowo. Wchłanianie przez korzenie jest wolniejsze, gdyż azot musi przejść kilka reakcji chemicznych, zanim będzie mógł zostać wykorzystany przez roślinę. Trwa to nawet kilka tygodni.

Podstawy nawożenia mocznikiem

Nawóz z mocznika zawsze stosujemy w odpowiednim rozcieńczeniu i nie mieszamy z innymi nawozami azotowymi. Łączymy go ewentualnie z nawozami mikroskładnikowymi lub siarczanem magnezu, a nawet z pestycydami (zarówno herbicydami, jak i insektycydami).

Mocznik można również dodawać w niewielkim stężeniu jako dodatek do pestycydów czy nawozów mikroelementowych, ponieważ wspomaga ich wchłanianie przez rośliny.

Azot z mocznika w odpowiednich dawkach, dopasowanych do gatunku i odmiany rośliny uprawnej, fazy jej rozwoju i stanu gleby nie wywołuje osadzania się w owocach czy zbożach szkodliwych azotanów w ilościach groźnych dla człowieka.

Jak stosować mocznik do oprysków? Zasady bezpieczeństwa

Nawóz z mocznika nie jest toksyczny, niemniej należy stosować ochronne maski przeciwpyłowe i okulary.

Pryskamy podlane rośliny w pochmurne dni lub wieczorem, aby ochronić je przed słońcem.

Jeśli zamierzamy stosować również opryski środkami ochrony roślin, to musimy zmniejszyć ich dawkę. Z mocznikiem będą działały silniej.

Wiosenny oprysk mocznikiem możemy rozpocząć, kiedy temperatury ustabilizują się co najmniej na poziomie 10℃.

Kiedy nie stosować mocznika?

Nie pryskamy mocznikiem roślin w czasie kwitnienia, a także od razu przed i po wysianiu.

Nie stosujemy mocznika na silnie zakwaszonych glebach, gdyż będzie nieefektywny i jeszcze bardziej zakwasi glebę. W ziemi silnie zasadowej wchodzi w reakcje chemiczne i także nie zadziała tak, jak powinien. Przed zastosowaniem mocznika musimy więc ustabilizować odczyn gleby.

Oprysk mocznikiem krok po kroku

Mocznik mieszamy z wodą bezpośrednio przed opryskiem. Pojemnik do oprysku napełniamy wodą do 60–70% i wsypujemy mocznik. Ma on formę granulek, które rozpuszczają się w wodzie. Nigdy nie przekraczamy stężeń podanych przez producenta. Nadmiar azotu, tak jak i jego niedobór, nie służy roślinom.

Na 1 hektar używa się 250–300 l roztworu mocznika. Procentowa zawartość mocznika zależy od rośliny, pory roku i ilości azotu w glebie. Zwykle stosuje się roztwór 5%, czyli 50 gramów na 1 litr wody.

Oprysk mocznikiem drzew owocowych i krzewów

Opryski drzew owocowych mocznikiem stosuje się w trzech terminach:

· wiosną;

· jesienią, po zbiorach ale tuż przed opadnięciem liści (zwykle jest to koniec października);

· w lutym lub marcu opryskujemy liście, które spadły jesienią pod drzewa.

Stosujemy stężenie 5% mocznika. Taki oprysk zapobiega np. powstawaniu parcha jabłoni i gruszy oraz drobnej plamistości liści wiśni.

Drzewa owocowe, które najczęściej pryska się mocznikiem:

· wiśnie,

· grusze,

· jabłonie.

Oprysk mocznikiem malin stosujemy trzy razy do roku:

· na wiosnę, po rozpoczęciu okresu wegetacyjnego,

· po kwitnieniu roślin,

· 2 tygodnie później.

Należy pamiętać, że nawożenie mocznikiem malin może wywołać efekt odwrotny od zamierzonego. Jeśli przenawozimy maliny mocznikiem dokorzeniowo przed dojrzewaniem owoców, będą one mało dorodne.

Oprysk mocznikiem zbóż

Nie dokarmiamy zbóż do momentu aż wytworzą 3 liście. Nie nawozimy ich mocznikiem także w okresie kwitnienia.

Oprysk mocznikiem zbóż jest często potrzebny :

· zbożom ozimym w czasie krzewienia, na początku i końcu strzelania w źdźbło;

· zbożom jarym w okresie od strzelania w źdźbło do początku kłoszenia oraz od wykłoszenia do momentu kwitnienia.

Jak przechowywać nawóz z mocznika?

Granulowany nawóz z mocznika jest higroskopijny. Jeśli go przechowujemy, musimy zapewnić mu suche warunki i ochronę przed słońcem.

Zobacz film: Najpiękniejszy ogród w Europie

Najpiękniejszy ogród w Europie. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Koszty w firmie - co można odliczyć? 
Materiał promocyjny

Koszty w firmie - co można odliczyć?