Ogród

Letnie cięcia drzew i krzewów. Łukasz Skop pokazał, jak zrobić to w prawidłowy sposób

Ogród

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Reporter:
Łukasz Kowalski
 Letnie przycinanie
Letnie przycinanie

To ostatni dzwonek na przycinanie drzewek owocowych. Zabieg ten ma na celu usuwanie młodych przyrostów, przez które owoce słabiej się rozwijają. Łukasz Skop w ramach "Co z tego wyrośnie" wyjaśnił, dlaczego warto stosować taką praktykę oraz jak zrobić to w prawidłowy sposób.

Letnie przycinanie

- Wiosenne przycinanie drzewek owocowych brzmi prawidłowo. Przyroda budzi się do życia, a my pobudzamy rośliny do wzrostu, ale to letnie cięcie zagwarantuje drzewkom – zdrowie, a nam większe plony w przyszłym roku - tłumaczył Łukasz Skop.

Po zbiorze przede wszystkim przycina się:

  • Drzewa pestkowe, czyli np. śliwy, czereśnie, wiśnie;
  • jabłonie, grusze;
  • krzewy owocowe i ozdobne, w tym żywopłoty.

Dzięki takiej praktyce owoce zyskują więcej światła, a co za tym idzie, lepiej się rozwijają oraz unikają chorób i zakażeń grzybiczych.

Sadzonki z gałązek

Po przycięciu żywopłotów zimozielonych możemy wykorzystać pozostałe po zabiegach pielęgnacyjnych gałązki. Łukasz Skop w Dzień Dobry TVN przygotował z nich sadzonki.

- Wybieramy takie odrosty, które mają jeszcze zielone końcówki, ale już brązową nasadę. Odrywamy je zdecydowanym szarpnięciem od głównej gałęzi. Po oderwaniu zostaje nam piętka. To z tego miejsca zaczną wyrastać korzenie przyszłej sadzonki. Teraz musimy ją przygotować. Odrywamy wszystkie dolne liście i gałązki. Dodatkowo możemy skrócić zielone przerosty. Dzięki temu sadzonki szybciej się ukorzenią. I tak przygotowaną sadzonkę możemy już umieścić w podłożu. Sadzonki odstawiamy w zacienionym miejscu na działce i zostawiamy pod chmurką na całą zimę - wyjaśnił ogrodnik.

I dodał, że gdy wiosną zaczną wypuszczać nowe przyrosty, możemy je przesadzić na docelowe miejsce.

Zobacz w materiale wideo jak krok po kroku przycinać drzewka owocowe.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Autor:Dominika Czerniszewska

Reporter: Łukasz Kowalski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości