Dom

Drewniane ozdoby na ścianę. Jak je zrobić?

Dom

Autor:
Adrian
Adamczyk
FollowTheFlow/Getty ImagesDrewniane ozdoby na ściany

Drewniane ozdoby na ścianę to niezwykle modny dodatek, który dodaje charakteru każdemu wnętrzu. Świetnie pasuje do wnętrz nowoczesnych, prowansalskich czy skandynawskich. Ozdoby z drewna na ścianę to prosty sposób na szybką odmianę wyglądu aranżacji.

Drewniane ozdoby na ścianę

Drewniane ozdoby na ścianę są modnym dodatkiem, po który sięga coraz więcej osób. Można je nie tylko kupić w sklepie, ale w kilku krokach stworzyć samemu. Nie zawsze muszą to być ciężkie deski, drewniana ozdoba na ścianę może być wykonana ze zwykłej gałązki zebranej w ogrodzie. Ozdoby z drewna na ścianę idealnie wpisują się w ramy nowoczesnych stylizacji. Naturalne materiały, takie jak szlachetne drewno są pożądane prawie w każdym stylu – klasycznym, prowansalskim, skandynawskim, retro, shabby chic, rustykalnym, kolonialnym, a nawet industrialnym. Z tego względu ozdoby drewniane na ścianę są po prostu uniwersalne, a przy samodzielnym wykonaniu idealnie odzwierciedlą charakter właścicieli domu.

Pomysłu na drewniane ozdoby na ścianę

Inspiracje na drewniane ozdoby na ścianę są różnorodne – od prostych gałązek czy deseczek po duże skrzynki i podłużne deski. Wszystko zależy od ilości wolnego miejsca. Na ozdoby z drewna na ścianę można sobie pozwolić nawet w niewielkim pokoju, ponieważ nie zabierają one cennej dla takich wnętrz przestrzeni podłogowej. Jak zrobić drewniane ozdoby na ścianę?

Oto najlepsze pomysły:

  • Potrzebna jest np. kwadratowa deseczka, gwoździe, młotek i włóczka. Za pomocą gwoździków i młotka tworzy się na deseczce określony wzór np. serca. Gwoździe wbija się tylko kilka milimetrów w drewno tak, aby ich większa część pozostała nad deseczką. Ostatnim krokiem jest nawlekanie włóczki czy kolorowych nitek na gwoździki, prowadząc je w różnorodne strony.
  • Do tej ozdoby wystarczy deseczka, korki od wina i klej. Do deseczki przykleja się po kolei korki od wina, tworząc wymyślony przez nas wzór lub kształt, np. kontynenty. Przednie części korka można pomalować na ulubiony kolor.
  • Bardzo popularne, ale dość czasochłonne są drewniane ozdoby na ścianę w formie nowoczesnych obrazów złożonych z kilku nierówno przymocowanych do ściany desek. Elementy są zwykle dość duże, a deski z przodu można samodzielnie wymalować na wiele różnych sposobów. Takie ozdoby drewniane na ścianę dekoruje się np. sercem, a bardziej wymagający tworzą na desce efektowne obrazy.
  • Innym pomysłem są lampiony lub kwietnik. Potrzebna jest do tego deseczka, haczyki, sznurki, słoiki i świeczki. Sznurek owijamy wokół szyjki słoika, następnie przykręcamy do deseczki haczyki. W ostatnim kroku wieszamy na nich słoiki, a do ich środka wsadzamy świeczki. Możemy też przymocować do deseczki puszki (słoiki również) i włożyć do środka świeże zioła bądź kwiaty.
  • Wspaniałą ozdobą wnętrza są też okrągłe plastry drewniane. Zestaw kilku małych sztuk kupimy nawet za 15 zł. Można z nich wykonać ramki – wystarczy na przodzie plasterka przykleić zdjęcie, z tyłu sznurek i powiesić na ścianie w różnym ustawieniu, jak klasyczne ramki.
  • Kawałek deski, a nawet deseczkę do krojenia wystarczy potraktować jako ramkę, mocując na niej np. za pomocą pinezek, ulubione zdjęcia.
  • Bardzo naturalnie wygląda drewniana gałąź, której krawędzie mają przywiązane sznurki do powieszenia na ścianie. Wzdłuż gałęzi przybijamy małe gwoździki, na których wieszamy biżuterię.
  • Ozdoby z drewna na ścianę mogą mieć formę kolażu. Do dużej drewnianej ramy przyklejamy w różnych miejscach kilka mniejszych, w których umieszczamy zdjęcia.
  • Rama to świetna baza do dekoracji. Jej powierzchnię można urozmaicić za pomocą przyklejonych do niej, małych elementów, takich jak muszelki czy zabawki. Deska do krojenia z ciekawym napisem lub wzorem będzie delikatną ozdobą. Z kolei przyklejony do jej krawędzi z trzech stron materiał stworzy efektowną kieszonkę, np. na drobiazgi lub sztućce.
  • Bardzo popularne jest wykorzystywanie drewnianej skrzynki jako półki na ścianę lub umieszczanie w środkowej części dużego, drewnianego plastra mechanizmu, tworząc oryginalny, samodzielnie wykonany zegar.

Zobacz wideo: Jak odnowić drewniany stół kuchenny?

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: FollowTheFlow/Getty Images

Pozostałe wiadomości