Ogród

Uprawa liliowca "Stella de Oro"

Ogród

Autor:
Adrian
Adamczyk
Liliowiec Stella de Oro
Cavan Images / Getty ImagesUprawa liliowca "Stella de Oro"

Liliowce to chętnie uprawiane byliny ogrodowe. Wielu z nas ceni sobie ich piękne i dorodne kwiaty, długowieczność oraz atrakcyjne ulistnienie. Sprawdźmy, czym się wyróżnia liliowiec ogrodowy "Stella de Oro" i jak o niego dbać.

Każdy prawdziwy ogrodnik wie, że byliny są podstawą dobrze zaprojektowanego ogrodu. Trudno o kwiecistą rabatę czy barwny skalniak urządzony bez ich udziału. Jedną z ciekawszych roślin uprawianych w naszych ogrodach jest miniaturowy liliowiec "Stella de Oro", który ma wiele zastosowań.

Rośliny i kwiaty

Zaproś wiosnę do domu
Zaproś wiosnę do domuDzień Dobry TVN
wideo 2/11

Liliowiec "Stella de Oro" – co to takiego?

Liliowce (Hemerocallis ) należą do rodziny żółtakowatych ( Xanthorrhoeaceae ). Te niezwykłe rośliny na stanowiskach naturalnych występują w południowej Europie i Azji Wschodniej. W naszym kraju są bardzo często uprawiane w ogrodach. Liliowiec "Stella de Oro" to ciekawa, miniaturowa odmiana liliowca, dorastająca zaledwie do 30-40 centymetrów wysokości. Kłącza tej odmiany są krótkie, a korzenie nieco zgrubiałe i przypominają bulwy. Wraz z nadejściem wiosny pojawiają się długie, wąskie i żywozielone liście, które tworzą bujne, malownicze kępy. Są elastyczne i łukowato wygięte. Stanowią jednocześnie wspaniałą oprawę dla kwiatów liliowca pojawiających się w czerwcu. Najpierw naszym oczom ukazują się pędy kwiatowe, które są odrobinę wyższe niż liście, a następnie dorodne pąki, z których rozwijają się lejkowate, duże i intensywnie żółte kwiaty. Każdy z nich składa się z sześciu działek okwiatu, ma delikatnie falowane brzegi płatków i żyje zaledwie jeden dzień! Stąd angielska nazwa tej odmiany liliowców – "Daylilies", czyli jednodniowe lilie. Mogłoby się wydawać, że w takim wypadku liliowiec "Stella de Oro" stosunkowo szybko traci swą atrakcyjność. Otóż nic bardziej mylnego. Choć pojedyncze kwiaty szybko zamierają, to na ich miejsce pojawiają się nowe, a okres kwitnienia trwa aż do końca sierpnia. Roślina bowiem sukcesywnie wytwarza kolejne pędy z wieloma pąkami kwiatowymi. Liliowiec Stella to bylina wieloletnia, która może rosnąć w jednym miejscu przez kilka lat, nie tracąc przy tym swojej atrakcyjności.

Uprawa liliowca "Stella de Oro"

Ta odmiana liliowca jest całkiem prosta w uprawie. By roślina dobrze rosła, trzeba zapewnić jej przepuszczalne i żyzne podłoże, choć poradzi sobie na różnych typach gleby. Liliowiec "Stella de Oro" lubi stanowiska słonecznie i półcieniste. Niestraszne mu także susze i mrozy. Dodatkowo jest odporny na ataki szkodników czy patogenów. Roślina nie ma również specjalnych wymagań pokarmowych, choć raz lub dwa razy do roku można zasilić ją nawozem wieloskładnikowym. Warto także usuwać uschnięte, zeszłoroczne liście. Jak widać, niewiele trzeba się napracować, by uprawiać samodzielnie liliowiec "Stella de Oro". Kiedy sadzić tę roślinę? Najlepszy okres na sadzenie to czas od kwietnia do końca września. Najprostszym sposobem jest zakup dobrze ukorzenionej rośliny w dobrym i zaufanym sklepie lub szkółce. Mamy wówczas pewność, że roślina będzie zdrowa i że jest to niewątpliwie liliowiec "Stella de Oro". Cena sadzonek wynosi od 6 do 9 złotych. Ta bylina bardzo dobrze prezentuje się sadzona w mniejszych grupach (na przykład po trzy do dziesięciu sztuk) lub w większych skupiskach – po kilkadziesiąt sztuk razem. Dla uzyskania najlepszego efektu zaleca się sadzić 5 sztuk roślin na metr kwadratowy. Przed posadzeniem koniecznie powinniśmy sprawdzić, czy miejsce spełnia wszystkie wymagania. Następnie przystępujemy do odchwaszczania podłoża. By uniknąć problemów z chwastami w przyszłości, możemy zastosować ściółkowanie lub rozłożyć pod roślinami włókninę. Najlepiej zrobić to mechanicznie, ale możemy także skorzystać z pomocy herbicydów, przy czym musimy uważnie sprawdzić okres karencji, żeby nie uszkodzić przez przypadek naszego liliowca "Stella de Oro". Dołek przeznaczony do sadzenia powinien być większy od średnicy donicy, tak by można było bez problemu umieścić w nim sadzonkę. Jego szerokość powinna wynosić 20-30 centymetrów, a głębokość od 20 do 45 centymetrów, w zależności od wielkości pojemnika. Warto także wzruszyć glebę na ścianach i na dnie dołka, dzięki czemu roślina szybciej się ukorzeni. Roślinę przed posadzeniem moczymy, a korzenie przycinamy o jedną trzecią długości, co pobudzi ją do wypuszczenia nowych. Przed posadzeniem usuwamy także suche i zniszczone części rośliny, które mogą być źródłem przyszłej choroby. Na koniec umieszczamy roślinę w dole i obsypujemy dokładnie świeżą ziemią.

Liliowiec "Stella de Oro" – zastosowanie

Ta roślina daje wiele możliwości. Znajdzie się dla niej miejsce na rabacie bylinowej, a także w ogrodzie skalnym czy żwirowym w towarzystwie traw i kosaćców. W niektórych krajach liliowiec jest używany jako roślina okrywowa do zadarniania dużych powierzchni. Pięknie prezentują się obsadzane nim ścieżki czy obwódki rabat. Liliowce są także często sadzone w pobliżu zbiorników wodnych. Pasują również do ogrodów w stylu wiejskim.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Cavan Images / Getty Images

Pozostałe wiadomości