Dom

Jak powstał dom w kształcie origami? "Idea była taka, aby wnętrze było w pełni funkcjonalne"

Dom

Czy dom musi mieć regularny kształt? Otóż nie! Katarzyna Jaroszyńska prowadząca program "Nieoczywiste miejsca" spotkała się małżeństwem, którego dom ma kształt figurki origami. Jak to możliwe?

Dom w kształcie origami

Większość domów, które można zobaczyć w polskich miastach, to bryły o bardzo regularnych kształtach. Mariusz i Magdalena Norkowscy postanowili wyłamać się z tego tego schematu. Specjalnie dla nich architekt stworzył projekt budynku, który swoim kształtem przypomina figurkę złożoną zgodnie z sadami origami.

- Chcieliśmy mieć dom, jak dzieło sztuki - mówił w Mariusz w rozmowie z Katarzyną Jaroszyńską, prowadzącą program "Nieoczywiste miejsca".

Dom w kształcie origami - z czego został zbudowany?

Dom powstał ze sklejki, która została zabezpieczona specjalnymi preparatami. Jednym z nich polimocznik, czyli rodzaj żywicy. Jak wygląda jego wnętrze?

- Idea była taka, aby to wnętrze było w pełni funkcjonalne. I przypominało te japońskie - wyjaśniał Marcin. Dom został wyposażony w kominek i klimatyzację, tym samym można w nim mieszkać przez cały rok.

To, co może najbardziej zaskakiwać w domu origami, to tylko dwa okna. Na parterze, w salonie znajduje się jedno, drugie umieszczono na piętrze, w dachu tuż nad sypialnią. - Z łóżka można oglądać gwiazdy - podkreślała Magdalena.

Mimo że budynek jest bardzo mały, znalazło się w nim wszystko to, co powinno być w domu. "Zmieściła" się także strefa relaksu. - Mam takie przeświadczenie, że każdy kto tu przyjedzie, czuje się dobrze, a na tym nam zależało najbardziej - dodała.

"Nieoczywiste miejsca" - co to za program?

Prowadząca Katarzyna Jaroszyńska odwiedza zwykłych Polaków w niezwykłych wnętrzach. Spotyka się z ludźmi, którzy zbudowali mikrodomy z prefabrykatów lub mieszkają w przyczepach, domkach holenderskich czy barkach. Historie tych nietypowych miejsc opowiadane są z perspektywy ich mieszkańców, jak i architektów.

Program "Niezwykłe miejsca" można oglądać na antenie HGTV oraz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Joanna Przetakiewicz wystawiła na sprzedaż swój dom w Konstancinie. Rezydencja ma 101 lat i 770 m kw.

Kiedy przyciąć żywopłot? "Najlepiej wtedy, gdy wiosenne przymrozki już odpuszczą, a rośliny nie zdążą się jeszcze zazielenić"

Dobytek pani Teresy spłonął w sylwestra, strażacy i sąsiedzi postawili jej nowy dom. Za swoją postawę otrzymali Pozytywkę

Autor: Katarzyna Oleksik

Pozostałe wiadomości